Yeni nesil kahveciliğin fenomen markası: Hario

by Basak Oksak

Yeni nesil kahveciliğin en önemli ayaklarından biri de kahveyi hazır hale getiren aparatlar. Bu aparatların birçoğu, dünyaca ünlü bir markanın imzasını taşıyor.

Yeni nesil kahvecilikte kahve, artık bir gastronomik alanı ve bir sosyalleşme kültürünü temsil ediyor. Bu kahvecilik anlayışının belirleyici özelliklerinin başında; kahvenin yetiştiği bölge, hasadı, işleme yönetimi ve nasıl kavrulduğu gibi süreçler gelirken, kendinden önceki kahve akımından biraz daha öteye giderek  hangi yöntemlerle nasıl öğütülüp demlendiği gibi unsurlar da esas belirleyicilerden biri oluyor. Dolayısıyla yeni nesil kahveciliğin önemli ayaklarından biri de hiç kuşkusuz bu farklı öğütme ve demleme yöntemlerinde kullanılan aparatlar. Bu aparatların birçoğunu da bize tanıtan bir Japon markası Hario. Hatta öyle ki yeni nesil kahveciliğin en önemli aparatlarından V60, Hario’nun kahve sektörüne kazandırdığı bir demleme aparatı.

Hario’nun hikâyesini ve Türkiye pazarındaki çalışmalarını Hario Türkiye’nin temsilcileri Yavuz Kalafat ve Sinan Barlas’tan dinliyoruz.

Hario markasını bizler yeni nesil kahvecilik sektörünün ülkemize girmesiyle birlikte tanıdık. Ama Hario önemli bir geçmişe sahip dünya çapında bir marka. Hario’nun tarihinden bize bahseder misiniz?

1921 yılında kurulan Hario, Japonya’nın ilk ve tek ısıya dayanıklı cam ürünleri üreticisidir. Hario, kuruluşundan bu yana ısıya dayanıklı cam ürünlerinin tasarımı, üretimi ve satışı konusunda uzmanlaşmış; Japonya’nın önde gelen firmaları arasında yerini almıştır.

Kuruluşunun ilk zamanlarında fen laboratuvarları ve tıbbi kullanım için cam ürünleri üreten Hario, İkinci Dünya Savaşı sonrası kahve demleme ekipmanları üretimine ilk olarak kahve sifonu ürünü ile girmiştir. Daha sonraları ürün yelpazesini genişleten Hario, bugün kahve ekipmanları başta olmak üzere, çay demleme ekipmanları, mutfak gereçleri, ısıya dayanıklı pişirme ekipmanları gibi birçok ürünü tüketicilerin beğenisine sunmaktadır.

Hario’nun efsanevi ürünlerinden biri olan V60, tüm dünyada baristaların ve kahveseverlerin vazgeçilmez aparatı olmaya devam etmektedir.  Bu yıl Hario, ikonik V60 tasarımının 15’inci yılını kutlarken, her sene yenilikçi demleme ürünleri tasarlamaya ve üretmeye de devam etmektedir.

“Hario, yaklaşık 5 sene önce Türkiye pazarına adım attı”

Pekiyi Hario’nun Türkiye pazarına girişi hangi tarihlerde ve nasıl gerçekleşti?

Hario, yaklaşık 5 sene önce, Türkiye pazarına sadece 15 üründen oluşan ufak bir ürün gamıyla adım attı.  O zamanlar manuel nitelikli kahve demleme aparatlarına ilgi yeni yeni oluşuyordu.  Az sayıda bulunan ilgili ve bilgili kahveseverler bu ürünleri yurtdışı seyahatlerinde alıyor veya yurtdışı e-ticaret kanalları üzerinden yüksek kargo maliyetlerini göze alarak çeşitli zorluklarla getiriyordu.  Biz de Hario ile Japonya seyahatlerimizde tanıştık ve Türkiye pazarının nitelikli kahve ekipmanları için ufak ama potansiyel vaat eden bir pazar olduğu konusunda onları ikna ettik. İlk zamanlardan beri maliyetler ve gümrük vergileri el verdiği noktada ulaşılabilir ve istikrarlı bir fiyat politikası izledik ve izlemeye devam ediyoruz.

“Hario’nun ürün gamında şu an için 100 çeşidi aşkın kahve demleme aparatı bulunmaktadır”

Kahve, yeniden hayatımıza giren bir içecek olurken, yeni nesil kahvecilikle birlikte birçok kahve aparatını bizler Hario sayesinde tanıdık. Hario markası yeni nesil kahveciliğin fenomen markası.  Hario’nun kahve demleme aparatları arasında neler var? Ürünlerinizden bahseder misiniz?

Hario’nun ürün gamında şu an için 100 çeşidi aşkın kahve demleme aparatı bulunmaktadır. Hario Türkiye olarak biz bu ürünlerin büyük bir bölümünü müşterilerimize sunuyoruz. Filtre kahve demleme hazırlamanızı sağlayan V60, kontrollü su dökmenizi sağlayan özel tasarım kettle, zamanlayıcılı hassas tartı, çekirdeklerinizi taze öğütmenizi sağlayan manuel veya elektrikli değirmenlere kadar her bütçeye uygun ve iyi bir kahve deneyimi için gerekebilecek geniş bir ürün yelpazesini kahveseverlerle buluşturuyoruz.

Ayrıca sıcak yaz aylarında çokça tercih edilen ve popülerliği ülkemizde her geçen sene artan soğuk kahve için de farklı çözümler sunan birçok aparat ürün gamımız da mevcut.  Hem ev kullanıcıları hem de işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayacak soğuk demleme ürünleri Hario’nun tercih edilen ürünleri arasında yer almaktadır.

Bunun dışında en üst kalite ısıya dayanıklı camdan üretilmiş Hario’nun çay demleme ürünleri de markanın dünyada en çok tercih edilen ürünleri arasında bulunmakta olup, özellikle yeşil, oolong veya bitkisel çayları tercih eden tüketiciler tarafından kullanılmaktadır.

Ülkemizdeki Hario kullanıcılarının en çok tercih ettikleri ürünleriniz hangileri?

Seramik, cam veya polipropilen’den üretilen V60 dripper çeşitleri, ısıya dayanıklı camdan üretilen özel servis sürahileri, Mini ve Skerton Plus el değirmenleri, paslanmaz çelikten üretilen Buono kettle çeşitleri Hario’nun en çok tercih edilen ürünlerinin başında gelmektedir.  Dripper, servis sürahisi ve filtre kâğıdını içeren kahve demleme setleri de ev kullanıcıları tarafından özellikle tercih edilen ürünler arasındadır.

Hario markasını, diğer markalardan ayıran en önemli özellik/özellikler nedir?

Hario’nun geniş bir ürün yelpazesine sahip her türlü demleme ihtiyacını karşılayan ve her bütçeye göre ürün çeşitlerinin bulunması markanın en önemli özelliği ve avantajı. 

Hario ürün gamında bulunan ürünlerin büyük bir bölümü Japonya’da üretilmektedir. Japonya’nın en eski cam üreticilerden biri olan markanın ısıya dayanıklı cam ürünleri borosilikat camdan üretilmektedir. 400 yıllık Arita geleneğiyle Japonya’nın küçük bir kasabasında üretilen V60 Dripper; Hario’nun seramik ürünlerinde geleneksel üretim tekniklerine, işçiliğe, tasarım ve işlevselliğe verdiği önemin yansımasıdır.

“Pandemi döneminde en çok talep kahve değirmenlerine oldu”

Pandemi döneminde kahve yükselen bir trend olurken, ev baristaları da artmaya başladı. Pekiyi bu dönem itibarıyla sizlerin satış politikalarında ne gibi değişiklikler oldu. En çok ilgi gören ürününüz hangisi oldu?

Pandemi dönemi birçok sektörün çalışma şeklini ve gelecek planlarını gözden geçirmesine neden oldu. Maalesef hizmet sektöründe bulunan birçok işletme de büyük kayıplara uğradı. Bizde de doğal olarak bu dönemde satışların büyük bir bölümü e-ticaret üzerine kaydı. Bu konuda herhangi bir hazırlık yapmamıza gerek olmadı; çünkü halihazırda oturmuş bir e-ticaret bayii altyapımız mevcuttu.

Tabii profesyonel işletmelerle ev kullanıcılarının talepleri arasında farklılıklar olabiliyor. Biz de pandemi döneminin ilk aylarında ürün çeşitlerimizi gözden geçirerek stok planlamamızı ev tüketicisinin ilgisini çekecek ürünler yönünde yaptık. Bu dönemde en çok talep kahve değirmenlerine oldu.  Bunu V60 demleme setleri ve yaz döneminde soğuk demleme ürünleri izledi. Özellikle maliyetlerimizin el verdiği sınırlar içerisinde uygun fiyatlı V60 demleme set çeşitlerimizi arttırarak ev kullanıcıları için her şeyin bir arada olduğu çözümler sunmaya çalıştık.

Pekiyi satış sonrası ne gibi hizmetleriniz devam ediyor?

Hario Türkiye olarak tüm ürünlerimize satış sonrası hizmeti sunmaktayız.  Hario, Japon geleneklerine bağlı olarak müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir firma.

El değirmenlerinden cam sifon demleme aparatlarına kadar birçok ürünün yedek parçası stoklarımızda mevcut. Kullanıcı bir ürününün parçasını kaybettiğinde veya düşürüp kırdığında satın olmuş olduğu ürünün tekrar kullanılır hale gelmesi için elimizden gelen her türlü desteği sunmaya özellikle önem gösteriyoruz. Müşterilerimizin demleme veya ürünlerin kullanımı ile ilgili soruları olduğum zaman ise gerek e-posta, gerek telefon üzerinden birebir destek sağlıyoruz.

2021’in ilk döneminde kahve sektörünü nasıl görüyorsunuz? Bu dönemde yeni çalışmalarınız olacak mı?

2021 yılının ilk yarısının zor, ikinci yarısının ise işletmeler ve kafeler için yaraları sarma dönemi olarak geçeceğini düşünüyoruz. 

Nitelikli kahve demleme ekipmanları veya elektrikli kahve makinelerine ilginin devam edeceğini ve bu dönemde yeni hobi edinen, kahve üzerine araştırma yapan ve okuyan kahveseverlerin önümüzdeki dönemde işletmelerden beklentilerinin yükseleceğini düşünüyoruz. Bu da sektöre uzun vadede olumlu yönde kaktı sağlayacaktır. Biz de uygun ürün ve fiyat dengesini yakaladığımız ürünleri getirme çalışmalarına devam edeceğiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange