Pikan Cevizine Dair Her Şey

by selenay

Pikan cevizi, Kuzey Amerika’ya özgü bir ağaç fıstığı türüdür. Zengin lezzeti sayesinde mezelerde, tatlılarda ve ana yemeklerde sıkça kullanılır.

Besin değerleri oldukça yüksek olmasına rağmen, içerdiği kalori ve yağ da yüksektir, bu da birçok kişinin pikan cevizinin sağlıklı olup olmadıklarını merak etmesine neden olur. Bu yazımızda, pikan cevizinin besin değerleri ve yararlarına dair detaylı bir araştırma yaptık.

Besin Değerleri

Pikan cevizi, özellikle bakır, tiamin ve çinko ile birlikte iyi bir lif kaynağıdır.

28 gram pikan cevizi aşağıdaki besinleri içerir:

 • Kalori: 196
 • Protein: 2.5 gram
 • Yağ: 20.5 gram
 • Karbonhidrat: 4 gram
 • Lif: 2.7 gram
 • Bakır: Günlük Değerin %38’ini karşılar
 • Tiamin (B1 vitamini): Günlük Değerin %16’sını karşılar
 • Çinko: Günlük Değerin %12’sini karşılar
 • Magnezyum: Günlük Değerin %8’ini karşılar
 • Fosfor: Günlük Değerin %6’sını karşılar
 • Demir: Günlük Değerin %4’ünü karşılar

Bakır, sinir hücresi işlevi, bağışıklık sağlığı ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi dahil olmak üzere sağlığınızın birçok yönüyle ilgili önemli bir mineraldir.

Çinko, bu cevizlerde bulunan bir diğer önemli mineraldir ve bağışıklık fonksiyonunun yanı sıra hücre büyümesi, beyin fonksiyonu ve yara iyileşmesi için gereklidir.

Kalp sağlığını iyileştirir

Pikan cevizleri, kalp sağlığına fayda sağlayabilecek bir yağ türü olan tekli doymamış yağ asitlerinin harika bir kaynağıdır.

Araştırmalar, normal kolesterol düzeyine sahip 19 kişide yapılan bir çalışmada, her gün 68 gram pikan cevizi yiyenlerin, 8 hafta sonra LDL (kötü) kolesterol düzeylerinin, bunu yapmayan kontrol grubundakilere kıyasla önemli ölçüde daha düşük olduğunu buldu.

Kan şekerini stabilize eder

Bazı araştırmalar, pian cevizlerinin lif içeriğinden dolayı, kan şekeri kontrolünü destekleyebileceğini öne sürüyor.

Aşırı kilolu veya obezitesi olan 26 yetişkin üzerinde yapılan küçük bir çalışma, 4 hafta boyunca ceviz açısından zengin bir diyet yemenin vücudun insülini etkili bir şekilde kullanma yeteneğini geliştirdiğini buldu. Dahası, bu diyet pankreastaki insülin üretiminden sorumlu olan beta hücrelerinin işlevini iyileştirdi.

Beyin fonksiyonunu destekler

Pikan cevizi, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri de dahil olmak üzere beyin fonksiyonuna fayda sağlayabilecek besinlerle doludur.

Tekli doymamış yağ asitleri, özellikle, zihinsel gerileme ve azalma ile bağlantılı olan hastalıkları önler.

40 yılı aşkın bir süredir 15.000’den fazla kadın üzerinde yapılan büyük bir araştırma, yüksek ceviz tüketimi ile uzun vadeli gelişmiş hafıza arasında bağlantı olduğunu gözlemledi.

Diyetinize pikan cevizleri nasıl eklenir?

Pikan cevizleri temel besinlerle yüklüdür ve çok yönlü, sağlıklı bir diyete mükemmel bir şekilde eklenebilir. Porsiyon boyutlarınıza dikkat ettiğinizden ve bir seferde yaklaşık 28 gramı geçmediğinizden emin olun.

Ekstra gevreklik ve besinlere lezzet katmak için yoğurt parfe, salata veya yulaf ezmesi üzerine bu lezzetli cevizlerden bir avuç serpmeyi deneyin. Ayrıca, kekler, krepler veya muzlu ekmek gibi pişmiş de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, hareket halindeyken hızlı, kullanışlı ve besleyici bir atıştırmalık için pikan cevizinin tadını çıkarabilirsiniz!

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange