Bunları biliyor muydunuz?

by Basak Oksak

Bakteri ve virüslere karşı en etkili besinler

Bazı besinler var ki içerdikleri zengin vitamin ve minerallerle sağlığımız için kilit bir role sahipler. İşte bakteri ve virüslere karşı bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamıza katkı sağlayan gıdalar…

Portakal, limon, mandalina, greyfurt

C vitamininin, enfeksiyonlarla savaşmada önemli bir rol üstlenen beyaz kan hücrelerinin üretimini artırdığı düşünülüyor. Limon, mandalina, portakal ve greyfurt gibi neredeyse tüm narenciye meyveleri C vitamini açısından zengin besinler.

Kivi

Kivi folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini dahil olmak üzere birçok temel besin yönünden zengin bir meyve. Özellikle de C vitamini içeriğiyle dikkat çekiyor. Portakal ve limonla kıyaslandığında, bu narenciyelerden 2 kat daha fazla C vitaminine sahip.

Brokoli ve ıspanak

A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra lif ve diğer birçok antioksidan yönünden zengin olan brokoli, tabağınıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biri. Ancak besin değerini kaybetmemesi için brokoliyi mümkün olduğunca az pişirin. Ispanak  ise C vitamini, antioksidanlar ve beta karotenden oldukça zengin bir sebze.

Sarımsak

Sarımsağın bağışıklık artırıcı özellikleri, allisin gibi yüksek konsantrasyonda kükürt içeren bileşiklerden geliyor. Yapılan çalışmalarda; 3 ay boyunca sarımsak takviyesi alanlarda, almayanlara göre daha az soğuk algınlığının görüldüğü rapor edilmiş.

Yoğurt

Yoğurt, içeriğinde bakteriyel olan ve bakteriyel olmayan unsurlar barındırıyor. Bakteriyel bölümde bağışıklığı destekleyen etkileri kanıtlanmış olan probiyotikler bulunuyor. Yoğurtta protein, riboflavin, folik asit ve kalsiyum da mevcut. Bu içerikler de bağışıklığa destek veriyor.

Badem ve ayçekirdeği

E vitamininden zengin olan badem güçlü bir antioksidan. Yaklaşık yarım fincan badem, günlük E vitamini gereksinimini karşılıyor. Fosfor, magnezyum, B6, selenyum ve E vitamini yönünden zengin olan ay çekirdeği ise bağışıklık sistemini destekleyen önemli besinlerden. Her gün 30 gram kadar tüketilmesi öneriliyor.

Yeşil çay

Yapılan çalışmalar, yeşil çayda bulunan çay kateşinlerinin grip ve bazı soğuk virüslerin çoğalmasını önleyebileceğini ve bağışıklık aktivitesini artırabileceğini göstermiş. Yeşil çayın aksine, siyah çayın fermantasyonu sonucu ortaya çıkan theaflavinlerin bağışıklığı desteklediği ifade ediliyor.

Zencefil ve zerdeçal

Zencefil, antienflamatuar ve anti-kanser etkilerinin yanında, B6 içermesi dolayısıyla bağışıklığı destekliyor. Zerdeçal ise hem osteoartrit hem de romatoid artrit tedavisinde yıllardır bir antienflamatuar olarak kullanılıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange