Uzmanlar ne diyor?

by Basak Oksak

Her kahvenin yanında su isteyin

Kafeinin, normal bir kişi tarafından günlük alınması gereken miktarının 300 miligram olduğu, bunun da yaklaşık 3-4 küçük fincana denk geldiği belirtiliyor. Krema, şeker ve şuruplar ile birlikte hazırlanan ekstra kalorili kafeinin, vücut için tehlikeli olabildiğine dikkat çekiliyor. Peki, beslenme uzmanları kilo almamak için ne tavsiye ediyor?

Kahvenin idrar söktürücü etkisinden dolayı, vücutta su kaybına sebep olduğuna dikkat çeken Lotus Obezite Cerrahisi Merkezi Diyetisyeni Hatice Gürgen, kahvenin sağlıklı beslenmedeki etkilerini şöyle anlatıyor: “Kafein, kahve bitkisinin tohumlarında, çay yapraklarında ve kakao ağacının tohumlarında bulunuyor. Merkezi sinir sistemini uyardığı için bizi daha duyarlı, koordinasyon gücünü daha etkin hale getiriyor, bitkinlik ve dalgınlığı önlüyor. Aynı zamanda idrar söktürücü etkisi olduğundan, sık sık idrara gitme sorununuz varsa, kafein bunu artırıyor. Normal bir kişi tarafından günlük alınması gereken kafein miktarı 300 miligram. Bu da yaklaşık günlük 3-4 küçük fincana denk geliyor. Vücutta su kaybına sebep olduğundan, hangi çeşidi içilirse içilsin, en az o içilen kahve kadar su içilmesi gerekiyor.”

Obezite cerrahisi öncesi ve sonrası kahve tüketimi

Mide küçültme, tüp mide ameliyatı, mide baypası öncesi ve sonrası “Ne zaman kahve içebilirim” sorusuyla sık karşılaştıklarını söyleyen Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül ise şu bilgileri veriyor: “Obezite cerrahisi öncesi gün içindeki kafein tüketiminiz fazla ise ameliyata hazırlık döneminde tüketiminizi kademe kademe azaltmanızı öneriyoruz. Günden güne azaltmanızın nedeni; birden kesilen kafein tüketiminin kişide baş ağrılarına sebep olabilmesi. Ameliyat sonrasında kafeinden özellikle en az bir ay süreyle kaçınılmasını
tavsiye ediyoruz. İlk üç aylık dönemde kafein kısıtlaması, hastaların daha rahat bir dönem geçirmesi için oldukça önemli. Kahve, midedeki asit seviyesini artırıcı hormonları uyarıyor. Bu dönemde su tüketimi oldukça önemli ve kahve idrar söktürücü olduğundan vücuttan su kaybına sebep oluyor. Her 200 ml’lik (bir su bardağı) kafeinli içecek içtiğinizde, en az bir o kadar daha su içilmesini biz beslenme uzmanları öneriyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange