Teraslı, bahçeli et ve kebap mekânları

by Basak Oksak

Bahar çoktan geldi, yaz kapıda… Açık havanın, yeşilin, denizin, doğanın tadını çıkarmak için yılın en güzel zamanlarındayız. “Peki nerede yiyelim?” diyorsanız, işte size bahçesi ve manzarası olan, aynı zamanda da lezzetli et ve kebaplarıyla ünlü İstanbul ve Antalya’dan 5 mekân…

Ali Ocakbaşı – Gümüşsuyu/İstanbul

Etleri de manzarası da mükemmel

Geleneksel ocakbaşı kültürünü modern tarzı ve sunumuyla buluşturan, eşsiz Boğaz manzarasına sahip Ali Ocakbaşı’nın Gümüşsuyu şubesinde mekânın içerisinde yer alan taş fırında nefis lahmacun ve pideler yapılıyor. Başlangıç olarak tepsi içinde abagannuş, muhammara, çiğköfte, Ali salata, ezme gibi mezeler sunuluyor.  Et ve kebap bölümünden tavsiye ettiklerim ise bir hayli fazla: Uykuluk, ciğer şiş, çöp şiş,  zırh kebap, Ali kebap, fıstıklı kebap, kuzu şiş, pirzola, Beyti kebap, şaşlık, kaburga… Hepsi birbirinden nefis bu lezzetler ile İstanbul manzarasının seyrine doyum olmuyor.

Ali Ocakbaşı, 2013  yılında Volkan ve Okan Akkaş kardeşler tarafından modern ocakbaşı kültürünü tanıtmak amacıyla kurulmuş. Karaköy, Amsterdam, Gümüşsuyu ve Viyana’da şubeleri bulunuyor. İş yemekleri, ocakbaşı kültürünü tanıtmak istediğiniz turist misafirleriniz, aileniz ile rahatlıkla bu güzel mekânı ziyaret edebilirsiniz.

Adres: İnönü Caddesi No: 22/1 Gümüşsuyu – Beyoğlu/İstanbul

Telefon: 0212 293 67 32

Develi – Florya/İstanbul

Pastırmalı humus ve fıstıklı kebap efsane

1912 yılından bugüne kadar uzanan ve yıllardır değişmeyen lezzetlerin adresi olan Develi Restaurant Florya şubesi geniş bahçesi ile tüm etseverleri baharın ve yazın tadını çıkarmaya davet ediyor. Kuşaktan kuşağa aktarılan lezzetleri Gaziantep mutfağı öncelikli olmak üzere sunarken, Ege-Akdeniz ve Orta Anadolu mutfağının farklı tatlarını da harmanlayarak başarılı bir şekilde sunuyor. 1500 metrekare bahçesiyle 550 kişilik oturma kapasitesine sahip Develi Restaurant’ın klasikleşmiş en özel lezzetleri arasında; özel pastırmalı humus, çiğ köfte, terbiyeli kuzu şiş, fıstıklı kebap ve katmer denenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Adres:  Yeşilköy Mahallesi Çiroz Mevkii İstanbul Asfaltı Petekevler içi, Florya Caddesi Bakırköy/İstanbul

Tel: 0212 662 50 00

Müpptela Ocakbaşı – Antalya/Kaş

Kaş’ın ruhu etlerin lezzetine yansıyor

Size klasik yerlerin dışında özgün bir mekân tavsiye edeceğim. Kaş’ın ruhunu yansıtan, şirin bahçeli, rengârenk lambaları olan, kimi zaman fasıl geceleri yapan Müpptela Ocakbaşı, lezzetin yanı sıra gönüllerde de taht kurarak müdavimlerini ağırlıyor. Kapıdan içeri girer girmez kendinizi sıcacık bir aile ortamında buluyorsunuz.

Menüsünde birbirinden lezzetli mezeler yer alıyor. Ara sıcaklardan güveçte yaprak ciğer, kaşarlı patlıcan, hellimli-fıstıklı sucukları en çok tercih edilenler arasında. Etler çok iyi dinlendiriliyor, bu yüzden yumuşacık ve çok lezzetli. Özellikle şaşlık, lokum bonfile, Beyti sarma ve zırhta Adana kebabı mutlaka denenmeli.

Deyim yerindeyse ben uzun yıllardır bu mekânın gerçekten müptelası oldum. Eğer yolunuz Kaş’a düşerse mutlaka uğrayın.

Adres: İlkokul Sokak Andifli Mahallesi No: 16 Kaş/Antalya

Tel: 0537 051 20 77

Kaşıbeyaz – Yeniköy/İstanbul

Kebap Boğaz’da yenir

İstanbul’un önde gelen kebap restoranlarından Kasıbeyaz’ın Yeniköy’de bulunan şubesinin Boğaz manzaralı terasında Güneydoğu lezzetleri ve kebaplar eşliğinde nefis bir gün geçirebilirsiniz.

Kebap keyfini Boğaz’a taşıyan dört katlı restoran, turkuaz renklerin ve Osmanlı mimarisinin ön planda olduğu bir tasarıma sahip. Restoranın her katından denizi görmek mümkün. Kaşıbeyaz’ın ünlü yemekleri arasında Ali nazik, fıstıklı kebap, soğan kebabı ve katmer, havuç dilimi baklava yer alıyor. Bunların yanı sıra mevsimine göre kebaplar sunuluyor; mesela bahar ayı ile birlikte menüde yerini alan ‘Keme kebabı’ ve farklı bir lezzet olarak ‘Ayvalı lahmacun’ çeşitleri denenebilir.

Adres: Köybaşı Caddesi No: 10 Yeniköy / Sarıyer – İstanbul

Tel: 0212 299 50 00

7 Mehmet Restaurant – Antalya

Ünü dünyaya yayıldı

7 Mehmet’in sadece Antalya’nın değil, tüm Türkiye’nin en iyi restoranlarından biri olduğunu söyleyebilirim. Belleğimde unutulmaz anlara imza atan, bir lezzet durağı olan restoran 1937 yılında kurulmuş. Köklü bir geçmişe sahip, efsane lezzetlerin yer aldığı bir gastronomi mabedi, saygı duyulacak bir mekân ve Antalya’nın gururu.

Restoran deniz manzarası ve geniş yeşil alanıyla bahar ve yaz aylarında gidilebilecek yegâne yerlerden. Tadılması gereken lezzetlere gelince… Ana yemek olarak bademli iç pilavlı et,  pilav yanında aynı tabakta sunulan etle muhteşem bir uyum yakalıyor. Etin orta pişen suyu ve yağının aynı tabakta bulunan pilava akması ve ona eşlik eden bir lezzete dönüşmesi damakları şenlendiriyor. Oğlak köftesi de mutlaka denenmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Adres: Atatürk Kültür Parkı No: 201 Antalya

Tel: 0242 238 52 00

Yazı: Derya Korkmaz – @keşifperisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange