Sığır Eti Hakkında Bilmediğiniz 21 Şey

by selenay

Tüm dünyada en çok tüketilen hayvansal gıdalardan biri sığır etidir. Sığır, tüm büyük baş hayvanlarının genel adıdır. Örneğin inek ve dana ise sığır türünün alt grubundadır. Dana 6 – 15 aylık hayvanlara denir. Şimdi gelin, hep beraber sığır eti hakkında az bilinen veya bilinmeyen 21 gerçeğe bakalım!

 1. Sığır eti en önemli demir kaynaklarından biridir. 90 gramlık sığır eti porsiyonunda aynı miktarda demir elde etmek için üç bardak çiğ ıspanak yemelisiniz.
 2. Ayrıca protein, B vitaminleri, çinko, selenyum, niasin, fosfor, riboflavin ve kolin gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu diğer besinler için de oldukça iyi bir kaynaktır.
 3. Bir sığır hayvanının %98’inden fazlası kullanılır.
 4. Bir besi hayvanının %60’ı etten başka ürünler yapmaya ayrılır.
 5. Bir sığır derisinden 18 – 20 futbol topu yapılabilir.
 6. Vücudun organ naklini kabul etmesine yardımcı olmak için kullanılan insülin vb. ilaçlar gibi tıbbi ürünler, sığırlardan yapılır.
 7. Sığırdan yapılabilecek diğer ürünler arasında mumlar, boya fırçaları, deodorant, bulaşık sabunu ve tuvalet kağıtları sayılabilir.
 8. Bütün “inekler” dişidir. Bir dişinin buzağı olmadan önce ona düve denir. Doğum yaptıktan sonra inek olur. Erkeklere boğa veya dümen denir.
 9. Bir ineğin gebelik süresi veya hamile kaldığı süre dokuz aydır – bir insanla aynı.
 10. Buzağılar doğumda yaklaşık 80 kilo ağırlığındadır.
 11. Bir inek kokuların kokusunu 6 mil öteden alabilir.
 12. Sadece alt dişleri vardır, bu da ot yemelerine yardımcı olur ve kaba, zımpara kağıdı gibi bir dilleri var.
 13. Tüm sığırlar hayatlarının çoğunu otlaklarda ot ve diğer yemleri yiyerek geçirirler.
 14. Günde yaklaşık 40 kilo yemek yiyebilirler.
 15. Ruminant sindirim sistemi, bir ineğin, insanların yapamayacağı besin maddelerini otlardan almasını sağlar. Diğer geviş getirenler arasında koyun, geyik ve bufalo bulunur.
 16. Bir geviş getiren olarak, bir inek bitkileri tekrar tekrar kusar ve tekrar çiğneyerek sindirir. Bir inek günde yaklaşık sekiz saat geviş getirir.
 17. İnekler ilk olarak yaklaşık 10.000 yıl önce evcilleştirildi.
 18. Evcil sığırların atasının, siyah olan ve omzunda 6 metre boyunda duran boynuzlu, vahşi bir öküz olan artık soyu tükenmiş yaban öküzü olduğu düşünülmektedir.
 19. İspanyollar ilk sığırları 15. yüzyılın sonlarında ve 16. yüzyılın başlarında Amerika’ya getirdiler.
 20. John Smith’in yazılarına göre, sığırlar ilk olarak Amerika’ya 1611’de İngiltere’den, şimdi Virginia olan Jamestown’a getirildi.
 21. Amerika’daki Sömürgeciler, 1630’larda, Avrupa’dan ithal edilen sığırlara artık güvenmek zorunda kalmayacak kadar sığır yetiştiriyorlardı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange