Süper sağlıklı ve iyi karbonhidrat kaynağı 5 gıda

by selenay

Günümüz insanının en önemli sorunlarından biri olan obezite salgınına neden olarak  karbonhidratlar suçlanıyor. Ama tüm karbonhidrat içeren gıdaları aynı kefeye koymak doğru değil. Şeker ve rafine tahıllar açısından zengin, işlenmiş ve paketli yiyecekler sağlıksızdır ve şişmanlatır; fakat tam ve lif açısından zengin besinler sağlıklıdır.

Düşük karbonhidratlı diyetler bazı insanlar için faydalı olsa da, tüm yüksek karbonhidratlı gıdalardan kaçınmamız gerekmez. Gelin süper sağlıklı karbonhidratlara bir göz atalım.

Kinoa

Kinoa, son zamanlarda son derecede popüler hale gelen besleyici bir tohumdur. Pişmiş kinoanın % 21,3 ü karbonhidrattır, bu da onu yüksek karbonhidratlı besin grubuna sokar. Bununla birlikte, aynı zamanda iyi bir protein ve lif kaynağıdır.

Kinoa, birçok mineral ve bitki bileşiği bakımından zengindir. Özellikle kan şekeri kontrolü dahil olmak üzere sağlığımıza olan yararlarıyla bilinir. Glüten içermez, bu da onu glütensiz diyet yapanlar için buğdaya popüler bir alternatif haline getirir.

Kinoa, lif ve protein bakımından nispeten yüksek olduğu için aynı zamanda çok doyurucudur. Bu nedenle kilo vermeye yardımcı olabilir.

Yulaf

Yulaf en sağlıklı tam tahıllı gıdalardan biridir. Birçok vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Çiğ yulaf yaklaşık % 11 lif, % 66 karbonhidrat içerir. 

Yulaf ayrıca iyi bir protein kaynağıdır. Araştırmalar, yulafın kolesterol seviyelerini düşürerek kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir

Yulaf yemek, özellikle tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerini düşürebilir

Muz

Muz, dünyanın en popüler meyveleri arasındadır. Nişasta veya şeker formunda yaklaşık% 23 karbonhidrattan oluşurlar.

Olgunlaşmamış, yeşil muzlar nişasta bakımından daha yüksektir ve muzlar olgunlaştıkça doğal şekerlere dönüşerek bu süreçte sararır. Muz, potasyum, B6 vitamini ve C vitamini bakımından yüksektir. İçerdiği potasyum nedeniyle kan basıncını düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcıdır.

Yaban Mersini

Yaban mersini lezzeti ve içerdiği antioksidanlar nedeniyle sıklıkla ‘’süper gıda’’ olarak pazarlanmaktadır.

Çoğunlukla sudan ve yaklaşık % 14,5 karbonhidrattan oluşurlar.

Yaban mersini ayrıca C vitamini, K vitamini ve manganez dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral içerir.

Araştırmalar yaban mersininin vücudunuzu oksidatif hasardan koruduğunu göstermiştir. Ayrıca yaşlı yetişkinlerde hafızayı güçlendirmektedir.

Nohut

Nohut, baklagil ailesinin bir parçasıdır. Pişmiş nohut % 27,4 oranında karbonhidrat içerir, bunun% 8’i liftir. Aynı zamanda iyi bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

Nohut, demir, fosfor ve B vitaminleri dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral içerir. Nohut yemenin, kalp ve sindirim sağlığı için faydalı olmasının yanı sıra kanseri önleme ile ilişkilendirilmiştir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange