Dünyanın en iyi 1000 restoranı

by Basak Oksak

La Liste, Michelin rehberi ya da World’s 50 Best Restaurant’tan farklı olarak jüri üyelerinin değil, binlerce şefin değerlendirmesi dikkate alınarak hazırlanan bir gastronomi listesi. Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden tam 1000 mekân bu listede yer alıyor.

La Liste 2019’da 6 Türk restoranı da yer alıyor. Aylin Yazıcıoğlu’nun Nicole’ü, Antalya’nın 7 Mehmet’i, Cavit Saatçi’nin Asmalı Cavit’i, Beyti Güler’in Beyti’si, Maksut Aşkar’ın yarattığı Neolokal ve Ege mutfağının temsilcisi Calipso… 2019 listesinin ilk üç koltuğundaysa Fransa’dan Guy Savoy, ABD’den Le Bernardin ve yine Fransa’dan Alain Ducasse au Plaza Athénée oturuyor.

2019’un en iyi 1000 restoranı belli oldu. Bu yılki La Liste'de, geçen yılın ikinci sırasındaki Eric Ripert’ın Le Bernadin’i zirveye yükselttiğine; ancak listenin üçüncü defa yine en iyi tercihi olan Guy Savoy’u deviremediğine şahit oluyoruz. Böylece en üst sırayı 99.75 puanla birlikte paylaşıyorlar. Bir başka Fransız restoranı Alain Ducasse au Plaza Athénée ilk üçe girerken, ünlü şef Martin Berasategui, Bask bayrağını, İspanya’nın Lasarte-Oria kentindeki restoranı ile dördüncü sıradan sallıyor. Japonya, Tokyo’nun en sevdiği ve yer bulunması dünyadaki en zor şeylerden biri haline gelen, Matsukawa tarafından beşinci sırada temsil ediliyor.

550 rehberin, 40 milyondan fazla taranmış incelemeden oluşan bir algoritma ile derlenmesi, restoran derecelendirmesine veri odaklı bir yaklaşım ile listeyi ortaya çıkarıyor. En iyi 10 restorandan beşi Fransa'dan olmak ile birlikte La Liste, fine-dining söz konusu olduğunda listede olan ülkeye iyi bir prestij sağlıyor. Altı Türk restoranının da bulunduğu listenin ilk 10 sırasındaki mekânları biraz daha yakından inceleyelim…

Guy Savoy

Cesur ve yaratıcı

Guy Savoy, neredeyse onu çevreleyen ikonik yerler yani Louvre, Pont Neuf ve Seine kadar popüler bir restoran. Savoy’un efsanevi Maison Troisgros’un mutfağında mükemmelleştirdiği imza stili, malzemelerinin doğal özelliklerine, teknik ustalığına imza yemeklerinde tadabileceğiniz cesur yaratıcılık çizgisine saygı gösteriyor. Türüflü enginar çorbası, buzda poşe edilmiş istiridye çorbası ve açık mille-feuille… 2002’den bu yana üç yıldızını tutmanın yanı sıra kardeş restoranı, Vegas’ın Caesars Sarayı’nda yer alıyor. Bunların dışında Fransa’da dört restoranı var. 65 yaşındaki efsanevi şefin çok sayıda James Beard ödülü de bulunuyor.

Puanı: 99.75

Adres: Monnaie de Paris, 11 Quai de Conti, 75006 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 43 80 40 61

www.guysavoy.com

Le BernardIn

Fransız ve Asya etkileri

Deniz ürünleri tutkunları için dünyanın önde gelen yerlerinden biri olan Le Bernardin’in menüsü, son derece zarif, yemeklerde kullanılan pırıl pırıl taze balık ve kabuklu taze deniz ürünleri ile dolu. 1972’de Paris’te Gilbert ve Maguy Le Coze tarafından kurulan Le Bernardin, 1986’da New York’ta açıldı. Mutfak, 20 yıldan uzun bir süredir ünlü şef Eric Ripert tarafından yönetiliyor. Menü üç bölüme ayrılmış: Neredeyse çiğ, çok az dokunulmuş ve hafif pişmiş… Fransız ve Asya etkilerini karıştıran bir mutfak. Poşe edilmiş halibut, Manila istiridyesi ve yaban mantarı kaserol, kahverengi tereyağı dashi ile çok pişirilmiş deniz tarağı gibi tabaklar tadım menüsünden birkaç örnek. Le Bernardin, 2011’de tamamen yenilenen yemek odası, Nehru tarzı ceketler giyen garsonları ile şık ve modern bir mekân. Şefin restorana yürüme mesafesinde bir şarap barı, Cayman Adası’nda, Ritz Carlton’un içinde Blue by Eric Ripert adlı ikinci restoranı yer alıyor.

 Puanı: 99.75

Adres: 155 W 51st St, New York, NY 10019, ABD

Telefon : +1 212-554-1515

www.le-bernardin.com

Alain Ducasse Au Plaza Athénée

Her şey taze çıkmış

Burada uzun uzun Alain Ducasse’den bahsedemem; çünkü yeterli sayfa yok. Ama restorandan biraz bahsedeyim… “Taze çıkmış” kelimenin tam anlamıyla Alain Ducasse’nin Plaza Athénée’si için kullanılabilir. Burada Bonnotte patateslerden bebek fava fasulyesine kadar her şey yalnızca misafirler için yetiştiriliyor. Restoran 2014 yılında geçici olarak, şefi Romain Meder’in liderliğinde odağını çevre dostu olan her şeye kaydırmak için kapattı. 2015 yılında yeniden açıldıktan sonra 2016’da 2 Michelin yıldızına indirildi. Sonrasında üçüncü yıldızını tekrar geri aldı. Doğal odaklı restoranda, böcek ilacı içermeyen ürünler kullanılıyor. Basit hazırlama tekniklerine ve 'balık-sebze-tahıl üçlemesi' felsefesi, doğaya daha uygun ve sağlık için daha iyi bir diyeti destekliyor. Menüde geleneksel Fransız yemeklerinin yanı sıra 7. yüzyıldan kalma Budist etkisinde kalan Shojin mutfağından esinlenilmiş yemekler de bulacaksınız.

Puanı: 99.50

Adres: 25 Avenue Montaigne, 75008 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 53 67 65 00

www.alainducasse-plazaathenee.com

Matsukawa

Arındıran saf lezzetler

Matsukawa, hem Japonlar hem de yabancılar tarafından Tokyo’daki en iyi kaiseki restoranlarından biri. Hatta Japonya’nın en iyisi olduğu söyleniyor. Matsukawa, Japon içeriklerinin sadeliği, zarafeti ve pişirme becerileri ile yemek eleştirmenleri tarafından çok iyi notlar aldı. Doku ve lezzetlerde mükemmellik ve denge sağlamaya çalışan bir restoran. Şef Tadayoshi Matsukawa, tezgâhta yapılan tüm yemekleri, Japonya’nın dört bir yanından getirdiği şaşırtıcı kalitede malzemelerle en iyisini ortaya çıkarmaya çalışıyor ve her bir yemek yalnızca bu bakış açısına odaklanıyor. Şef her bir malzemenin üzerinde mümkün olduğunca az oynayarak harika lezzetler ortaya çıkartıyor.

Matsukawa’ya giden bir arkadaşım restoranı şöyle tarif etti: “İnsan kendini yemek detoksu yapan bir spa’da gibi hissediyor. Mükemmel yemeklerin, saf lezzetlerin tadını çıkarmak için oturduğunuz zen yeri gibi.’’

Puanı: 99.50

Adres: 107-0052 Tokyo, Minato, Akasaka, 1 Chome – 11-6 Tokyo, Japonya

Telefon: +81 3-6277-7371

www.t-matsukawa.com

Martin Berasategui

Üç Michelin yıldızı var

Martin Berasategui’yi, ‘en iyi’ listelerinin çoğunda bulacaksınız. Olağanüstü Basklı şef ilk Michelin yıldızını ilk restoranı Restaurante Martin Berasategui ile 1993 yılında, henüz 25 yaşındayken kazandı. 2001 yılına kadar kendi adını taşıyan restoranı üçüncü yıldızını da hızlı aldı. Sekiz Michelin yıldızıyla en fazla yıldız sahibi olan İspanyol şef, yemek yapmayı annesinden ve halasından öğrenmiş. Restaurant Martin Berasategui, İspanya’nın kuzeyindeki Bask ülkesinde San Sebastian’ın yakınında yer alan üç Michelin yıldızlı bir restoran. Nispeten küçük olan bu bölgede, kişi başına düşen Michelin yıldız oranı Paris’ten daha yüksek. Berasategui, üç yıldızı en erken alan şeflerden biri. Sunulan tabaklardaki yemek biraz karışık fakat bu bir deneyim sonuç olarak. Menüden örneklere gelirsek… Dört farklı şekilde pişirilmiş ahtapot, örümcek yengeç suyu, ahtapot suyu baloncukları, paprika köpüğü ve buz küpü otlar, pazı suyu, türüf jel, kırmızı lahana jel, shiso ve dondurulmuş peynir, paprika köpüğü ve evet bu bir tabak…

 Puanı: 99.50

Loidi Kalea 4 – 20160 Lasarte-Oria – Gipuzkoa İspanya

Telefon : +34 943 366 471

martinberasategui.com

L’Arpege

Üç yıldızını yıllardır koruyor

Bugün, Alain Passard kadar dünyada etkili birkaç şef var; ancak Alain Passard da efsanevi şef Alain Senderens tarafından yetiştirildi diyebiliriz. 1986, Passard'ın Senderens’in restoranı Archestrate’i devraldığı yıl. Passard yeni girişimi Arpège'ya (Fransızca kelime olan Arpeggio kuruluşun orijinal adı ve orkestra anlamına geliyor) olan sevgisini ortaya koyan bir isim olarak yeniden adlandırdı. Arpège’ye gelmeden önce Passard, ilk Michelin yıldızını aldığı Brüksel'deki Enghien Kumarhanesi’ndeki Duc d’Enghien’de ve Brüksel’deki Carlton’da pişti. Arpège, 1996’da üçüncü yıldızını aldı ve 2001’den beri sadece sebze üzerine dayalı menü politikasına geçtikten sonra bile üçüncü yıldızını korumayı devam ettirdi.

 Puanı: 99.25

Adres: 84 Rue de Varenne, 75007 Paris, Fransa

Telefon : +33 1 47 05 09 06

www.alain-passard.com

Restaurant de l’Hotel de VIlle

Şöhretli, kaliteli bir Fransız

Klasik Fransız yemekleri sunan, dünyanın en ünlü restoranlarından biri olan Restaurant de l’Hôtel de Ville, 1998’den bu yana üç Michelin yıldızına tutulduktan sonra mükemmel bir yemek için uzun bir şöhrete sahip. Hem sakin hem büyüleyici bir ortam sunuyor. Menü her mevsim değişiyor ve İsviçre, Fransız şaraplarından oluşan zengin seçenekler sunuluyor. Burası yemek meraklıları için dünyaca ünlü bir mekân. “Dünyanın en iyi şefi” olarak nitelendirilen Frédy Girardet’in 1965’te gelmesinden bu yana, restoran Fransız tarzı kaliteli yemeklerde lider oldu ve bu liderlik halen devam ediyor.

 Puanı: 99.25

Adres: Rue d’Yverdon 1, 1023 Crissier, İsviçre

Telefon: +41 21 634 05 05

www.restaurantcrissier.com

The French Laundry

Ömür boyu unutulmayacak bir deneyim

Thomas Keller’ın ikonik Napa Valley restoranı -övgülere ve en iyi listelere yabancı değil- 'Restaurant' dergisinin dünyanın en iyi restoranları listesinin başında yer aldı. The Daily Meal, 2013’te onu ABD'nin en iyi restoranı seçmişti. Mutfak kariyerine çok erken yaşta başlayan Thomas Keller şu anda 63 yaşında ve dünyanın en etkili şeflerinden biri. 11 tane restoranı olan şefin beş kitabı da mevcut. Peki restoranı bu kadar harika yapan ne? Çarpıcı bir konum, yıldız servis ve seçkin yemeklerin bir kombinasyonu bence. Şefler, her gün dokuz benzersiz yemek sunan iki tadım menüsü hazırlıyor. Yemek boyunca hiçbir malzemenin tekrarlanmadığına emin olabilirsiniz. Ömür boyu unutulmayacak bir deneyim yaşatan restoranın 2019 menüsünden de birkaç örnek verelim… Hen yumurtası custard, Mac and cheese, kömürde pişirilmiş Japon wagyu…

 Puanı: 99.25

Adres: 6640 Washington St, Yountville, CA 94599,
Birleşik Devletler

Telefon : +1 707-944-2380

www.thomaskeller.com

Eleven Madison Park

Efsane ikili, efsane restoran

2017 yazında, 'Dünyanın En İyi Restoranı' seçildikten kısa bir süre sonra Eleven Madison Park, renovasyon için kapandı. Tadilatın ardından yeniden açıldığında, şef Daniel Humm’un yeni menüsü ve sunumları daha minimalist ve biraz Nordik estetiği kazandı. Menüye bir göz atacak olursak, ikonik lavanta ve bal ile marine edilen ördeği, bal glaze, elma ve şalgam ile servis ediliyor. Tütsülenmiş mersin balığı ve havyar ile yapılan cheesecake çok popüler. Bu yemeğin yaratılışına bizzat şahit olmak paha biçilemez. Daha kısa bir yemek deneyimi yaşamak isteyenler için barda yemek servis ediliyor. Normalde 8-10 tabak tatma menüsü varken, barda beş tabaklık bir tatma menüsü sunuluyor. İsviçre doğumlu şef Humm, 14 yaşında mutfaklarda çalışmaya başladı ve ilk Michelin yıldızını 24 yaşında kazandı. 2006 yılında Danny Meyer’e ait Eleven Madison Park’ın şefi oldu. 2011'de salon müdürü karizmatik Will Guidara ile ortak olup Eleven Madison Park’ı Danny Meyer’dan satın aldılar. Humm ve Guidara’nın The Nomad adında New York, Los Angeles ve Londra’da bulunan bir otel zinciri var. Grup üç yıl önce New York’a hızlı servis yapan bir Amerikan kafesini, Made Nice’ı yemek severler ile tanıştırdı. Bunun dışında ikinci fine- dining restoranları yakında açılmak üzere.

 Puanı: 99.25

Adres: 11 Madison Ave, New York, NY 10010, Birleşik Devletler

Telefon: +1 212-889-0905

www.elevenmadisonpark.com

l’auberge du VIeux Puits

Güney Fransa’nın lezzet noktası

Auberge du Vieux Puits, Fransa’nın güneyindeki Corbieres bölgesinde çok küçük bir alanda kalıyor. Fontjoncouse şehrinin nüfusu yaklaşık 100 kişi. Restoran Haziran 1992’de açıldı, halen mülk, üzerinde bulunduğu 'eski kuyuya' atıfta bulunuyor. Gilles Goujon, 1987’de, Roger Verge’nin Nice’teki, Moulins de Mougin restoranında uzun yıllar çalıştı. Sonrasında Le Petit Nice’e sous chef olarak 1987’de geçti ve iki yıl orada görev aldı. Daha sonra, Auberge de Vieux Puits’i kurmak üzere 1992’de ayrılmadan önce çalıştığı l‘Escale adlı restorana ikinci Michelin yıldızını kazandırdı. L’auberge du Vieux Puits 1997’de ilk Michelin yıldızını, 2001'de ikincisini ve 2010'da da üçüncüyü kazandı.

Restoranın yemek odası oldukça alçak bir tavana sahip. Zemin ahşap, ortam biraz karanlık. Rustik mimari göze çarpıyor. Tabakların daha iyi aydınlatılması için yiyecek geldiğinde masanın üstündeki spot lambalar açılıyor ve tabak ön plana çıkıyor, ortamın loş ışıkla aydınlatılması bu sebepten. Tadım menüsü dışında alakart seçeneği de mevcut. Kabuklu deniz ürünleri ve dana ile yapışmış terrine, şekerden yapılmış küçük küre içinde istiridye, la plancha ile pişirilmiş deniz tarağı menüden birkaç örnek.

 Puanı: 99.00

Adres : 5 Avenue Saint-Victor, 11360 Fontjoncouse, Fransa

Telefon+33 4 68 44 07 37

www.aubergeduvieuxpuits.fr

Türkiye’den La Liste’ye giren 6 restoran

Nicole 

İstanbul’un en iyilerinden

Yerli ve taze malzemelerden oluşan mevsimsel menüleri, şato tarzı şaraplara ağırlık veren kavı ve deneyimli servis ekibi ile rafine damaklara hitap eden bir butik restoran Nicole. Tomtom Suites'in İtalyan Konsolosluğu bahçesi ve ardında Adalar’a kadar uzanan eski İstanbul manzarasına sahip terasında yer alan restoran, adını Fransisken rahibelerinin hastalara şifa dağıttığı  tarihi binanın yöneticisi Agnès Marthe Nicole’den alıyor. Restoranın kurucusu ve şefi Aylin Yazıcıoğlu. Vedat Milör, Nicole’ü, “Ülkemizin ‘fine-dining’de en iyi lokantası” olarak tanımlıyor.

 Puanı: 94.50

Adres: Tomtom Mahallesi Tomtom Kaptan Sokak. No:18, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Telefon0212 292 44 67

Calipso

Ege mutfağının lezzetleri

30 senedir yiyecek içecek sektörünün içinde olan Ziya Kaçar ve Veli Şahin ikilisi çeşitli popüler mekânları İstanbul’a kazandırdılar. İkili bu bilgi, birikim ve tecrübelerini tek bir noktada toplayarak Calipso Restaurant’ı hizmete sundular. Özenle hazırlanan taze Ege otları, soğuk ve sıcak mezeler, olta balıkçılarından titizlikle seçilen balıklar, taş fırında pişirilen eşsiz lezzetli kalkan tandır, özel soslu deniz kabukluları, spesiyaller, tatlı ve şarap seçenekleri ile zengin bir menü sunuyorlar. 75 çeşit meze, 25 çeşit ara sıcak ve bir o kadar da balık çeşidi arasından seçim yapmak bir hayli zor olabilir.

 Puanı: 81.75

Adres: Küçükyalı Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi No:2, 34840 Maltepe/İstanbul

Telefon(0216) 489 28 58

Asmalı Cavit

Mezeleri çok popüler

Cavit Saatçi’nin Beyoğlu Asmalımescit’teki mekânı haklı bir üne sahip. Mezelerinin tazeliği dillerde dolaşıyor. Burada gerçekten İstanbul’un en lezzetli mezelerini fazla fiyat ödeme korkusu olmadan yiyebiliyorsunuz. Köz patlıcan, pazı kavurma, ahtapot salatası, fava, pazı, cibes otu, pilaki, tarama… Hepsi de nefis. Kıymalı ızgara muska böreğini, sakatat yemeyenleri bile baştan çıkartan yaprak ciğeri, fasulye turşusu kavurmayı bir yiyen tekrar yemeğe geliyor mutlaka. Mekân iki katlı, hafta sonları rezervasyon yaptırmadan giderseniz yer bulamayabilirsiniz.

 Puan: 80.50

Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, Asmalı Mescit Cad. 16/D, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Telefon0212 292 49 50

Beyti 

Etin en iyi piştiği yer

1945’lerde Küçükçekmece’de temiz ve sade bir mekânda başlayan öykü, bugün Florya’daki 450 kişilik doğaya saygılı mekânda devam ediyor. Beyti’de tüm mekânlar, Osmanlı ve Türk dönemi sanatından esinlenerek dekore edilmiş; saray, cami, medrese avlu gibi tipik yapıların modernize edilmiş özelliklerini taşıyor. Kralları, başbakanları, film yıldızlarını, dünya sosyetesini ağırlamış bir mekân burası. Belki de Türkiye’de ete ismini veren ilk ustalardan olan Beyti Güler, bu haklı ününü öncelikle etleri kendisinin bizzat seçmesi ve özel yöntemlerle dinlendirip terbiye ederek, kömür ateşinde pişirmesine borçlu. Aslında fazla söze gerek yok, bilen biliyor “Etin en iyi piştiği yer” sözü Beyti için söylenmiş…

 Puan: 80.25

Adres: Şenlikköy Mahallesi, Orman Sokak No: 8, 34153
Bakırköy/İstanbul 

Telefon0212 663 29 90

 7 Mehmet 

Aile mirası lezzet mekânı

Antalya’nın üç kuşaktır lezzetten ödün vermeden yoluna devam eden restoranlarından 7 Mehmet’in ünü Antalya sınırlarını çoktan aştı. Türkiye’nin pek çok yerinden misafir ağırlıyor. 7 Mehmet Restaurant, Antalya’nın dağ yaylalarının, tarlalarının organik ürünlerini, geleneksel yöntemlerle hazırladığı reçetelerle müşterilerine sunuyor. Baba yadigârı restoranı bugün üçüncü kuşak Mehmet Akdağ işletiyor. Su böreğinden işkembe çorbasına, kuru fasulyeden kebap çeşitlerine, deniz ürünlerinden tatlılara, balıktan taze sebzelere ve zeytinyağlılara kadar yok yok menüde… Lezzetlerin çoğu babadan kalma yöntemlerle üretiliyor.

 Puan: 81.00

Adres: Meltem Mahallesi, Atatürk Kültür Parkı, Dumlupınar Bulvarı No: 201, 07030 Muratpaşa/Antalya

Telefon0242 238 52 00

Neolokal 

Lokal mutfak, yenilikçi ve modern teknikler

Neolokal, dürüst yemeği toprak anadan ilham, geleneklerinden örnek alarak tasarlayıp misafirlerine sunmayı amaçlayan bir işletme. Bunu yaparken de geleneksel tarifleri ayrıntılarıyla inceleyerek, tüketilmediği için yok olmaya yüz tutmuş, bu yüzden 'Nuh’un ambarı' listesinde yer alan ürünlerle harmanlıyor. Genç ve meraklı ekibin başındaki şef, Maksut Aşkar, “Biz sahip çıkmazsak, gelecek neslin sahip olacağı bir şey kalmayacak ellerinde” diyor. Lokal mutfağı modern teknikler ve yenilikçi bakış açısı ile birleştirerek ortaya rafine ve yeni bir algı çıkarıyor. Peki ne yemeli? Ana yemek olarak kuzu sırt, dana kuyruk, ızgara deniz levreği, başlangıçlardan ise sinkonta, çiğ palamut, kuzu kalbi kokoreç, içli köfte mantısı…

 Puan: 80.00

Adres: Arap Cami Mahallesi, Bankalar Caddesi No:11, 34420 Beyoğlu/İstanbul Telefon0212 244 00 16

ilk 100 restoran (11-100)

La Vague d’Or, Saint-Tropez, Fransa – 99.00

Schwarzwaldstube, Baiersbronn-Tonbach, Almanya – 99.00

Ginza Kyubey, 中央区, Japonya – 99.00

Kyo Aji, Minato, Japonya – 99.00

Le Pr? Catelan, Paris, Fransa – 98.75

L’Assiette Champenoise, Tinqueux, Fransa – 98.75

The Inn at Little Washington, Washington, ABD – 98.75

Le Calandre, Sarmeola di Rubano, İtalya – 98.75

L’Ambroisie, Paris, Fransa – 98.50

R間is et Jacques Marcon, Saint-Bonnet-le-Froid, Fransa – 98.50

El Celler de Can Roca, Girona, İspanya – 98.50

Aqua, Wolfsburg, Almanya – 98.50

Inter Scaldes, Kruiningen, Hollandas – 98.50

Hertog Jan, Zedelgem, Bel鏸ka – 98.50

Le Louis XV – Alain Ducasse, Monako, Monako – 98.50

京华阁 “The Capital” at The Beijing Hong Kong Jockey Club, Beijing, 莍n – 98.50

Pavillon Ledoyen – Yannick Alleno, Paris, Fransa – 98.25

Azurmendi, Larrabetzu, İspanya – 98.25

Victor’s, Perl, Almanya – 98.25

Dal Pescatore, Canneto Sull’oglio, İtalya – 98.25

Jo雔 Robuchon, Meguro-ku, Japonya – 98.25

Pierre Gagnaire, Paris, Fransa – 98.00

Vend鬽e, Bergisch Gladbach, Almanya – 98.00

Osteria Fransascana, Modena, İtalya – 98.00

Georges Blanc, Vonnas, Fransa – 98.00

Schauenstein, F黵stenau, İsvi鐁e – 98.00

Attica, Ripponlea, Avustralya – 98.00

Alo, Toronto, Kanada – 98.00

La Pergola, Roma, İtalya – 97.75

Cheval Blanc – H魌el Les Trois Rois, Basel, İsvi鐁e – 97.75

Bareiss, Baiersbronn, Almanya – 97.75

Waldhotel Sonnora, Dreis, Almanya – 97.75

Blue Hill at Stone Barns, Tarrytown, ABD – 97.75

Kitcho Arashiyama, Kyoto, Japonya – 97.75

Troisgros, Ouches, Fransa – 97.50

G鋝tehaus Klaus Erfort, Saarbr點ken, Almanya – 97.50

Jean-Georges, New York, ABD – 97.50

De Librije, Zwolle, Hollandas – 97.50

The Restaurant at Meadowood, Saint Helena, ABD – 97.50

Yanagiya, Mizunami-shi, Japonya – 97.50

L’Epicure, Paris, Fransa – 97.25

Maison Pic, Valence, Fransa – 97.25

Arzak, Donostia, İspanya – 97.25

Don Alfonso 1890, Sant’Agata sui Due Golfi, Massa Lubrense, İtalya – 97.25

Hof van Cleve, Kruishoutem, Bel鏸ka – 97.25

Le Cinq, Paris, Fransa – 97.00

Les Pr閟 d’Eug閚ie – Michel Gu閞ard, Eug閚ie-les-Bains, Fransa – 97.00

Flocons de Sel, Meg鑦e, Fransa – 97.00

Geranium, K鴅enhavn ?, Danimarka – 97.00

Da Vittorio, Brusaporto, İtalya – 97.00

龙景轩 Lung King Heen, Hong Kong, Hong Kong SAR 莍n – 97.00

Alinea, Chicago, ABD – 97.00

紫外线餐厅 Ultraviolet, Shanghai, 莍n – 97.00

Christophe Bacqui?, Le Castellet, Fransa – 96.75

Le 1947, Courchevel, Fransa – 96.75

Auberge de l’Ill, Illhaeusern, Fransa – 96.75

ABaC, Barcelona, İspanya – 96.75

Dulce Patria, Ciudad de M閤ico, Meksika – 96.75

Brae, Birregurra, Avustralya – 96.75

Lameloise, Chagny, Fransa – 96.50

Daniel, New York, ABD – 96.50

Obauer, Werfen, Avusturya – 96.50

Uliassi, Senigallia, İtalya – 96.50

Aponiente, El Puerto de Santa Mar韆, İspanya – 96.50

Vue de Monde, Melbourne, Avustralya – 96.50

Usukifugu Yamadaya, Minato-ku, Japonya – 96.50

Astrance, Paris, Fransa – 96.25

Akelarre, Donostia, İspanya – 96.25

Frantz閚, Stockholm, İsve? – 96.25

Simon Taxacher, Kirchberg in Tirol, Avusturya – 96.25

Marc Veyrat – La Maison des Bois, Manigod, Fransa – 96.25

Auberge du P鑢e Bise – Jean Sulpice, Talloires-Montmin, Fransa – 96.25

The Ocean, Porches, Portugal – 96.00

Seehotel 躡erfahrt Christian J黵gens, Rottach-Egern, Almanya – 96.00

Gordon Ramsay, London, İngiltere – 96.00

Man?, S鉶 Paulo, Brazilya – 96.00

Quintonil, Ciuedad de M閤ico, Meksika – 96.00

Aoyagi, Minato-ku, Japonya – 96.00

大董烤鸭工体 Da Dong Roast Duck (Workers Stadium East Gate), Beijing, 莍n – 96.00

Paul Bocuse – L’Auberge du Pont de Collonges, Collonges-au-Mont-d’Or, Fransa – 95.75

8 1/2 Otto e Mezzo – Bombana, Hong Kong SAR 莍n – 95.75

Vissani, Baschi, İtalya – 95.75

Didier de Courten, Sierre, İsvi鐁e – 95.75

Le Grand Restaurant – Jean Fran鏾is Pi鑗e, Paris, Fransa – 95.75

鮨さいとう – Sushi Saito, Minato, Japonya – 95.75

Taillevent, Paris, Fransa – 95.50

Quintessence, Shinagawa-ku, Japonya – 95.50

Sepia, Sydney, Avustralya – 95.50

菊乃井 本店 (菊の井)- Kikunoi, Kyōto-shi, Japonya – 95.50

Maido, Miraflores, Peru – 95.50

Listenin devamına https://www.laliste.com/en/laliste/world web adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazı: Doğuş Şahin

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange