Şef siz olun, taşta et lezzetini deneyin

by Basak Oksak

400 derece ısıdaki taşın üzerinde, suyunu ve özelliğini kaybetmeden hızla pişen bonfile… Bir anlamda modern ve farklı bir mangal keyfi. Üstelik etinizi masada kendi damak zevkinize göre pişirebiliyorsunuz.

5 senedir 5 şubesi ile Anadolu Yakası’nın lezzet duraklarını oluşturan Draft; bu yaz Ataşehir şubesini de açtı. Ödüllü hamburgerci BOB ile işbirliği yapan Draft; bir süredir menüsüne eklediği BOB’un birbirinden lezzetli hamburgerleri ile kendi menüsünü başarılı bir şekilde eşleştirerek nefis alternatifler yaratıyor.

Menüdeki en dikkat çekici lezzet özellikle et severlerin gönlüne taht kuran volkanik taşta et deneyimi BOB Barbecue. Ataşehir şubesine özel bu et, bambaşka bir lezzet kapısı açıyor. 400 derece volkanik taşın masanıza gelmesiyle başlayan modern mangal keyfinde bonfile; biber, mantar, hellim, patates ve salata eşliğinde sunuluyor. Etleri masada kendi istediğiniz şekilde pişiriyorsunuz, böylece ne kadar iyi bir şef olduğunuzu gösterme şansınız oluyor.

Anadolu yakası’nda 5 şube

Draft atıştırmalık, salata, et yemekleri, pizza ve hamburgerleri dışında dana etinden yapılmış özel sosisleriyle de müdavimlerini yarattı. Şimdilerde dünyanın en iyi 70 craft içeceği ile uyumlu BOB hamburgerlerini de sunmaya başladı. Mekân Zomato ve Kangurular ödüllü, TripAdvisor Excellence sertifikalı. Draft’ın Erenköy, Selamiçeşme, Acıbadem, Moda ve Ataşehir olmak üzere hepsi de Anadolu Yakası’nda yer alan 5 şubesi  var.

Draft, 5 sene önce Erenköy’de ilk şubesini açmış, endüstriyel tasarımlı dekorasyona sahip bir mekân. Mekânın sahibi Turan Turanlı, aslen uçak mühendisi ve işletme okumuş vizyoner biri. Draft şubelerinin dekorasyonu da gerçek uçak ve gemi aksamlarından oluşuyor. Draft ismi ise “Biz bir taslak oluşturalım, misafirler kendi ruhunu katsın” ana fikrinden çıkmış.

Gravyer dolgulu sosisin müdavimi bol

Draft’ın menüsünde lezzetli hamburgerler ve taşta et dışında pek çok seçenek var. Soya fasulyesinden oluşan haşlama edamame, kıtır mantı, dynamite soslu karides, mac&cheese topları, yeşil zeytin pane gibi farklı alternatifler mevcut.

Draft’a özel hazırlanan gravyer dolgulu sosis de beğeneni çok olan yemeklerden. Draft’ın kendi hamburgeri dışında ödüllü BOB burger’de menüde yer alıyor. Menüde yemek ve bira seçerken misafire kolaylık olsun diye, her yemeğin yanına yakışacak biraların numaraları ya da her biraya eşlik edecek uygun lezzetlerin kodları mevcut. Böylece içmek istediğiniz biranın yanına en iyi gidecek yiyeceklerin seçimini yapmak kolaylaşıyor.

Her şubede standart lezzetler

Tüm yemekler her şubenin kendi bünyesinde taze taze hazırlanıyor. Dolayısıyla Draft’larda tek bir şef yok. Reçeteler ve yemek içeriği her şubede standart lezzetlerin yer almasına imkân sağlıyor.

Draft,  Ataşehir şubesi  geniş bahçesi ve süs havuzu ile de değer şubelerden ayrılıyor. BOB hamburgerin ilk ve tek barbekü şubesi. Mekânın elverişliliğinin verdiği avantajla, Ataşehir Drfat’ta BOB Barbecue yapılıyor. Nedir Bob Barbecue? Kısaca şöyle özetleyebiliriz: Masaya gelen 400 derece sıcaklığındaki lav taşında, kendiniz pişirip kendiniz yeme zevki.

25 dakika soğumayan lav taşı

BOB barbecue; taze kırmızı, sarı ve yeşil biberler, mantar, üç seçenek gramajlı et, hellim, kızarmış patates ve salatadan oluşuyor.  Özel lav taşı 20 – 25 dakika kadar sıcaklığını muhafaza edebiliyor. Bu süre de zaten pişirme için son derece yeterli. Çünkü çok sıcak olduğundan ortalama iki dakikada etin tüm yüzeyleri pişebiliyor. Burada da misafirler kendileri şef olmuş oluyorlar.

Servis edilen et hiç işlem görmemiş, marine edilmemiş biftek. Yüksek ısıda hızlıca piştiği için suyu içinde kalıyor ve yumuşacık oluyor. Aynı durum diğerleri için de geçerli. Mantar ve hellim çok hızlı piştikleri için tüm suyu ve lezzeti içinde hapsolmuş oluyor.

Mekân sahibi Turan Turanlı, “Dünyanın her yerinde, bizim damak zevkimize uygun lezzetleri seçip, yorumlayarak sunmaya çalışıyoruz.  Aynı menüde hem edamame hem karides hem de mantı bulunduruyoruz. Craft içeceklerle en iyi eşleşen lezzetlerin peşindeyiz. Hamburgerin yanında meşrubat değil, dünya içeceklerini veriyoruz. Lezzetli ve keyifli anılarda yer almak için uğraşıyoruz. Günün sonunu annelerimizin elinden çıkmışçasına lezzetli mozaik pasta ile tatlıya bağlıyoruz” diyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange