Kahve kokulu kitaplar

by Basak Oksak

İstanbul’da Semai Kahveleri ve Meydan Şairleri Yazar:

Osman Cemal Kaygılı Yayınevi: Gram Sayfa sayısı: 80 Fiyatı: 9 TL

Meydan şairlerinin ve semaların eşliğinde Zil İzzetlerden Arnavut’un kahvesine, büyük ustalardan geçerli usullere, zor bir maninin gizeminin levhalara yazılıp kahveye asılmasından bilenlere verilen ödüllere kadar pek çok keyifli ayrıntıyla eski İstanbul’un semai kahveleri… “Nereden nereye” diyerek geçmişe eğlenceli bir yolculuk yapmaya, kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan kahvehanelerin ve sokağın sanatının derinliklerine dalmaya hazırlanın… Biraz nostalji herkese iyi gelir.

Kahvenin Hikâyesi Yazar:

Stewart Lee Allen Yayınevi:

Maya Kitap Sayfa sayısı: 224 Fiyatı: 20 TL 800 yıl önce kahvenin ilk kez ekildiği Güney Yemen’in köylerinden Nobel ödüllü iki Hintlinin kahve içmek için uğradıkları mağara benzeri kahvehaneye… Fransız İhtilali’nin başladığı Paris salonları ve kafelerinden Amerika’nın yol kenarı lokantalarına… Kahvenin izinde dünyanın dörtte üçünü gezen Allen, kahvenin tarihini edebi bir tatla anlatıyor. ‘Mutfak Sırları’ kitabının yazarı, dünyaca ünlü şef Anthony Bourdain, “Gurmeler, kahve bağımlıları, antropologlar ve eğlenceli macera hikâyelerini seven herkes bu kitabı mutlaka okumalı” diyor.

Kahve Yazar: Gavin Fridell Yayınevi:

Vivo Yayınevi Sayfa sayısı: 200 Fiyatı: 20 TL

Kahvenin hikâyesini, 18. yüzyıldan günümüze uzanan yolculuğunu tüm detaylarıyla anlatan kitap, dünyanın çeşitli ülkelerindeki kahve üretimi ve tüketimiyle ilgili de önemli bilgiler içeriyor. Yazar Gavin Fridell kitabında Türkiye’de Ortadoğu ve Kuzey Afrika boyunca kahvenin tarihinin zaten uzun olduğunu belirtirken şu notu düşmeyi de ihmal etmiyor: “Ama tahmin edilebileceği üzere Batı’da bu tarihe hak ettiği ağırlık verilmemiştir.” Nedenleri de kitabın sayfalarında…

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange