Peynir her öğünde yenilebilir

by Mithat Sahin
Dr. Fügen Erdoğan Çekin

Dr. Fügen Erdoğan Çekin

Peynirdeki selenyum, yağlanma ile giden saç ve deri hastalıklarının iyileşmesinde yardımcı. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin;

— Peynir çeşitleri bakımından şanslı bir coğrafyadayız. Sadece kahvaltıda değil, her öğün tüketebileceğimiz çok lezzetli peynirlerimiz var. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin, “Atıştırmalık ya da ara öğün olarak günün her saati peynir yiyebiliriz. Böylece hem sağlıklı beslenmiş hem de cilt güzelliğimize yatırım yapmış oluruz” diyor.

Özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi peynir, içerdiği besin değerleriyle cilt sağlığı ve güzelliğinde büyük öneme sahip. Peynir A, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez, selenyum ve florür mineralleri açısından çok zengin bir besin. Bunun yanı sıra tiamin, riboflavin, niasin, folat, pantotenik asit ve kolin de içeriyor. Bu değerli besini aslında her öğün sofralarımızda bulundurabiliriz.

— Cilt için çok yararlı
Cilt sağlığı ve güzelliğinde süt ve süt ürünleri ayrı bir önem taşıyor. Peynirde bulunan vitamin ve minerallerin faydaları ise şöyle sıralanabilir: A vitamini, akne (sivilce) ve güneş hasarı görmüş ciltlerin tedavisinde önemli bir yer tutuyor. Daha parlak ve sağlıklı cilt için gerekli. Cildi enfeksiyonlara karşı koruyor ve yaşlılık lekelerini azaltıyor. B6, deri sağlığı için önemli bir vitamin. Egzema, saç dökülmesi ve kuru ciltlerin tedavisinde kullanılabiliyor. C vitamini, yara ve yanıkların tedavisinde kullanılıyor, ince çizgileri azaltıyor. D vitamini, derinin daha yumuşak, parlak ve sağlıklı olmasını sağlıyor. K vitamini ise özellikle göz çevresinde bulunan koyulaşmanın tedavisinde kullanılıyor.

— Koruyucu kalkan
Peynirdeki selenyum, yağlanma ile giden saç ve deri hastalıklarının iyileşmesinde rol oynuyor. Krem olarak sürüldüğünde yara iyileşmesini hızlandırıyor. Niasin, derinin üst katmanlarında oluşan hasarları onarıyor ve derinin nemini sağlayarak daha nemli ancak daha az kırışık bir cilde sahip olmamızı sağlıyor. Folat, cildimizin sağlıklı ve güzel görünmesi için günlük olarak vücudun alması gereken bir madde. Kalsiyum, hücre yenilenmesini artırırken eski hücrelerin temizlenmesini hızlandırıyor. Fosfor, sodyum, bakır, manganez ve florür vücutta yeterli seviyede bulunduğunda cilt sağlıklı ve gergin oluyor. Peynir tüm bunları içererek, adeta vücudumuza koruyucu kalkan görevini üstleniyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange