OLDEN 1772 BU KIŞ 2 YENİ RESTORANIYLA BİRLİKTE GELİYOR

by zeynep

Tarihi Yarımada içinde Eminönü’nde yer alan Muhsinzade Han’ın tarihi Osmanlı dönemine dayanıyor. Hanın 1772 yılında yapıldığı resmi kaynaklarca bilinsede mimarisi ve kullanılan malzemeler açısından incelendiğinde, binanın Bizans dönemine kadar uzandığı tahmin ediliyor. Kervansaray olarak kullanılan Muhsinzade Han, 250 yıl sonra 2022 yılının sonlarına doğru kapılarını ‘Olden 1772’ olarak açtı ve İstanbul yeme içme sektörünün gündemine oturdu. Gen Group yatırımcıları Alper Karavar ve Gürol Yığar’ın yenilikçi ve vizyoner bakış açışıyla hayata geçirilen Olden 1772, Muhsinzade Han’ın geçmişi ve bugünü buluşturan muhteşem mimarı dokusuyla konuklarına etkileyici bir atmosfer sunuyor. Keyifli vakit geçirmek, güzel bir yemek yemek Olden’ın büyülü ortamında tutkuya dönüşüyor.Yemek öncesi sunulan özel kokteyller, yemeğe eşlik eden içecek çeşitliliği ve yemek sonrası özel tariflerle hazırlanan muhteşem kokteyller ise Olden 1772’nin bir başka iddiası…

Anadolu ve İstanbul Mutfağına Modern Gastronomi Dokunuşları

Anadolu ve İstanbul mutfağının vazgeçilmez tatlarına modern gastronomi dokunuşları getiren şef Aykut Can Akın ve ekibi, göze ve damağa hitap eden tabaklarla lezzetseverlere tam bir gastronomi deneyimi yaşatıyor. Menüde yer alan; kahvaltı menüsü, lezzetli mezeler, salatalar ve başlangıçlardan oluşan öğle ve akşam yemeği seçenekleri, zengin kırmızı et, beyaz et ve deniz mahsulleri, spesiyal kokteyller ve enfes tatlılar deneyimleyen tüm misafirlerin övgüsünü kazanıyor. Sürdürülebilir tarım sertifikası olan ve gıda kodeksine uygun tedarikçiler ile çalışan Akın, coğrafi işaretli ürünler kullanmaya özen gösteriyor. Yeşil zeytin Hatay’dan, nar ekşisi Harran’dan, domatesler Bursa’dan, baharatlar ise Mısır Çarşısı’ndan tedarik ediliyor. Başlangıç olarak; Anadolu Peynirleri, Satsuma Levrek ve Olden Carpaccio öne çıkıyor. Ahtapot Tandır, Kalamar & Erişte ve Kokoreç Uykuluk & Humus tadılması gereken sıcak atıştırmalıklardan. Odun Ateşinden Dana Yanak, Kaburga Ragu & Papardelle ve Lagos Tandır şefinözel menüsünden. Bu lezzetli yemeklerin üzerine Orman Meyveli Sabayon, Vişneli Islak Kek, Çıtır Baklava ve Poşe Armut gibi tatlılar sunuluyor. Mevsimlere göre menüsünü tazeleyen ve yeni lezzetler ekleyen Olden, Kasım ayında kış menüsü ile lezzetseverlerle buluşacak.

Tarihi Muhsinzade Han’da yarattığı muhteşem başarıyı yepyeni bir mekanda hayata geçirmeye hazırlanan Alper Karavar ve Gürol Yığar, yine tarihin izlerini süreye devam ediyor. Mimar Sinan tarafından yapılan ve 550 yıllık tarihi ile İstanbul’un en eski eserleri arasında yer alan ‘Kapıağası Yakup Ağa Hamamı’nı Olden 1545 ismi ile açacak olan genç girişimciler, çok özel bir mimari ve dekorasyonla mistik ve büyüleyici bir yemek deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin değil dünyanın konuşacağı bir restoran iddiası ile yatırımı gerçekleşen mekan 2 yeni restoranla daha İstanbul gastronomi dünyasında ses getirmeye hazırlanan Gen Group, dünya ve İtalyan mutfağından özel lezzetler sunacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange