Michelin yıldızlı Şef Diego Munoz İstanbul’a geliyor

by Basak Oksak

Michelin yıldızlı Şef Diego Muñoz öncülüğünde 4 Mart’ta başlayacak olan Avrupa turuna, Londra, Moskova ve İstanbul’dan uluslararası üne sahip şefler eşlik edecek. The Bodrum EDITION’ın Mayıs 2019’daki sezon açılışından önce gerçekleşecek olan Pop-Up’larda otelin baş şefi, ödüllü şefler Jason Atherton, Ivan & Sergey Berezutskiy ve Maksut Aşkar ile yalnızca bir gece sunulacak menüler hazırlayacak.

Muñoz, Pop-Up seyahatlerle ilgili duygularını şu sözlerle ifade etti; “The Bodrum EDITION ve arkasındaki muhteşem ekip ile birlikteliğimiz bir yılı geçti. Bu iş birliği boyunca Türk mirası ile ilgiili oldukça fazla şey öğrendim ama en önemlisi, yemek etrafında şekillenen hayat şekli ile ilgili geniş bilgiye sahip oldum. Şimdi takım olarak Peru’nun mirasından ve Akdeniz sahillerinin olağan üstü veriminden ilham alarak birlikte yarattığımız tatları sunmak istiyoruz.”

Daha önce “Dünyanın En İyi Restoranları” listesinde 14. sırada ve Latin Amerika’nın En İyi 50 Restoranı listesinde 1. sırada yer alan Astrid & Gastón’un baş şefi olan Muñoz, şu anda Lima’daki deneyimsel ATMAN projesinde başı çekiyor. Kopenhag ve Lizbon’dan Bali’ye kadar dünyanın birçok yerinde restoranlar açan, BRAVA’nın ve The Bodrum EDITION mutfağının baş şefi olan Muñoz, uluslararası mutfak bilgisini ve uzmanlığını 4 Mart Pazartesi günü Londra’ya taşıyacak. Muñoz, yalnızca bir gece için EDITIONHotel’lerin Michelin yıldızlı şefi Jason Atherton’ın iş birliği ile bir menü hazırlayacak.

Pop-Up Seyahatler; The New York Times tarafından takip edilmesi gereken 4 göçebe şeften biri seçilen Muñoz’u, turun bir sonraki durağı Moskova’ya götürecek. Muñoz Moskova’da Twins’in arkasındaki, tek yumurta ikizi şefler Ivan ve Sergey Berezutskiy ile 7 Mart’ta güçlerini birleştirecek. Rus mutfağına modern bir yaklaşım getiren Twins’in gastronomik duruşu, dünyanın en iyi 50 restoranı arasında yer alıyor. Restoran aynı zamanda kendilerine ait 50 dönümlük çiftliklerinde yetişen, 150 çeşit sebze, meyve ve bitkiyi servis ettiği için birçok ödüle de sahip.

Muñoz turunu, İstanbul’da katılacağı Global Gastro Ekonomi Zirvesi ve 16 Mart akşamı Neolokal restoranının şefi Maksut Aşkar ile iş birliği halinde hazırlayacağı yemek ile tamamlıyor. Şehrin tarihsel bölgesinde bulunan SALT Galata Müzesi’nde yer alan restorandaki menü, Muñoz’un uluslararası gastronomi ustalığını Aşkar’ın doğadan ilham alarak yerel dokunuşlar sunan kreasyonlarıyla birleştirecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange