Yılbaşı gecesine özel beslenme önerileri

by Basak Oksak

Mezeler kızartma olmasın: Sofradaki mezelerin az yağlı ve genelde haşlanarak pişirilen yiyecekler olmasına dikkat edin. Kızartma mezeler hem hazımsızlık sorunu yaşamanıza hem de fazla kalori almanıza neden oluyor.

Mayonez yerine yoğurt kullanın: Salata çeşitlerini mayonez yerine yoğurtla hazırlayın. Yoğurt hem lezzet olarak mayoneze yakın bir tat sağlayacak hem de fazla yağ almanıza engel olacaktır

Et yemeğiniz fırında ya da tencerede pişsin: Yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez yemeklerinden biri de hiç kuşkusuz hindi. Tercihinize göre hindi ya da başka bir et pişirecekseniz mutlaka fırında ya da tencerede pişirin.

Meyve veya sütlü tatlıları tercih edin: Sütlü ve meyveli tatlılar, şerbetli tatlılar ve kremalı pastalara göre daha az kalori ve yağ içeriyor. Bu sayede gece boyunca alacağınız kalori miktarının da az olması sağlanıyor.

Zeytinyağlı sebze yemeği mutlaka olmalı: Yılbaşı menüsünde mutlaka birkaç çeşit zeytinyağlı yemeği olsun. Zeytinyağlı sebze yemekleri hem tok tutuyor, hem de kalori içerikleri yüksek olmadığı için kiloya neden olmuyor.

Kuruyemiş kâseleriniz küçük olsun: Yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezi kuruyemişleri az tüketin. Kuruyemişler faydalı olmalarına rağmen içerdikleri yağ dolayısıyla kalorileri yüksek. Bu nedenler yediğiniz miktarı ayarlamak için kendinize küçük bir kâse hazırlayın ve içine sevdiğiniz kuruyemişlerden karışık miktarlarda koyun. Ama kâse bittiğinde tekrar almamaya dikkat edin.

Az Az yağlı peynirleri tercih edin: Sofraya koyacağınız peynir ve şarküteri çeşitlerinin az yağlı olmasına dikkat edin.

Yemekte bol miktarda su ve soda tüketin: Yemekte içeceğiniz bu sıvılar kalori içermiyor ve kendinizi daha tok hissetmenize yardımcı oluyor. Aynı zamanda bu şekilde daha az alkol tüketip, ertesi gün yataktan daha rahat kalkarsınız.

Akşam yemeğine çok aç oturmayın: Yemeğe hafif bir çorba ile başlayın. Çorba ile yemeğe başlamak yemek hızınızı yavaşlatıyor. Zaten çok çeşit bulunan yılbaşı sofralarında yavaş yemek mide sıkıntılarının önlenmesinde önemli bir yer tutuyor.

Aç karnına ve çok hızlı alkol tüketmeyin: Alkol alıyorsanız yanında mutlaka bol su için. Su alkolün yoğunluğunu düşüreceğinden sarhoş olma hızını yavaşlatıyor ve daha az alkol almanıza sebep oluyor. Yılbaşı gecesinde alkoliçecekseniz kalori içeriği daha düşük olan şarabı tercih edebilirsiniz. Alkol oranı arttıkça içkinin kalori değerinin de yükseldiğini unutmayın. Kilo almak istemiyorsanız zaten yiyeceklerle çok kalori alacağınız için içki miktarını 2-3 kadehle sınırlayın

Tabağınıza sofradaki her yiyecek çeşidinden az miktarda alın ve mutlaka salata tüketin: Salata, posa içeriği yüksek ve mide kapasitesini doldurmak açısından çok faydalı. Ayrıca kilo almak istemeyenlerin daha az kalori almalarına da yardımcı oluyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange