Hazine arazileri tarımsal üretime açılıyor

by Basak Oksak

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle, Hazineye ait atıl tarım arazileri çiftçilerin kullanımına açılacak. İlk etapta 9 milyon 700 bin metrekare alanda, hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri gibi stratejik ürünlerin ekilmesi sağlanacak. Bu çerçevede Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak çalışmasıyla önemli bir proje hayata geçiriliyor. Küresel boyutta pandemi niteliği kazanan Koronavirüsle (COVİT-19) etkin mücadele yanında tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması ve gıda arz güvenliğinin korunması büyük önem arz ediyor. 

Konuya ilişkin açıklamalarda buluna Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Hazineye ait atıl tarım arazilerini, örnek ekilişler için çiftçilerimizin kullanımına açıyoruz. Böylece tarım arazilerimizden en etkin bir şekilde çiftçilerimizin yararlanmasını sağlayacağız.

Pilot uygulama olarak başlatılan bu çalışmada, ilk etapta 9 milyon 700 bin metrekare alanda ekim yapılacak. Hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri gibi stratejik ürünlerimizin ekilmesi sağlanacak.

Çiftçilerimiz, bu arazileri bedelsiz olarak örnek yaz ekilişler için kullanacak. Hem çiftçimiz hem de ülkemiz kazanacak. Tüm bu çalışmalarımızı Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile yürütüyoruz. Tarım sektörüne verdiği destek için Sn. Bakanımız Murat Kurum’a çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum.

Kadınlarımıza ve gençlerimize projede pozitif ayrımcılık tanınacak.

Atıl Hazine arazisinin olduğu köylerde ikamet eden çiftçilerimize, yapılacak olan puanlama sistemiyle öncelik verilecek.

Tüm bu çalışmalarda tarımsal hasılanın artırılması hedeflendiğinden mevcut ekilen alanlardan ziyade atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması amaçlanıyor.

Ekilmedik bir karış tarım toprağı kalmayıncaya kadar, çalışmalarımız devam edecek.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da, çiftçilere yönelik yapılan çalışmalara dikkat çekerek, bakanlıklar arasında yapılan işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

“Bize düşen görev kurumlar arası işbirliğini arttırmak, çiftçilerimizin daha rahat üretebilmeleri için, 83 milyon vatandaşımızın sağlıklı beslenebilmesi için yeni projeler geliştirmektir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, bu hedefler doğrultusunda milyonlarca çiftçimizin yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz” diyen Kurum, yapılan desteklemelere ilişkin şöyle konuştu:

“Koronavirüsle mücadele kapsamında; Hazineye ait tarım arazilerini kiraladığımız çiftçilerimizden Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait kira ödemelerini 6 ay süreyle erteledik. Bu uygulama yaklaşık 600 milyon metrekare alan üzerinde kiralama sözleşmesi düzenlediğimiz 51 bin çiftçimizi kapsıyor. Böylece çiftçimizi de bu zorlu süreçte desteklemiş olduk.

Son olarak çiftçilerimizi yakından ilgilendiren önemli bir çalışmayı bakanlıklar olarak hayata geçiriyoruz. TOKİ Başkanlığımız ile DSİ arasında imzalanan protokolle değişik illerde 25 adet sulama projesini yapıyoruz.  320 bin hektar araziyi sulayacak proje ile çiftçimizin yanında olacağız.’’

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange