Mahalle sıcaklığında lezzetli kahvaltı

by Basak Oksak

Domates mozzarella çılbır, brioche ekmeği üzerine avokadolu poşe yumurta, çıtır Egeli, isli Boşnak sucuğu, çedar dolgulu ızgara sosis, çok hafif ve lezzetli bir ekmek tatlısı… Kahvaltıda biraz farklılık arayanlar parmak kaldırsın!

Malumunuz Beşiktaş kahvaltıcıları ile meşhur güzide bir ilçemiz. Birbirinin devamı iki sokak boyunca sıralanan kahvaltıcılar özellikle hafta sonları dolup taşıyor. “Kalabalık sevmiyorum, yok mu şöyle sessiz sakin bir kahvaltıcı” diyorsanız, Akaretler yokuşundan çıkarken hemen soldaki sokaklardan birine sapın ve şirin bir mahalle kafesi olan Hungry’ye bir uğrayın. Kahvaltıda farklı lezzetlerin peşine düşenlerdenseniz pişman olmazsınız.

Yusuf Gudu ve Barış Ekinci iki ay önce birlikte açmışlar Hungry’yi. Yusuf Gudu aslında tasarımcı ama öğrenciyken part-time garsonluk yapa yapa bir altın bilezik daha takmış koluna. Barış Ekinci de yıllardır işletmecilik tecrübesini ortaya koymuş ve güçlerini birleştirerek Hungry’yi açmaya karar vermişler. Bir de Merve Erdem Muriç var tabii, mutfak ona emanet. Birbirinden lezzetli kahvaltılıklarda ve diğer yemeklerde onun imzası var.

Bu şirin mekâna yolunuz düşerse, “Ne yesem” diye fazla düşünmeyin. Croque madame, brioche ekmeği üzerinde avokadolu poşe yumurta, domates mozzarella çılbır ve çıtır Egeli’yi mutlaka deneyin. Merve Şef’in hafif ve lezzetli ekmek tatlısını da sakın ihmal etmeyin…

Ekmek tatlısı

Neden Akaretler’i seçtiniz böyle bir kafe açmak için?

Burası Valideçeşme olarak geçiyor, gayet iyi bildiğimiz bir çevre. Alt tarafımız Beşiktaş, üst tarafımız Maçka ve Nişantaşı. Biz bir mahalle kafesiyiz aslında. Aynı zamanda küçük bir alakart restoran gibiyiz. Ne yemek istediğini bilenlerin, günün her anında damağına uygun lezzetleri bulabilecekleri bir mekân burası. Ayrıca bu mahalleyi çok seviyoruz, enerjisi çok yüksek. Bize de çok iyi geldi bu güzel enerji.

Avokado brioche

Hungry’de sadece sabahları değil günün her saatinde kahvaltı bulunuyor değil mi?

Evet, tabii. Akşam saat 20:00-21:00’de gelseniz de menüden seçtiğiniz kahvaltılık ürünlerden yiyebilirsiniz. Kahvaltı bitti diye bir şey yok bizde. Öte yandan sabah 09:00’da hamburger de bulabiliyorsunuz.

Menünüz çok kalabalık değil, kafa karıştırmıyor. Az ve öz lezzetler var. Bunu özellikle tercih ettiniz sanırım?

Evet, az ve öz. Ne yemek istediğini bilen, bu konuda net olan ve damak zevki gelişmiş kişileri bir araya toplamaya çalışıyoruz.

Klasik ya da serpme kahvaltınız yok ama değil mi?

Hayır, yok. Ama tabii ki insanların belli kahvaltı alışkanlıkları var. Menüdeki kahvaltı seçeneklerinin yanında peynir, zeytin, sucuk gibi talepler olursa karşılıyoruz. Sucuğumuz bize özel, sosisimiz kendi reçetemiz ile hazırlanıyor. Mutfak şefimiz Merve Erdem Muriç, Boşnak, annesi kasap, kendisi de iyi anlıyor kasaplıktan. İsli Boşnak sucuğumuz çok özel bir lezzet. Sarımsak ve baharat oranı az, midede hiçbir rahatsızlık yaratmıyor. Sosisi de çedar dolgu olarak yaptırıyoruz. Izgaraya girdiğinde içindeki çedar peyniri yavaş yavaş dışarıya salıyor kendini. Çok lezzetli bir sosis.

Kinoa salatası

Ekmekleri de kendiniz mi yapıyorsunuz?

Evet. Ekşi mayalı artizan ekmeklerimiz var. Eğer ekmek biterse bitti diyoruz misafirlerimize, dışarıdan ekmek alıp getirmiyoruz.

Menünün kahvaltılık favorileri neler?

Croque Madame, içinde Kars gravyeri var. Domates mozzarella çılbır da olmazsa olmazımız. Poşe yumurtalı, yoğurt soslu. Yine poşe yumurta ve avokadolu brioche ile çıtır Egeli de özel lezzetlerimizden.

Yusuf Gudu – İşletme Sahibi

Daha çok kimler geliyor size kahvaltıya?

Henüz çok yeniyiz tabii ama çevreden de gelenler var, başka semtlerden duyup ya da sosyal medyada görüp gelenler de… Memnuniyetsiz ayrılanı henüz görmedik.

Kaç kişilik mekân?

32 kişilik. Hafta sonları tamamen dolduğu oluyor.

Reçel kavanozları görüyorum, ev yapımı mı?

Hepsi ev yapımı, annem hazırlıyor. Şu anda ıhlamur, domates, kuşburnu reçeli var.

Bir şube daha açacak olsaydınız, nereyi isterdiniz?

Suadiye’yi isterdim. Ama cadde üstü değil, yine caddeden girilen bir ara sokakta. Öyle çok göz önünde olan yerleri değil de bilenlerin geldiği, insanların keşfettiği, birbirine tavsiye ettiği mekânları daha çok seviyorum.

Siz sürekli mekândasınız hatta servis de yapıyorsunuz değil mi?

Evet, misafirlerle bizzat ilgilenmek çok hoşuma gidiyor. Burayı sadece para kazandığım bir ticarethane olarak görmüyorum. İnsanların gözlerindeki mutluluk ve memnuniyet ifadesini görmek bana inanılmaz keyif veriyor.

Röportaj:Birgül Kopuz 

Fotoğraf Altan Aykan

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange