1 bardak maden suyuyla gelen 10 fayda

by Basak Oksak

1 Kemikleri güçlendiriyor

Maden suyunun düzenli tüketimi kemik sağlığını geliştiriyor; kadınlarda görülen menopoz sonrası kemik yoğunluğunun azalması (osteoporoz) gibi hastalıkların önlenmesinde fayda sağlıyor. Aynı zamanda magnezyum içeriğiyle kas performansını koruyor.

2 Kötü kolesterolü düşürüyor

Yapılan bilimsel çalışmalar maden suyunun, magnezyum ve potasyum içeriği sayesinde kötü kolesterolü düşürücü etkisinin olduğunu ortaya koyuyor.

3 Sindirime yardımcı oluyor

Özellikle ağır yemekler sonrasında ya da yemeği fazla kaçırmışsak imdadımıza yetişen maden suyu, sülfat içeriği sayesinde pankreastan amilaz salgısını artırarak sindirime yardımcı oluyor.

4 Cildi güzelleştiriyor

Maden suyu zengin mineral içeriği ile cilt sağlığını korumak için de önemli katkıda bulunuyor, cildi nemlendiriyor ve kırışıklıkları geciktiriyor.

5 Romatizmaya iyi geliyor

Maden suyu romatizma ve artrit ile ilgili enflamasyonların azaltılmasına yardımcı oluyor.

6 Böbrekleri koruyor

İçeriğinde bulunan bikarbonat, klorid, potasyum ve sodyum elektrolitleri dehidratasyonu engelleyerek su emilimini sağlıyor. Ayrıca yapılan çalışmalar; kalsiyum oksalat konsantrasyonunu azaltarak böbrek taşı riskini düşürücü etkisi yaptığını gösteriyor.

7 Sıvı ve elektrolit kaybını yerine koyuyor

Vücut sıvılarında yer alan elektrolitler; kalp, sinir ve kas fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlıyor. Sıcak yaz günlerinde terle kaybedilen sıvı ve elektrolit kayıplarının yerine konulmasında sağlıklı bir tercih olarak öne çıkan maden suyu, içeriğinde bulunan bikarbonat, klorid, potasyum ve sodyum sayesinde terleme ile kaybedilen mineralleri yerine koyuyor.

8 Kas kramplarını önlüyor

Özellikle de sporcularda egzersiz sırası ve sonrasında kaybedilen sıvı ve elektrolit kaybına karşı önemli fayda sağlayan maden suyu, magnezyum içeriğiyle kas kramplarını önleyerek performansı koruyor.

9 Yüksek tansiyonla savaşıyor

Maden suyu zengin magnezyum içeriği sayesinde yüksek kan basıncının düzenlenmesinde katkı sağlıyor. Yapılan bir çalışma, günde bir su bardağı maden suyu tüketen bir hipertansiyon hastasında kan basıncının normal düzeye gerilediğini gösteriyor.

10 Tatlı krizini önlüyor

Maden suyu magnezyum içeriği sayesinde insülin hormonunun duyarlılığını artırarak kan şekerinin dengelenmesine katkı sağlıyor.

Maden suyu ile soda farklı içecekler!

Toplumumuzda sıkça birbirine karıştırılan maden suyu ile soda aslında farklı içecekler. Soda; içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit ve sodyum eklenmesiyle oluşuyor. Sodada sodyum haricinde zengin mineraller bulunmazken; maden suyu ise yeraltının çeşitli katmanlarından kendiliğinden veya uygun yöntemlerle çıkarılıyor ve dengeli bir mineral örüntüsüne sahip. Ayrıca meyveli soda adıyla geçen gazlı içecekler yapay katkı maddeleri, renklendirici ve yapay tatlandırıcı içerebildiğinden tüketilmemeli. Meyveli soda yerine maden suyuna taze sıkılmış meyve suyu veya taze meyve parçaları ile doğal aroma ilave ederek yaz aylarında serinletici bir alternatif elde edebilirsiniz. Ancak burada eklenen meyve suyu miktarına enerji açısından dikkat edin. Kalorisiz olan maden suyunu yüksek enerjili bir içeceğe dönüştürmekten kaçının.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange