Ev Yapımı Glütensiz Nohut Unlu Makarna

by selenay

Bu nohut unlu makarna sadece iki bileşen içerir. Yüksek lifli, glütensizdir ve en sevdiğiniz makarna soslarıyla servis yapmak için mükemmeldir! Ev yapımı nohutlu makarnayı hemen kullanın veya aylarca saklayın, kurutun veya dondurun!

Bu nohut unlu makarna hem glütensiz hem de vegandır ve sadece iki bileşen içerir (isteğe bağlı olarak üçüncü tuz!). Sadece 20 dakikada bu nohutlu makarnayı sıfırdan hazırlayabilir, pişirmek için 7-8 dakika daha ekleyebilir ve haftanın her günü lezzetli, besleyici bir makarna yemeğine sahip olabilirsiniz!

Hepsinden iyisi, ev yapımı makarna yaparken, onu çeşitli şekillerde şekillendirme seçeneğine sahipsiniz: şerit erişteler, fiyonklar, diskler, vb.

EV YAPIMI NOHUT UNLU MAKARNA NASIL PİŞİRİLİR?

Makarnayı pişirmek için bir tencere tuzlu suyu kaynatın ve makarnayı ilave edin. Al-dente olana kadar 7-8 dakika arasında pişirin. Nohutlu makarnanın birbirine yapışmadığından emin olmak için her dakika karıştırın. 

MAKARNAYI KURUTMAK İÇİN

Makarnayı iyi havalandırılan bir alanda büyük bir tepsiye yayın ve artık bükülmez hale gelene kadar kurutun. Bunun için bir kurutucu da kullanabilirsiniz. 

Özellikle nemli veya soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, kurutma mümkün olmayabileceğinden makarnayı dondurucuda saklayabilirsiniz.

EV YAPIMI NOHUT UNLU MAKARNA NASIL SAKLANIR?

Hava geçirmez bir kapta buzdolabında 1-2 gün saklanacaktır . Alternatif olarak, 3-4 ay arasında dondurun.

Daha uzun süreli saklama için makarnayı kurutabilir ve ardından serin bir yerde hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz. 1-2 ay içinde kullanın. Alternatif olarak, 6 aya kadar dondurun.

Malzemeler

310 gram nohut unu

3/4 su bardağı su

1 tutam tuz (isteğe bağlı)

Talimatlar

Adım 1: Makarna hamurunu hazırlayın        
  1. Bu işlemi bir çalışma yüzeyinde, bir kase içinde veya hatta bir stand mikseri ile yapabilirsiniz. Un ve suyu birleştirin ve homojen bir doku elde etmek için iyice yoğurarak bir hamur oluşturun. 
  2. Bir top haline getirin ve hamuru bir kasede/streç filmde 10-15 dakika dinlendirin. 

Adım 2: Ev yapımı nohutlu makarnanızı şekillendirin/doğrayın

  1. Yulaf unlu makarnayı merdane ile elde veya makarna makinesinde şekillendirebilir/doğrayabilirsiniz.
  2. Hamuru 4-6 parçaya bölün. Çalışma yüzeyinizi biraz ekstra nohut unu serpin ve ardından parçaları ince uzun bir şerit halinde yuvarlamak için bir oklava kullanın. Bunu elle yapmak istiyorsanız, istediğiniz kalınlığa ulaşana kadar yuvarlamaya devam edin.
  3. Tagliatelle/pappardelle tarzı erişte için, hamur tabakasını iyice unlayın, yuvarlayın ve ardından istediğiniz kalınlıkta erişteler halinde dilimleyin. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange