Son 24 saat içerisinde 1736 kişinin öldüğünü açıkladı

by Basak Oksak

Corona virüsü salgınında vaka sayısı dünya çapında 1.4 milyonu geçerken ABD’den korkutan bir açıklama geldi… ABD, son 24 saat içerisinde 1736 kişinin öldüğünü açıkladı. Bu sayı, bugüne kadar ülkede açıklanan en yüksek sayı olurken, salgının başladığı Wuhan’daki 11 haftalık sokağa çıkma yasağı bugün bitti. Türkiye’de de can kaybı 725’e çıktı.

Dünya üzerindeki 209 ülke ve bölgede tespit edilen ve resmi rakamlara göre 82 binden fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsü ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor…

ABD, son 24 saat içerisinde yaşanan toplam corona virüsü ölüm saysını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre ABD, dün en ölümcül günü yaşadı. Resmi açıklamada, son 24 saat içerisinde toplam 1736 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanırken, salgının başladığı günden beri ölenlerin sayısı 12.722’ye çıktı.

ABD’de 398 binden fazla doğrulanmış vaka sayısı olurken, bazı eyaletlerin ölüm sayısını açıklamamasından dolayı ölüm ve vaka sayısının daha da artması bekleniyor. ABD’de bundan önceki en ölümcül gün 4 Nisan’da yaşanmış ve 1344 kişi corona virüsü sebebiyle yaşamını yitirmişti.

New York Valisi Andrew Cuomo, son 24 saatteki ölüm sayısını paylaştı. Cuomo’nun paylaştığı verilere göre New York da ABD gibi en ölümcül günü yaşadı. New York’ta sadece son 24 saatte 731 kişinin öldüğü açıklanırken, şehirde toplam ölüm sayısının da 5498 olduğu belirtildi. New York Valisi Cuomo, vatandaşlardan sokağa çıkmamalarını isterken, “Bu düzeni devam ettirmeliyiz. Yaşamlar buna bağlı” dedi.

Öte yandan corona virüsü salgınının başlangıç noktası olarak bilinen ve uzun süre salgının merkez üssü olarak adlandırılan Çin’in Wuhan kentindeki corona virüsü önlemleri gevşetilmeye başladı. Dünyanın geri kalan ülkeleri sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamalar getirirken, Aralık ayında corona virüsünün çıktığı Wuhan’daki 11 haftalık sokağa çıkma yasağı sona erdi. Sağlıklı Çinliler ve turistler, bir sağlık uygulaması üzerinden kendilerine verilen yeşil kodunu göstererek sokağa çıkmaya ve şehri terk etmeye başladı. Tren, otobüs ve metro gibi ulaşım araçları tekrar kullanılmaya başlandı.

11 milyonluk nüfusa sahip olan şehir, 11 hafta önce kapatılmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, son 24 saat içerisinde tespit edilen corona virüsü vakalarını ve can kayıplarını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre son 24 saat içerisinde 3892 yeni vaka tespit edilirken, 76 kişi de corona virüsü sebebiyle yaşamını yitirdi. Güncel verilere göre Türkiye’de toplam vaka sayısı 34 bin 109’a çıkarken, can kaybı da 725’e yükseldi. Yapılan açıklamada tedavi edilen hasta sayısının ise 1582 olduğu belirtildi.

Bakan Koca dün, “Corona virüsü istisnasız 81 ilimizde görüldükten sonra bu salgında mücadele yeni bir aşamaya geçtik. Artık 83 milyon insan olarak her birimiz virüsün doğrudan tehdidi altındayız, aynı hassasiyeti göstermek zorundayız. Şu anda salgının etkin seyrettiği İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, İzmir gibi şehirler ortak özellikleriyle dikkat çekmektedir. Bu şehirler yurt dışı gidiş gelişlerin, sosyal temasın olduğu şehirlerdir” ifadesini kullanmıştı.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange