İlaçsız Tedavide Bir Mucize: Manuka Balı

by selenay

Her geçen gün daha çok insanın keşfettiği Manuka balını daha önce duymuş muydunuz? Klasik bal çeşitlerinden farklı olarak enfeksiyon hastalıklarının ilacı olarak bilinen bu bal; cilt kusurları ,mide ve bağırsak hastalıkları, halsizlik gibi rahatsızlıklara çok iyi geliyor. Sizi daha fazla bekletmeden bu mucizeyle tanıştıralım!

Manuka balı nedir?

Manuka balı, bal arıları tarafından Manuka bitkisi nektarından yapılan ve geleneksel olarak doğal bir şifa ilacı olarak görülen, Yeni Zelanda ve güney doğu Avustralya’nın dağlık arazilerine özgü bir bal çeşididir. Yeni Zelanda’daki Maori halkı Manuka balını, Manuka bitkisinin yapraklarını ve çiçeğini; dezenfeksiyon, yara tedavisi, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara karşı kullanmışlardır.

Beslenme uzmanı Christine Bailey, İngiliz Express gazetesine bulunduğu açıklamalarda; Yeni Zelanda halkının binlerce yıl önce iyileştirici etkisi olduğunu fark ettiği manuka balının özelliklerini anlatırken bu balın iyileştirici özelliğini, içeriğindeki Metilglioksal (MGO) bileşiğinden aldığını ifade etti.

Manuka balındaki MGO, balın anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyal özelliklerini daha güçlü hale getirir. Manuka balı fenolik asitler ve flavonoidler gibi bir dizi antioksidan bileşiği içerir. Ayrıca bu bileşikler, vücuttaki iltihabı hafifletebilen Manuka balına anti-inflamatuar özellikler kazandırır.

Manuka balının faydaları nelerdir ?

  • Anti bakteriyel özellikleri çok güçlü bir bal olduğu için bakteri kaynaklı rahatsızlıklara daha hızlı çözüm bulunmasını sağlıyor.
  • İçeriğinde vitamin ve mineral gibi birçok yararlı madde bulunduğu için düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendir.
  • Vücuda enerji depolanmasını sağlıyor ve bu sayede halsizlik, yorgunluk gibi sıkça yaşanan sağlık sorunlarını da ortadan kaldırıyor.
  • İltihapların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek olmakla beraber, bu iltihaplar sebebiyle oluşan ağrıların ve eklem ağrılarının da önüne geçiyor.
  • Sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkilerde bulunan Manuka balı; mide asitlerini dengeliyor, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlara çözüm oluyor.
  • Bağırsak florasını koruyarak parazitlerin temizlenmesine destek oluyor.
  • Hücrelerin yenilenme hızını artırıyor. Bu özelliği sayesinde cilt sağlığını desteklerken yaraların daha hızlı iyileşmesine de yardımcı oluyor.

Manuka Balı nerelerde bulunur ve nasıl kullanılır ?

Manuka balı, Yeni Zelanda’da üretilen bir bal olduğundan onu ancak çok güvenilir yerlerden almak doğru olacaktır. Her  yıl tüm dünyada ortalama 1.7 ton kadar gerçek manuka balı üretildiği söyleniyor ve üretilen tüm bu bal, tüm dünyaya özel kutulanmış mühürlü paketlerle dağıtılıyor. Çok değerli bir bal olmasıyla birlikte sahte ürünlere rastlamanız da mümkün!

Nasıl kullanılır:

Manuka balını tüketmenin birçok yolu var. Bunlardan bazıları : Sıcak içeceğe karıştırmak, kaşıkla direkt olarak tüketmek smoothie’ye karıştırmak, tatlılara sürmek, salata soslarında kullanmak, doğrudan cilde uygulamak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange