2021 Kahve trendleri

by Basak Oksak

1- ‘Sağlık’  ön planda

Kişiye özel kahve karışımları daha fazla popüler hale geliyor. webstaurantstore.com’a göre kahve ve çay dükkânları gittikçe sağlıklı karışımları desteklemeyi, yağ oranını soya ve kolajen kremalarıyla azaltmayı öneriyor. Yaygın olarak bilinenler; mantarlı kahve ve matcha latte gibi karışımlar. Öncü kahve dükkânları; bağırsak sağlığını artıran, metabolizmayı hızlandıran ve bağışıklık sistemini destekleyen karışımları tercih ediyor.

2- Çırpılmış Kahve

Tazelik önemlidir. Sıcak havalarda serin kahveleri tercih etseniz bile, çırpılmış kahve giderek soğuk demlemenin yerini alıyor. Çırpılmış kahvede, soğuk demlemeden daha çok tat ve daha fazla cezbedici aroma ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda soğuk demlenmiş kahve israfı da yok. Çırpılmış kahvenin yapımı, soğuk demlenmiş kahve kadar uzun  sürmüyor, ayrıca buz ekleyerek kahveyi seyreltmenize gerek yok.

3- Y kuşağının Kahve Turizmine ilgisi…

Y kuşağı sık sık kahveye bütünsel bir deneyim olarak yaklaşır ve bunun gibi çoğu genç insan da kahveyi popüler büyüme bölgelerinde arıyor. Kahve turizmi resmi olarak bir sonraki büyük trend haline geldi ve Y kuşağı dünyadaki benzersiz kafelerde daha otantik deneyimler arıyorlar. Y kuşağı aynı zamanda eşsiz kahve gösterimlerini, kahve tarlalarının ilgi uyandıran fotoğraflarını, eğitimsel deneyimleri vb. sunan dükkânları arıyor.

4- Al-Götür Kahve Uygulaması Giderek Yaygınlaşıyor

Toplumda al-götür konserve ve şişelenmiş kahveler giderek marketlerin esas ürünü haline geliyor. Bu durum kahve seçeneklerinin ek kurulum maliyeti olmadığı için, mağazalar için de stoklamada kolaylık oluşturuyor. Benzin istasyonlarında, marketlerde, otomatlarda ve genç şirketlerde al-götür uygulaması giderek yaygınlaşıyor. 

5- Tereyağlı Kahve; Hem Besleyici Hem lezzetli

“Kahven için krema mı, şeker mi yoksa tereyağı mı alırdın?” Sürpriz bir şekilde, tereyağlı kahve popüler bir trend haline geliyor. Özellikle kahvaltı etmeyen insanlar için… Tereyağlı kahve bir yemek kaşığı tereyağı ile arttırılmış kahve. Coveteur.com’a göre, tereyağı kahveyi daha besleyici yapıyor ve etkilerini güçlendiriyor. Popüler ünlüler ve profesyonel atletlerin arasında trend yayılıp kült bir takip kazanıyor. Bu, ayrıca satıcıların bir fincan kahvenin fiyatını yükseltmesi için kolay bir artış sağlıyor.

6- Bitki Bazlı Kahvelerin Popülaritesi Artıyor

Bitki bazlı katkı maddeleri, kahve ve çay için de daha popüler hale geliyor. Synergytaste.com’a göre; tüketicilerin yüzde 49’u bitki katkılarının daha çok tada ihtiyacı olduğunu düşünüyor ve içeceklerin bitki bazlı tatları karıştırmak ve süt ürünü olmayan kremaları artırmak için mükemmel bir skala olduğunu düşünüyor. Ceviz ve fındık sütleri ideal seçim; ayrıca soya, badem, hindistancevizi ve diğer tatları da içeriyor. İleri görüşlü bazı kafeler, daha fazla bitki bazlı protein ekleyerek müşteri memnuniyetini artırmayı da amaçlıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange