Formda kalmak istiyorsanız kahvaltıyı atlamayın!

by Basak Oksak

Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Sehlikoğlu, özellikle sabah erken saatlerde yapılan iyi bir kahvaltının motivasyonu yükselttiğini, stressiz ve gerginlikten uzak bir gün geçirmeye yardımcı olduğunu söylüyor. Kahvaltı, formda kalmak isteyenlerin de atlamaması gereken bir öğün.

Sağlıklı besinlerden oluşan bir kahvaltının faydaları saymakla bitmiyor. Kahvaltı yapılmadığında gün içerisinde yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, dikkat eksikliği gibi sorunlar yaşanabiliyor. Kahvaltı kadar kahvaltıda ne tüketildiği de büyük önem taşıyor. Günümüzde çalışan kesim ve öğrenciler tercihlerini zaman sorunu ve pratik olması bakımından çoğunlukla poğaça, simit, börek gibi yağ ve karbonhidrat yönünden zengin besinlerden yana kullanıyorlar. Ancak bu tür besinler kilo alımını ve mide rahatsızlıklarını da beraberinde getiriyor. Oysaki özellikle bütün besin gruplarının yer aldığı Türk tipi kahvaltının sağlıklı bir seçenek olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kahvaltıda neler olmalı?

Zeytin ve peynir çeşitleri, yumurta, doğal bal gibi klasik bir kahvaltıda olmazsa olmaz besinlerin yanı sıra menüyü zenginleştirmek için vitamin ve mineral içeriği yüksek olan söğüş domates, salatalık, biber türü sebzeleri de bolca tüketmek gerekiyor. Ekmek olarak da 1-2 dilim tam tahıllı ürünlerin tercih edilmesinde fayda var. Kahvaltı sofrasında kızartmalardan ve salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren işlenmiş gıdalardan uzak durulmalı.

 Açık ve limonlu çay

Kahvaltıda içilen siyah çay, tüketilen diğer besinlerde bulunan yararlı maddelerin metabolizma tarafından kullanımına olumsuz etki yapıyor. Eğer kahvaltıda mutlaka çay içmek isteniyorsa bu, çok açık ve içine limon dilimi eklenmiş bir çay olmalı. Taze sıkılmış ve özellikle hazır meyve sularından ise içerdikleri yüksek şeker nedeniyle kaçınmak gerekiyor. Çünkü bu içeceklerin kahvaltıda tüketilmesi, kan şekerini ve insülini çok fazla yükselterek insülin direncinin gelişmesine sebep olabilir.

Sabah kahvaltısı yapmadan güne başlayanlar için formda kalmak da sanılanın aksine daha zor oluyor. Akşam yemeği ile kahvaltı arasında oldukça uzun bir süre olduğu düşünülürse bu zaman zarfında vücut, gün içerisinde aldığı besin öğelerinin tümünü kullanıyor ve metabolizma iyice yavaşlıyor. Güne erkenden ve dengeli bir kahvaltıyla başlamak metabolizmayı hızlandırarak formda kalmaya yardımcı oluyor.

Zihin açıklığı için de kahvaltı şart

Sabah erken saatlerde okula giden çocukların beyin fonksiyonları için gerekli glikozun elde edilmesi ancak kahvaltı ile mümkün olabilir. Sabahları kahvaltı yapmayan çocuklarda konsantrasyon eksikliği, dikkat dağınıklığı, yorgunluk ve halsizlik gibi sorunlar görülebiliyor. Bu nedenle çocuklara kahvaltı alışkanlığının kazandırılması, en iyi protein kaynaklarından olan yumurtanın ise mutlaka yedirilmesi gerekiyor. A, B, D, E vitamini ve çinko minerali bakımından zengin olan yumurta, kas ve bilişsel fonksiyonların gelişmesine yardım ediyor.

Merve Sehlikoğlu

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange