Lezzetli kitaplar

by Basak Oksak

İstanbul’un Balıkları

yazar Meltem Ulu

kitap ne hakkında? İstanbul Boğazı yüzyıllardır binlerce masala ve hikâyeye ev sahipliği yaptı. Denizi, kuşları, balıkları ve kıyısında yaşayan sakinleri ona sevdayla bağlandı. Gün geldi korsanlar bastı, gün geldi fırtınalar yaktı yıktı. Boğaz’da meltemin estiği, martıların uçuştuğu, balıkçıların koşturduğu yine sıradan bir gün. Fakat o da ne? Yolunda gitmeyen bir şeyler var. Bir gemi kaza yapmış! Gemideki bütün çöp denize saçılıyor. Boğazın balıkları şaşkın ve çaresiz. Derken levreğin aklına insanlarla işbirliği yapma fikri geliyor ve macera başlıyor!

Neden okunmalı? Bakalım, balıklar ve insanlar el ele verip boğaz’ı çöpten kurtarabilecek mi? Boğaz’ın masmavi suları Karadeniz’den Marmara’ya özgürce akabilecek mi?

Fiyatı:  34 TL

Unutulmaz Hayatların Reçeteleri

yazar Meri Çevik Simyonidis

kitap ne hakkında? İstanbul’un tarih kokan lezzet duraklarına iştah açıcı bir yolculuk! Her tarifte eski zamanları hatırlayacağınız Rum kültürüyle yoğrulmuş nostaljik bir yeme içme ve işletme rehberi. Müziğin hiç dinmediği meyhanelerde, eğlencenin hiç bitmediği tavernalarda yerinizi ayırtın. Yıllardır ayakta kalmayı başarmış bu eşsiz mekânların asırlık öykülerini dinleyecek, en iyi mezelerin sırlarını bulacak, ara sıcaktan ana yemeğe her lokmada farklı tatlara kapı aralayacaksınız. Mis kokulu pastaneler, rengârenk şekerlemeciler ve rüya gibi çikolata fabrikaları da cabası… 

Neden okunmalı? Eğer siz de yeni bir başlangıç yapıp yeme içme sektörüne girmek istiyorsanız, bu kitapla işin inceliklerini öğrenecek, aradığınız cesareti bulacaksınız. 

Fiyatı: 28 TL

Anadolu Mutfağımızın Lezzetli ve Sağlıklı Reçeteleri

yazar     Sahrap Soysal

kitap ne hakkında? Anadolu mutfağında sofralar sadece karın doyurmak için kurulmaz. Doğumlar, ölümler, düğünler, bayramlar, uğurlamalar, karşılamalar… Anadolu’da sofralar aileyi, geleneği, seremoniyi ve lezzeti bir araya getirir. Bu topraklarda her yemeğin bir öyküsü vardır hatta kimilerine türküler bile yakılmıştır. Anadolu mutfağında her lezzetin şifası ayrıdır ve nesilden nesile sağlık, sıhhat verdiği bilinir. Ege’nin faydalı otları zeytinyağıyla, İç Anadolu’nun bakliyatı kuzu etiyle buluşur, sağlıkla ve afiyetle yenir. Yemek yazarı Sahrap Soysal’ın kaleme aldığı kitap, bu zengin kültürü yansıtıyor.

Neden okunmalı?  20 ilden seçilen tariflerle derlenen kitap, Anadolu’nun yemek kültürüne derin bir bakışla hazırlanmış ve gelecek nesillere miras niteliğinde reçeteler özenle seçilmiş.

Fiyatı: 29,90 TL

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange