Lezzetli kitap önerileri

by Basak Oksak

Kitap

Bir Gurmenin Kapitalizm Rehberi

Yazar: Erıc Hold Gımenez

Kitap ne hakkında? Kitap, kapitalist gıda sistemine dikkat çekerek sistemin oluşumundan, gıdanın metalaştırılmasına uzanan tarihsel aşınmayı ele alıyor. Tarımsal kapitalizmle meydana gelen gıda güvensizliği ve beslenmeye bağlı oluşan hastalıkları aşmak adına herkesi üzerine düşen görevi yapmaya çağırıyor. Kamu, özel ve ortak mülkiyetin gıda sistemlerinin yapımında oynadığı birbiriyle ilişkili rolü inceliyor. Kısacası endüstriyel, kapitalist gıda sistemlerimizde yanlış olan her şeyi anlamamız için gerekli bir kaynak. Ayrıca kapitalist sistem ile gıda sisteminin hastalıkları arasındaki çözülmez bağı ortaya çıkaran önemli bir kitap.

Neden okunmalı? gıda sistemimiz hakkındaki gerçekleri gözler önüne seren, özellikle gastronomiye meraklı  herkesin ilgiyle okuyacağı bir kitap.

Fiyatı:  40 TL

Tok Karnına Dokuz Topak Köfte

Yazar: Deniz Gürsoy

Kitap ne hakkında?  “Benim köfteye aşkım, çocukken Tom Braks okuyarak gelişti” diyor yazar Deniz Gürsoy ve şöyle devam ediyor: “Çizgi roman kahramanı Tom Braks’ın iki arkadaşı vardı, Tonton ve Baron. Tonton, köfte yemek konusunu adeta bir saplantı haline getirmişti. Kızdığında ya da köşeye sıkıştığında, ‘Hay bin kokmuş köfte’ ya da ‘Dünyadaki bütün köfteler aşkına’ gibi sözler sarf ederdi. O, bu sözlerini bir macerada beş kez tekrar ettiğinde karnım acıkır ve canım köfte isterdi. Annem ekmek arası kuru köfteleriyle imdadıma yetişirdi…”

Neden okunmalı? Kitapta 25 iştah açıcı soğuk köfte, 18 sıcak köfte, 21 köfteli çorba, 38 ızgara köfte, 77 kızartma köfte, 23 haşlama köfte, 39 fırın köfte, 62 tencere köfte tarifi, iyi köfte yapmanın püf noktaları, önde gelen köfteciler ve köfte tariflerinin illere göre dağılımı yer alıyor.

Fiyatı: 40 TL

Levrek Buğulama da İstemeyin Ama

Yazar: Reha Tanör

Kitap ne hakkında? Reha Tanör, ‘Levrek Buğulama da İstemeyin Ama…’ ile okuru hiç görmediği; belki göremeyeceği ya da görse bile bu kadar ayrıntısına hiç dikkat etmediği kentlerde, sokak aralarında dolaştırıyor. Bunu yaparken eski bir dostun sesini duymak, yemeklerin eşsiz kokusunun çağrısına kapılmak ve bir tutam macera yaşamak şansını veriyor. Paris’ten San Francisco’ya, Tokyo’dan Londra’ya, Bodrum’dan Capri’ye kadar her sayfada başka bir ülkede, bir restoranın kapısından içeri ‘her dönemin ve mekânın hikâyesi ile kol kola giriyorsunuz.

Neden okunmalı?  Birbirinden keyifli hikâyeler, zengin bir yaşam deneyimiyle dolu, mizah yüklü sohbetler… Siz de bu lezzetli sohbet sofrasına davetlisiniz. Levrek buğulama da istemeyin ama…

Fiyatı: 29 TL

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange