Kırmızı pancarın hiç bilmediğiniz faydaları

by Basak Oksak

Kırmızı pancar kansere karşı koruyor, tansiyonu düşürüyor. Kırmızı pancar nasıl tüketilir? Kırmızı pancarın faydaları nelerdir? Ne sıklıkta tüketmeliyiz? İşte kırmızı pancarın hiç bilmediğiniz faydaları!

Kırmızı pancarın faydaları neler?

Diyabet hastalarının haftada 2-3 kez 1 yumru tüketmesi, hipertansiyon hastalarının da günde en fazla 1 su bardağı kadar suyunu içmesinin dozunda olacağını belirten Nur Ecem Ozman, 5 adet kırmızı pancarın faydalarını anlattı.

C vitamini, fosfat, potasyum gibi birçok vitaminler ve mineralleri içeren bu bitkinin önemli faydaları olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman; “Buna karşın hipertansiyon hastaları ‘kan basıncını dengeliyor’ diyerek aşırı tüketmekten kaçınmalı. Çünkü yaklaşık 136 gram gelen yumru bir kırmızı pancar 106 mg sodyum içeriyor. Bu da aşırı tüketiminin riskli olabileceğini gösteriyor. Yine diyabet hastaları da 136 gramlık bir pancarda 9 gram şeker bulunduğu için aşırı tüketmemelidir” diyor.

Bağışıklık sisteminin hücreleri görevlerini yerine getirebilmek için C vitaminine ihtiyaç duyuyor. Enfeksiyon ve stres anlarında plazmada C vitamini konsantrasyonu hızla düşmeye başlıyor.

Kırmızı pancarın faydaları saymakla bitmiyor. Yapılan çalışmalar sonucunda, solunum yolu enfeksiyonu belirtilerinin azalması ve hastalık süresinin kısa sürmesinde yeteri kadar C vitamini alımının önemine işaret ediyor.

Kırmızı pancar içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange