Mutfakların küçük siyah mucizesi: Çörek otu

by Basak Oksak

Hemen hemen her mutfakta bulunan çörek otunun sağlığımız açısından faydaları saymakla bitmiyor. Çörek otunun, kanser hücrelerine, diyabete ve insülin direncine karşı adeta bir koruma kalkanı oluşturduğunu vurgulayan Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Mutfağınızdan çörek otunu eksik etmeyin, onun mucizesinden faydalanın!” önerisinde bulunuyor.

Tarih boyunca tıbbın en gözde bitkilerinden biri olan çörek otu, pek çok sağlık sorununa iyi geldiği için yaygın olarak kullanılıyor. Hem tohumundan hem yağından faydalanılabiliyor.

Çörek otunun iltihap giderici etkisi, vücudun hastalıklara karşı en önemli savunma mekanizması olan makrofaj hücrelerinin sayılarını artırarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Karşınızda öyle değerli bir baharat var ki kıymeti, önemi hakkında bir Hadis-i Şerif bile bulunuyor: Çörek otuna kıymet verin, zira o, ölüm dışında her derde devadır!

Salatalarınızda ve yoğurtta kullanın!

Çörek otunu poğaçaların ve tuzlu kurabiyelerin üzerinde tüketmek yerine, tohumlarını havanda dövüp yağını çıkararak ve bu yağı salatalara ya da yoğurdun içine karıştırarak tüketin. Çörek otu yağından elde edilen timokinon maddesinin karaciğer, pankreas, meme, mide, kolon ve beyin kanserlerini önlemede, hastalığın seyrini yavaşlatmada etkili olduğunu gösteren araştırmalar bulunuyor. Bu araştırmalar, timokinon maddesinin güçlü antioksidan ve anti-kanser özellikleri ile agresif kanserin yayılma hızını yavaşlattığını da gösteriyor.

Diyabetten korunun, sağlıklı kilo verin!

Çörek otu yağının diyabeti önleme ve tedavi etmede son derece önemli bir işlevi var. Aynı zamanda kilo vermeyi destekleyen etkili bir bitkisel çözüm. Diyabet tedavisinde zeytinyağı ekstresi ile birlikte kullandığım takviyelerden biri de çörek otu yağıdır. Yapılan araştırmalar, çörek otu yağının pankreatik beta-hücrelerinin iyileşmesinde oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda kan şekerini de dengeleyen, açlık ataklarını kontrol altına alan özelliğiyle zayıflamak isteyenlerin en önemli yardımcısı olarak karşımıza çıkıyor. İçindeki bileşenler, hem zayıflamada hem de diyabette iyileştirici etkiye sahiptir. Doğanın sunduğu bu mucizevi siyah tohumun yağından faydalanmayı ihmal etmeyin!

Peynirli çörek otlu yeşil salata

Malzemeler

Roka

Tere

Maydanoz

Dereotu

çilek (mevsime göre)

yaban mersini

yeşil zeytin

Beyaz peynir

Çörek otu

Zeytinyağı

Tuz

Limon

Yapılışı

Yeşillikleri iyice yıkayıp 15-20 dakika sirkeli ya da karbonatlı suda bekletin. Peynir hariç tüm malzemeyi doğradıktan sonra derin bir salata kâsesine alın. Tuz, zeytinyağı ve limonu küçük bir kavanozda çalkalayıp karıştırdıktan sonra salataya ilave edin. Küp küp doğradığınız peynirleri ve üzerine çörek otunu da ekleyin.

Çörek otu yağı

Malzemeler

2 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu

Bir miktar natürel sızma zeytinyağı

Yapılışı

Bir cam şişeye 2 yemek kaşığı öğütülmüş (karabiber öğütücüsünde öğütülebilir) çörek otunu koyun. Cam şişeyi ağzına kadar natürel sızma ya da soğuk sıkım zeytinyağı ile doldurun. Hazırladığınız karışımı yaklaşık 10 gün kadar bekletin. Şişeyi ara ara çalkalamayı ihmal etmeyin. Çörek otu yağını evde hazırlayacağınız birçok tarifte kullanabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange