Kahvaltının vazgeçilmez etleri

by Mithat Sahin

Pastırma, sucuk, sosis, salam, jambon, kavurma… Kahvaltılık etler günün ilk öğününde sofradaki yerini alıyor, hem gözümüzü hem midemizi doyuruyor. Kimi yumurtayla birleşiyor, kimi patatese eşlik ediyor, kimi de fırından yeni çıkmış, sıcacık bir ekmeğin içine yerleşiyor. Sandviç oluyor, tost oluyor… İşte kahvaltılık etlerle hazırlanan, günümüzü tatlandıran basit, pratik ve klasik tarifler.

Fotoğraflar: Altan Aykan, Çekim: Namlı Gurme Karaköy

— Salam ve jambon
Salam; et, tuz ve çeşitli baharatların özel bir makinede karıştırılarak hamur haline getirilmesiyle yapılıyor. Bu hamur daha sonra özel kılıflara doldurulup buhar fırınlarında pişiriliyor. Salamı kimisi ille de fıstıklı seviyor, kimisi sadesini tercih ediyor. Jambon ise sinirsiz ve yağsız etten yapılıyor. Tuz ve çeşitli baharatlarla masajlama işlemine tabi tutuluyor. Masajlama işlemi bittikten sonra geniş kalibreli kılıflara doldurulan etler özel kalıplara yerleştirilip haşlama kazanlarında pişiriliyor. Dana, tavuk ve hindi jambonlar kahvaltı sofralarını lezzetlendiriyor.

Salam ve jambonlu sandviç
1 adet sandviç ekmeği
3 dilim taze kaşar
2 dilim tavuk jambon
2 dilim macar salamı
Domates, salatalık, marul

Sandviç ekmeği arasına 3 dilim taze kaşar, 2 dilim dana jambon, 2 dilim tavuk jambon ve 2 dilim macar salamı konulur. Domates, salatalık ve marul da ilave edilerek sandviç hazırlanır.

— Sucuk
Hayvanın kol bölgesinden alınan et ve kendi yağıyla üretimi yapılıyor. Tuz ve çeşitli baharatlarla kıyma makinesinde çekiliyor ve olgunlaştırılarak kılıflara dolduruluyor. Dünyada sucuk; kuru ve yarı kuru fermente bir sosis olarak biliniyor. Sucuğa karakteristik tadını veren baharat ise kimyon. Sucuk yapımında manda ve sığır eti kullanılıyor. Acılı parmak ya da kangal fark etmez; mükellef bir kahvaltı sucuksuz olmaz.

— İYİ SUCUK NASIL PİŞİRİLİR?
Öncelikle sucuğu pişireceğiniz tavayı 1-1,5 dakika kadar ısıtın. Yarım parmak kalınlığında kestiğiniz sucukları ısınan tavaya yerleştirin. 7 saniye sonra diğer taraflarını çevirin, tekrar 7 saniye bekledikten sonra ocağın altını kapatın. Tavanın üzerine 3-4 damla su serpiştirin. Son olarak da 3-4 damla limon sıkın. Nefis sucuğunuz hazır.

Hellimli sucuk
3 dilim sucuk
3 dilim hellim peyniri

3 dilim sucuk ve 3 dilim hellim bir şişe takılır ve ızgarada pişirilir. İyice piştikten sonra yanında Amerikan salatası ile servis edilir.

— Kavurma
Kemik ve sinirlerinden tamamen temizlenmiş dana etleri çift cidarlı, buhar ısıtmalı kavurma kazanlarında, dana yağı ve tuz eklenerek geleneksel yöntemlere göre pişiriliyor. Kavurma özellikle kahvaltıda çiğ olarak, sahanda sade ya da yumurtalı tüketiliyor. Kavurmalı tost ise hızlı kahvaltı seçeneği arayanların tercihi.

— Kahvaltılık Kavurmayı evde de yapabilirsiniz
Malzemeler: 1 kg kuşbaşı koyun ya da dana eti; etin 1/3’ü kadar iç yağı; bir kuru soğan; tuz.

Etlerinizi minik minik kuşbaşı doğrayın. Hafif ısıtılmış bir tencereye koyun, soğanı ilave edin. Kısık ateşte, tencerenin kapağı kapalı şekilde ve arada karıştırarak suyunu salana kadar pişirin. Soğanlar yumuşayınca dağılmadan tencereden çıkarın. Et suyunu çekince minikçe doğranmış iç yağını etlerin içine karıştırın. Yağlar eriyene kadar 10 dakika daha kısık ateşte pişirin. Tuzu ilave edin ve ocağı kapatarak soğumaya bırakın. Etler ılıklaşınca bir pet şişenin içine sıkıca bastırın ve buzdolabına koyun. İyice donunca şişeyi dilimleyerek çıkartın.

Sahanda kavurma
150 gr kavurma
Bir adet yeşil sivri biber
Az miktarda zeytinyağı

Sahana 150 gr kavurma ve az miktarda zeytinyağı eklendikten sonra fırına verilir ve kavurma renk değiştirene kadar pişirilir.

— Pastırma
Pastırma çiğ etin tuzlama, kurutma, yıkama gibi aşamalardan geçtikten sonra baharatlar ve tuz ile kurutulmasıyla yapılıyor. Etin üstüne kurutulmuş çemen otu, kırmızı biber ve sarımsak karışımı sürülerek kurutuluyor. Özellikle yumurta ile birleşince kahvaltının vazgeçilmezlerinden…

— Pastırma Seçerken
Yağlı ve yumuşak olan, ağızda eriyen antrikot, kıymetli bir pastırma çeşidi. Yağlı et tercih etmiyorsanız, seçiminizi bonfileden yana yapabilirsiniz. Kontrfileden yapılan pastırmaya ise genel olarak sırt deniyor ve antrikota göre daha az yağlı ve biraz daha sert oluyor. But etinden yapılan pastırmalar biraz daha yavan olmasına karşın fiyatı daha uygun olduğu için tercih edilebiliyor.

Pastırmalı yumurta
2 adet yumurta
Bir avuç pastırma
Az miktarda zeytinyağı

Sahanda az miktarda zeytinyağı ve bir avuç pastırma 30 saniye kadar pişirilir. Sonra üstüne 2 yumurta kırılır ve kapağı kapatılır. Yumurtanın beyazı pişene kadar beklenir. Arzuya göre tuz ve karabiber ilave edilir.

— Sosis
Sosis yapımında dana etinin incik, kürek, gerdan ya da döş etleri kullanılıyor. Et, tuz ve çeşitli baharatlar ile karıştırılarak hamur elde ediliyor. Bu karışım daha sonra uygun kılıflara doldurularak buharlı fırınlarda pişiriliyor. Sabahları uzun uzun kahvaltı yapacak vakti olmayanların imdadına sosisli sandviç yetişiyor. Sosis ve patates tava ikilisi de kahvaltıda harikalar yaratıyor.

— Sosis kızartmanın püf noktaları
Sosislere atacağınız kesikler çok derin olmamalı. Sosisleri kızartırken tava yerine kızartma tenceresi tercih edin. Sosis kızartacağınız yağın mutlaka iyice kızdırılmış olması gerekir. En önemli püf noktası da sosisleri tavadan bir kevgir yardımıyla, tam şişmeden almak. Eğer çok fazla pişirirseniz, sosisleriniz lastik gibi ve lezzetsiz olur.

Sosis ve patates tava
200 gr sosis
100 gr patates
Kızartmak için sıvı yağ

Patatesler ince ince doğranır. Sosislerin üzerine bıçakla çizikler atılır. Bir tavada kızdırılan yağın içinde sosis ve patatesler kızartılır. İyice piştikten sonra birlikte servis edilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange