Kahve falı bakmanın püf noktaları

by Basak Oksak

Kahvenizi afiyetle içtiniz, fincanınızı kapattınız. Eğer soğuduysa fal bakmaya hazır mısınız?

Öncelikle fincanın dibindeki telvenin ve kenarındaki telve kalıntılarının açık bir renk tonu çizmesi, bazı isteklerinizin gerçekleşeceğine yorumlanır. Telve, fincanın dibinde bir tümsek oluşturmuşsa sıkıntılarınız var demektir; ancak bu tümsek kenarlara doğru giderek zayıflıyorsa sıkıntıların geçici olacağına işarettir. Gözünüzün önüne saati getirerek baktığınızda telvedeki tümsek, fincanın kenarlarında hangi yöne yakınsa, yapacağınız yorumlarda sıkıntı var anlamına gelir. Kahve fincanı saat yönüne doğru yavaş yavaş çevrilerek fincanın kenarları yorumlanmaya başlanır. Telvenin damar şeklindeki bıraktığı izler yol anlamına gelir.

Diyelim ki saat 10 yönünde bir kısa, bir uzun yol var. Kısa yol izi, yakın zamanda bir yola çıkacağınıza yorumlanır. Eğer yolun orta yerinde minik bir telve tümseği varsa ve yol bu tümsekten sonra da devam ediyorsa, yolculuğun daha sonra gerçekleşeceğine yorumlanır. Eğer tümsek yolun sonunda ise çıkacağınız yolculuktan kısmetle döneceğinize işaret eder. Bu arada yolun uzunluğu kısmete ne zaman kavuşacağınıza dair ayrı bir işaret teşkil eder. Fincanı döndürmeye devam ettiğinizde iki insan gölgesi gördünüz. Kadın mı, erkek mi olduklarını tanımladıktan sonra, bu kişilerin tarifine en uygun ve yakın zamanda ilişkide bulunduğunuz ya da uzun zamandır görmediğiniz ancak tanıma uygun olarak yorumladığınız kişi olarak bir bağlantı kuruyorsunuz. Tabii bu kişilerden biri siz, sevgiliniz veya eşiniz olabilir.

Bir önceki yol yorumuna dönersek; bu kişi ya da kişilerle yapacağınız bir yolculuk anlamına gelebilir. Eğer gölgeler birbirlerine bakar durumda ise o kişilerin bir konuda hemfikir oldukları anlamını çıkarabiliriz. Gölgeler ters istikamette duruyorsa, yapılan yolculuktan sonra bir konuda anlaşmazlığa düşeceğiniz anlamına gelir. Bu işlem böylece fincanı saat yönüne çevirerek ve gölgeleri yorumlayarak devam eder. Şekilleri nasıl yorumlamalı? Şimdi şekillere bakarak yorumlarımızı sürdürüyoruz. Hemen sol tarafta bir kısa, diğeri uzun iki yol var. Bu yollardan uzunu, tam orta yerinde kapanmış; fakat sonradan açılarak devam etmiş. Yani yolu yaptıktan sonra bir kısmet alıyorsunuz. Kısmetin elinize çabuk geçip geçmemesi yolun kısalık ve uzunluğuyla orantılı.

Fincanı biraz daha döndürüp inceliyoruz. Uzun boylu bir insanla kısa boylu, kilolu bir kadın şekli görüyoruz. Diyelim ki siz uzun boylu bir erkeksiniz ve bu iki şekil yan yana duruyor. Ailenizde ya da tanıdıklarınız arasında o şekle benzetebileceğiniz biri varsa, onunla birlikte bir işiniz var demektir. Bir önceki yorumda yoldan söz etmiştik. Yorumlarımız bir önceki şeklin devamı olduğu için, demek ki bu kadınla müştereken yapacağınız işte yüz yüze duruyorsanız, o kimse ile yüz yüze gelip konuşacaksınız. Eğer birbirinize arkanız dönükse, yolu aldıktan sonra başardığınız işte onun desteğini görmeyeceksiniz.

Fincanı biraz daha çevirdik ve büyük bir kısmet anlamına gelen bir yumurta şekli gördük. Yumurtanın boyutu kısmetin büyüklüğünü ya da küçüklüğünü gösterir. Şimdi gelin yumurtayı inceleyelim. Yumurtanın yarısı tam oluşmuş, yarısı ise belirsiz. Şu halde, bir kısmet alacaksınız fakat bu kısmetin geliş şekli ve zamanı belirsiz. Yumurta şeklinin hemen yamacında bir de kuş var. Demek ki alacağınız kısmet kuşun hemen ağzında. Kuş da süratli bir hayvan olduğu için bu kısmeti çok yakın bir zamanda alacaksınız. Ancak kuşun hemen arkasında da bir masa görüyorsunuz. Yani kısmet bir anlaşma sonunda gelecek. Masanın arkasından da bir kapı varsa kısmetin geleceği yer devlet kapısı. Gördüğünüz gibi yapılan bütün yorumlar şekillerle birbirini izliyor. Demek ki fincan falı bakarken şekilleri çok dikkatle incelemeniz ve telve şekillerine benzetmeye çalışmanız gerekiyor. Şekil tam benzemiyor ama andırıyorsa da hiç çekinmeden şekle dair yorumunuzu yapabilirsiniz.

Kahve tabağını yorumlamak Kahve tabağının içindeki telveyi süzdük, tabağı dik tuttuk ve gözümüzle hayali dört parçaya böldük. Şimdi yapılacak iş, fincanda gördüğümüzde şekilleri ya da benzerlerini bu bölümler içinde aramak. Fincan falında önce renge bakmıştık. Tabak falında da önce renge bakıyoruz. Eğer telvenin rengi açıkçaysa tuttuğunuz niyetiniz er ya da geç olacak demektir. Şimdi de tabakta toplanan telvenin şekline bakalım. Tabağın ortasından kenara doğru çok hafif bir tümsek varsa sıkıntınızdan yavaş yavaş sıyrılacaksınız. Yalnız unutmamanız gereken bir nokta var: Tabak falındaki yollar her zaman aşağıdadır. Bu nedenle, çekim kurallarına göre uzanan bu yolların aynen fincan falındaki gibi yorumlanmaları gerekir. Şimdi, diyelim ki tabağın sağ alt köşesinde kuşa benzeyen bir şekil var.

Kuş, kısmet habercisidir ve fincan falınızda size bir kısmet getiriyor demektir. Oysa bu kez, kuş tabağın sağ tarafında ve sağ alt köşede bulunuyor. Şimdi nasıl bir yorum yapmalıyız ki, fincan falına uysun? İşte tabak falının en ilginç yönü burada. Sağ alt köşenin tersine, vadeli olması gereken bir işin olmayacağını gösteriyordu. Fincan falınıza göre, kısmeti hemen almanız gerekiyordu. Şu halde, kısmet gelecek fakat elinize geçmesi biraz geç ve zor olacak. Şunu da unutmayın ki, tabak falı fincan falındakileri doğrulamak için bakılır. Eğer fincan falındaki bir yorum doğrulanmıyorsa, o işin olması çok uzun sürecek ya da hiç olmayacak demektir.

Kahve falında şekil ve sembollerin anlamları

At: Dilek, murat. Gönül konusunda müjdeli haber. Bekârsanız zengin bir evlilik yapacaksınız, evliyseniz yeni bir mal veya zenginliğe kavuşacaksınız

Dolunay: Sizi mavi bulutlarda gezdirecek yeni bir aşk yaşayacaksı nız. Neşeli günler sizi bekliyor.

Yarım ay: Yeni atılımlar görünüyor, hayatınızda güzel değişiklikler olacak.

Balina: İş ve aşk hayatınızda tam bir başarı yakalayacaksınız

Bulut: Çözüm bekleyen meseleleriniz var, onların üzerine eğilin. Bulutun dibe çökmesi: Üzücü bir olayın belirtisi.
Çiçek: İçten ve samimi dostlarınız sayesinde sıkıntılarınız kısa bir zaman sonra bitecek. Büyük sevinç var. İşinizde terfi alabilirsiniz.

Erkek: Sevdiğiniz kişinin dürüstlüğüne ve gücüne inanmanız gerektiğine yorumlanır.

Fare: Maddi olanaklarınız gelişecek ama etrafınızda kötü niyetli kişiler olabilir, onlara dikkat edin. Düşmanlık ve ihanet planları var.
Fener: Yakın zamanda rahata ve huzura ereceğiniz anlamına gelir.
Fil: Etrafınızdaki varlıklı kişilerin desteği ile işinizde başarılı olacaksınız. Güç ve başarı sizi bekliyor.
Fincan: Size anlatılanlara inanmayın. Etrafınız sizi biraz saf görüyor. Çevrenizdeki insanlara dikkat edin.
Gazete: Beklenmedik bir şekilde kendinizi kötü olayların içinde bulacaksınız, çok dikkatli olmanız gerekiyor.
Gemi: Sıkıntı ve hastalıklardan kurtulacaksınız. İyi bir haber var. Uzun yolculuk görünüyor.
Geyik başı: Sizi çok sevindirecek bir haber var.

Geyik: Evliyseniz bir çocuğunuz olacak, bekârsanız zengin biriyle evleneceksiniz. Sosyal yaşamınızda değişiklikler olabilir.

Güneş: Üzüntüleriniz sona eriyor, mutlu günler yakınınızda.

Güvercin: Sevginizi esirgemeyin, ne kadar saklasanız da aslında onu çok seviyorsunuz!

Halka: Sevindirici, iyi bir haber alacaksınız.

Havuz: Tanımadığınız bir kişiden size bir iyilik gelecek.

Hazine: Girişeceğiniz bir işte başarılı olacaksınız, işinize cesaretle devam etmeniz gerekiyor.

Hemşire: Sırrınızı artık en yakın dostunuza açıp biraz rahatlayabilirsiniz. Küçük bir hastalık görünüyor olabilir.

İnsan: Kahve falında insan şekli çok iyi değerlendirilmeli. Niyet tutan kimse kadınsa, falda görülen erkekler onunla ilgili, erkekse tam tersi olur. Yani görülen her kadın şeklinin onun geleceği ile veya şimdiki zamanıyla ilintisi var demektir. Falda iki insan görülüyorsa pozisyonları bakımından değerlendirilir. Örneğin iki erkek el sıkışıyorsa veya el ele vermişse aralarında bir anlaşma olabilir. Bir kadınla bir erkek el ele tutuşuyorsa evlilik, nişan veya beraberlik söz konusudur. İki kadının el ele verdiği görülürse hakkınızda dedikodu veya fitne olabilir. Dikkatli olmanızda fayda var. İki insan sırt sırta dönmüşse mutlaka bir dargınlık olacak demektir. Yüksek yere çıkmış insan şekli ise iyi haberleri müjdelerken, yarı insan şekli ise büyük sıkıntılar anlamına gelir.

Kadeh: Gizli sırlarınız başkaları tarafından öğrenilecek. Zor günler kapıda olabilir.

Kama: Bu sıralar içinizden geldiği gibi hareket edin. Önemli bir sorununuz yok. Olayları fazla büyütmeyin.

Kandil: Gelecek günlerde sıkıntılı ve zor zamanlar yaşayabilirsiniz. Kendinize dikkat edin.

Kapı: Çevrenizdeki kötülüklerden uzak durun, uğursuzluk etrafınızda. Resmi dairelerle bir işiniz olacak.

Büyük kapı: Büyük kısmet anlamına gelse de eğer kolayca açılmıyorsa işiniz zor bitecek demektir.

Kaplumbağa: Güzel bir kadın veya yakışıklı bir erkekle tanışacaksınız. Size karşı yapılan eleştirilerden etkileneceksiniz.

Karınca: Kazançlı bir işiniz olacak. Emeğinizin karşılığını alacaksınız. Zengin olabilmek için çok çalışmanız gerekli. Etrafınızda kötülüğünüzü isteyen insanlar var.

Kâse: İşlerinizde pürüzler kalkacak. Verimli bir iş hayatınız olacak.

Kasket: Bu günlerde işinizle ilgili sevindirici bir teklif alacaksınız.

Kaşık: Elinize kısa zamanda önemli fırsatlar geçecek. İyi değerlendirmeye çalışın.

Keman: Egoist davranışlarınız çevrenizdekileri üzüyor. Kendinize çeki düzen verin.

Kemer: Bir kaza tehlikesi var, dikkat. Bunun yanında düşlerinizin gerçekleşeceği bir döneme giriyorsunuz.

Kese: Keder ve tasalarınızı içinize alacaksınız.

Kırlangıç: Ani bir yolculuk size ekonomik yararlar sağlayabilir, iyi değerlendirmeye çalışın.

Kız çocuk: Düşmanlarınız sizin başarılarınız karşısında üzülecekler. Yolunuza devam edin.

Köprü: Sıkıntılarınız bitecek, çözüm bekleyen sorunlar çözülecek. Yerine gelecek dileklerinizden dolayı çok kârlı ve mutluluk dolu günler göreceksiniz.

Kulak: Aileden biri önemli bir mertebeye gelecek ve onunla gurur duyacaksınız.

Kuş: Hayırlı bir iş için misafiriniz olacak. Eğer gagasında bir şey tutuyorsa: En kısa zamanda kısmet alacaksınız.

Kuşun sırtında insan varsa: Kısa zamanda en yüksek mevkilere geleceksiniz.

Kuyruklu yıldız: Denizaşırı bir ülkeden misafirleriniz gelecek.

Küpe: Uzun zamandır beklediğiniz önemli bir paraya kavuşacaksınız. Dikkatli harcayın.

Lale: Çok yakın bir arkadaşınızla aranızda aşk ilişkisi başlayabilir.

Makas: Sürekli beraber olduğunuz birisiyle tartışabilirsiniz ve aranızda dargınlık olabilir.

Martı: Bir dostunuzdan sevindirici haberler alacaksınız.

Merdiven: Çektiğiniz sıkıntıların sonuna geldiniz, artık mutlu günler kapıda. Tadını çıkartın.

Mezar taşı: Yatay durumda ise ölüm döşeğine; dikey durumda ise ölüme yorumlanır.

Miğfer: Kendinizi büyük bir tartışma içinde bulacaksınız. Davranışlarınıza dikkat edin.

Nal: Elinize yüklü miktarda bir para geçecek. Kısmetinizin bol olacağı günler çok yakın.

Nazarlık: Çok yakında sizi sevindirecek bir haber alacaksınız. Bu haber hayatınızın akışını değiştirecek.

Otomobil: Sağlığınız oldukça iyi görünüyor, boşuna endişelenmeyin. Kuruntulara kapılmanız gereksiz.

Örümcek: Etrafınızdaki asalaklardan uzak durun. Arkadaşlarınızı seçerken daha dikkatli olun.

Palto: Sizi seven kişilere karşı davranışlarınıza dikkat edin yoksa zararını göreceksiniz.

Pantolon: Var olan sıkıntılarınızı atlatmanın tek yolu sabırlı davranmak. Sabır, azim ve başarı demektir.

Para: Kendinizi fazla sıkmayın, biraz daha rahat olmaya çalışın.

Pasta: Bir evlilik haberi veya olayı ile karşılaşacaksınız. Polis: Yaptığınız bir anlaşma sizi güç durumlara düşürecek, haberiniz olsun. Kahve falında polis sadece bir simgedir. Tanımlamada üniformalı ve resmi bir görevli olarak görebileceğimiz gölgeleri temsil eder. Bunlar zabıta ya da asker de olabilir. Bir işten dolayı maddi ve manevi açıdan büyük sıkıntılar yaşayacağınıza yorumlanır.

Saat: Çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı olmaya çalışın. Sert tavırlardan uzaklaşın.

Sakal: Ailenizden birinin yaptığı işte çok başarılı olması siz dahil tüm aileyi sevindirecek.

Sandal: Sizi sevdiğini sandığınız kişi tarafından aldatılıyorsunuz. İkiyüzlülük söz konusu, dikkat edin!

Silah: Kötülüğünüzü isteyen kişileri artık iyice tanıyın ve onları zararsız hale getirmenin çarelerini arayın.

Sivrisinek: Çok saygı ve sevgi duyduğunuz birine kötülük yapılacak, bu da sizi çok etkileyecek.

Subay: Dostlarınızla gereksiz yere tartışmaktan kaçının. Ufak tefek dargınlıklar olabilir.

Süpürge: Gündemde olan taşınma işini gerçekleştireceksiniz. Sıkıntılarınızın bitmesi ve zorlukların geçmişte kalması an meselesi.

Şapka: Sizi bekleyen üstün başarılara ulaşmanıza çok az zaman kaldı.

Şişe: Arkanızdan dedikodu yapan çok samimi bir dostunuz olabilir.

Tava: Aile içi problemler baş gösterecek. Huzursuzluk var.

Tavşan: Size zarar verebilecek bir kişi sürekli etrafınızda, dikkat edin. Sıkıntılarınızı yenmeye çalışın.

Tilki: Dost bildiğiniz, etrafınızda gezinen kişi yalancı ve menfaatperest biri. Dikkat edin, her an zararını görebilirsiniz.

Top: Arzuladığınız şeye çok kısa bir zaman sonra kavuşacaksınız. Yaşamınızda inişler çıkışlar olabilir. İstikrarı sağlamaya çalışın.

Tren: Hayatınızı değiştirme planları boşa gidebilir, önemli kararlar vermeden önce iyi düşünün. Kendinize çekidüzen vermenizin zamanı gelmiş olabilir.

Uçurtma: Arzuladığınız şeylerden sizi uzaklaştırmak isteyenler var. Etrafınızdakilere dikkat edin.

Vazo: Size yakın bir kişi davranışlarıyla sizi üzecek. Yaprak: Bir arkadaşınızdan iyi haberler alacaksınız. Yeni dostluklar sizi bekliyor. Sosyal açıdan şanslı bir dönemdesiniz.

Yatak: Vurdumduymazlığı bırakmanızın zamanı geldi. Eğer düzgün bir yataksa; bu, zeki bir insan olduğunuza işaret eder.

Yay: Sağlığınıza kavuşacaksınız. Kötü günler geride kalıyor. Moralinizi yüksek tutmaya çalışın.

Yelken: Dilekleriniz gerçekleşecek. İstediğiniz mutluluğu sonunda yakalayacaksınız.

Zar: Bu sıralar şansınız açık, talih oyunları oynamanın tam zamanı. Ama yine de fazla abartmayınZincir: İşinizde geçici bir durgunluk ve bu nedenle ortaya çıkacak bazı sıkıntılar olabilir. Ama merak etmeyin, çok uzun sürmeyecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange