Yazın habercisi soğuk kahve çeşitleri

by Basak Oksak

Kahve, yaz aylarının da en sevilen içeceklerinden. Soğuk yapılan çeşitleriyle hem kızgın kumlardan serin sulara atlamamıza yardımcı olur hem de damaklarımıza keyifli tatlar bırakır. İşte yaz aylarının en özel soğuk kahveleri.

Iced Mocha

Espresso, çikolata, süt ve buzun blender’da çekilerek üzerine krem şanti sıkılmasıyla servis edilen, kahve ve çikolata tatlarının birbirine karıştığı soğuk ve tatlı bir içecek.

Cold Brew 

Soğuk demleme anlamına gelen cold brew, kalın öğütülmüş kahve çekirdeklerinin soğuk suyun içerisinde 12-18 saat aralığında demlenmesiyle elde edilen ve soğuk olarak buzla servis edilen özel bir kahve.

Frappe 

Yunanistan’ın neredeyse milli içeceği sayılabilecek frappe, ülkemizde de çok sevilen bir soğuk kahvedir. Hazır kahveden yapılır ve üzerinde güzel bir köpük oluşur.

Dalgona Coffee 

Salgın döneminde popüler olan ve evde kolayca hazırlanabilen dalgona coffee, granül kahve, az sıcak su ve biraz şekerin hızlıca çırpılıp kremamsı köpük haline getirilerek soğuk sütün üzerine dökülmesiyle kısa sürede hazırlanıyor.

Iced Latte 

Espresso bazlı sütlü kahve olan latte’nin buzlu soğuk versiyonu iced latte, şekersiz ya da tatlandırıcılar kullanılarak tüketilebilir.

Iced Americano 

Buz üzerine çekilen espresso ve su ile sütsüz soğuk kahveseverlere.

Japanese Cold Brew 

Japanese cold brew, v60 ve chemex demleme yöntemlerinin içine buz parçaları konup, kahveye belli aralıkla sıcak su dökerek hazırlanan, taze taze ve soğuk soğuk içilen bir cold brew çeşidi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange