Kahve, aslında bir meyve

by Basak Oksak

Bunları biliyor muydunuz?

Kahve, müptelalar yaratan bir içecek. Ayrıca bizim topraklarımızdan dünyaya yayılmış, üstelik adımızı taşıyan kahvemiz dahi var. Fakat yine de kahveye dair ne kadar bilgiye sahibiz?

Kahve, ağaçta yetişen, kirazı andıran kırmızı bir meyvenin çekirdeğidir. Bu çekirdek çeşitli işlemlerden geçirilerek kavrulup öğütüldükten sonra kahve içeceğine dönüşüyor.

Keçiler sayesinde bulundu

Kahvenin anavatanı Etiyopya, eski adıyla Habeşistan. Kahvenin bulunmasına dair bilinen en yaygın inanış da Kaldi adında bir çoban keçilerini otlatmaya götürdüğünde yorgun ve uyuşuk olan hayvanların kahve ağacının meyvelerini yemeleri sonucu canlanmaya başlamasıyla kahvenin dünya tarihindeki süreci başlar.

Türklerin içtiği kara içecek

Etiyopya’da bulunup Yemen üzerinden Osmanlı topraklarına giren kahve, o tarihten itibaren Türklerle özdeşleşen bir içecek olur. Öyle ki 16. yüzyılın Avrupa kaynaklarında kahve için “Turken trak” yani “Türklerin içtiği kara içecek/kara su” olarak geçmesi de bunun kanıtıdır.

Dünyanın en pahalı kahvesi kedi dışkısından

Evet, yanlış duymadınız, dünyanın en pahalı kahvesi bir kedi dışkısından elde ediliyor. Anavatanı Endonezya olan Luwak kahvesi, misk kedisinin dışkısından yapılıyor.  Misk kedisinin kahve meyvesini yedikten sonra dışkıladığı kahve çekirdeklerinden dünyanın en pahalı kahvesi üretiliyor. Aynı zamanda fil dışkısından da elde edilen kahve mevcut.

Tarihte dondurulan ilk gıda

1900’lerin başında geliştirilen freeze dry teknolojisi, birçok farklı üründe kullanılırken gıda olarak ilk kez 1938 yılında Brezilya’daki kahve stokları için kullanılmış ve başarılı olmuştur.

Petrolden sonra ikinci

Dünyada en çok ticareti yapılan ürün petrolken, ikinci sırayı da kahve alıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange