Kafe ve restoran sektörünün geleceğine yön veren girişim: Restearn

by Basak Oksak

Müşteri sadakati kavramı evrim geçiriyor, mobilin hızla yükseldiği sektörlerde tüketici beklentileri ve tavrı hızla değişiyor. Tam bu noktada devreye giren Restearn, işletmeler için geri dönüşü yüksek ve müşteri takibini kolaylaştıran kampanyalar üretiyor.

Müşteri sadakati, işletmeler için günümüzde, geçmişte olduğundan çok daha önemli ve yaşamsal bir kavram haline geldi. Bu önemin nedeni, sadakatin yeni bir kavram olarak görülmesinden değil, sadakati arzulanan günümüz müşterilerinin çok zor kazanılmaları ancak çok kolay kaybedilebilmeleri. Aslında müşteri sadakati oluşturmak çok uzun zamandır var olan bir iş. İlk olarak American Airlines’ın bu konu üzerinde çalışmaya başlamasıyla ortaya çıkan bu kavram, ardından da tüm sektörlere farklı biçimlerde yayıldı. Bu kavram ise HoReCa sektörüne ilk olarak kart bazlı olarak girdi. Tamamen o dönemdeki teknoloji onu sunduğu için bütün işletmeler müşteri sadakati programlarını kart bazlı yapmak istediler ama şu anda biraz daha farklı bir noktaya geldik. Hem mobilleşen dünya hem sosyal medya gibi sebeplerden oluşan yeni tüketici düzeninin, müşteri sadakati programlarına da ciddi bir etkisi var.

Türkiye’nin en başarılı hızlandırma ve girişimcilik programlarında ödüller elde ederek Silikon Vadisi’ne giden Restearn, HoReCa sektöründe ve özellikle kahve sektöründe yer alan mekanların sadık müşteri oluşturmalarını amaçlayarak gelirlerini artırmayı hedefleyen, genç ve dinamik bir ekipten oluşuyor.

işletmelerin gelirlerinde yüzde 20’den fazla a r t ı ş sağlıyor Günümüzdeki işletmelerin gelirlerinin yüzde 80’ini müşterilerinin sadece yüzde 20’si oluşturuyor. Restearn’ün dahil olduğu nokta işte tam olarak buna önem veriyor. Restearn ile bir mekâna giden müşterilerin yapması gereken tek şey, telefon numaralarını kasanın çevresinde bulunan Restearn Tablet’ine girmek. Tüm işlem bu kadar! Böylece sadakat kartları ve mekân uygulamaları daha teknolojik ve hızlı bir tablete dönüşüyor.

Restearn, müşterilerin bilgilerine sahip olduğu için hedefe yönelik otomatik bildirim olanağı da sağlıyor. Örneğin, bir kafe olarak Restearn sistemine kayıtlı bir işletme, kadınlar gününde kadınlara cheesecake indirimi sunulabiliyor. Bu sayede işletmeler yeni müşteri kapasitesini kullanıyor, onları sadık müşteriye çevirebiliyor, cheesecake yanında kahve satışını da artırabiliyor. Bu da işletmelerin gelirlerinde yüzde 20’den fazla, müşterilerin ziyaret başına harcamalarında yüzde 10, her ay geri gelen müşteri sayısında ise yüzde 50 civarında artış olmasını sağlıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange