Dünyanın en pahalı lezzetleri

by Basak Oksak

25 bin dolarlık tatlı, 12 bin dolarlık pizza, 5 bin dolarlık hamburger ya da 2 bin 700 dolarlık suşi. Bunlar çok pahalı geldiyse bin dolarlık bagel de var…”Bu kadar para vermeye değer mi?” siz karar verin. İşte dünyanın en pahalı yiyecekleri listesine giren 10 yiyecek…

Cavıar House&Prunıer/londra ingiltere Almas Cavıar 25 bin dolar

Beluga balığı 120 milyon yıldır dünyada olsa da, soyu tükenmek üzere ve daha çok Hazar Denizi’nde bulunuyor. Almas havyarı İran’da üretilen ve son derece nadir bir gıda maddesi. Bu değerli havyar Londra’da yer alan Caviar House & Prunier’de 24 karat altından yapılmış kutularda satılıyor. Satış fiyatı ise tam 25 bin dolar. Eğer sadece tatmak istiyorsanız 1250 dolara satılan daha küçük kutular da var.

Serendı pıty 3, NewYork/ABD Frrozen Haute Chocolate 25 bin dolar

Dünyanın en pahalı tatlısıyla tanışmaya hazır mısınız? Frrozen Haute Chocolate, 14’ü dünyanın en pahalı çikolatası olmak üzere tam 28 farklı çikolatadan oluşuyor. Süslemesinde 5 gr 24 ayar yenilebilir altın kullanılıyor. Ve bu altına 1 karatlık elmas eşlik ediyor. Elmaslarla süslenmiş altın kaşık ile servis ediliyor. Üstelik bu kaşığı alıp eve götürebiliyorsunuz. Bu kadar çok para verdikten sonra kaşığı eve götürmek istemeyen çıkmaz herhalde.

Wıne 3 restaurant, The Fort ress Resort and Spa SrıLanka StIlt FIsherman Indulgence 14 bin 500 dolar

Fiyatı çok pahalı ama kendisi çok hafif bir tatlı. İnce İtalyan bisküvisi, mango, nar kompostosu ve Dom Perignon şampanya ile hazırlanmış. Ayrıca tatlıyı süslemek için altı yaprak, heykel şeklinde el yapımı çikolata ve 80 karat aquamarine taşı kullanılmış. Asıl tatlının fiyatını yükselten de üzerindeki bu süsler.

Chef Renato Vıola restaurant İtalya PIzza Louıs X III 12 bin dolar

Dünyanın en pahalı pizzası: Pizza Louis XIII. Abartılı malzemelerle tam krallara göre hazırlanmış. İtalya’da yer alan Chef Renato Viola Restaurant’ın mönüsünde yer alıyor. İçinde neler yok ki: Norveç ıstakozu, karides, üç tür havyar, sekiz çeşit peynir (onlardan biri buffalo mozzarella peyniri)… Sos olarak ise Remy Martin Louis XIII konyak kulanılmış. Bu sıra dışı ve pahalı pizzayı hazırlamak tam 72 saat sürüyor. Yemesi ise size 12 bin dolara mal oluyor.

Fleur Burger/Las Vegas ABD Fleur Burger 5 bin dolar

ABD’nin Las Vegas kentindeki Fleur Burger adlı restoranda özel bir şarapla sunulan kobe bifteğinden yapılan burger… Fiyatı normalde 75 dolar ancak yanında servis edilen 1990 Château Pétru şarabıyla 5 bin dolara kadar çıkabiliyor. Las Vegas’ta Fleur adlı bir restoranda satılıyor. Yemeği yedikten sonra lokanta tarafından size “Dünyanın en pahalı hamburgerini yediniz” sertifikası veriliyor. Hamburgerin içinde Kobe eti, kaz ciğeri, siyah trüf mantarı yer alıyor. Hamburgerin yanında çeşitli trüf mantarlarıyla hazırlanmış bir sote de servis ediliyor.

Bombay Brasserıe/Londra İngiltere Samundarı Khazana 3 bin 200 dolar

‘Su Ürünü Hazinesi’ anlamına gelen bu yemeğin içinde Beluga havyar, beyaz trüf mantarı, deniz salyangozu, Devon yengeci ve yarım domates bulunuyor. Aynı zamanda altınla kaplı İskoç ıstakozu, dört istiridye ve dört bıldırcın yumurtasıyla doldurulmuş havyar da var. Bu pahalı ve gösterişli yemek, Londra’daki Bombay Brasserie`de servis ediliyor. Samundari Khazana yani deniz ürünleri hazinesini yiyebilmek için 3 bin 200 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Angelıto Araneta Jr. Şeften özel sipariş ile Filipinler Sushı Del Orıente 2 bin 700 dolar

İşte dünyanın en pahalı somon balığı ruloları. ‘Karat Şef’ olarak da bilinen Filipinli ünlü şef Angelito Araneta, somon balığı dilimleriyle yaptığı bu suşinin üzerine 12 Palawan incisi ve 0.2 karatlık elmas yerleştiriyor. Yemekte ayrıca pirinç, şeker muskovado, artezyen suyu, kaz ciğeri ezmesi, Norveç somonu, denizhıyarı, mango, salatalık turşusu, yengeç eti, yaban safran, mayonez ve tereyağı kullanıyor. Suşinin üzeri 24 karat altın ile kaplanıyor. Sushi del oriente, en pahalı suşi olarak Guiness rekorlar kitabına bile girdi.

The Fence Gate Inn/Lankshır ingiltere exquIsIte meat-pIe bin 780 dolar (bir dilim)

İngiltere’nin Lancashire bölgesinde bir restoran dünyanın en pahalı malzemelerini kullanarak herkesin özleyeceği ev yemeği görünümünde bir yemek hazırladı. Bu yemeğin içinde 940 dolarlık dünyanın en pahalı Wagyu eti kullanılıyor. Wagyu sığırı Japonya Kobe’de, geleneksel üretim yöntemlerinden farklı olarak yetiştiriyor. Sadece birayla besleniyorlar ve duyarlılık kazanmaları için her gün masaj yapılıyor. Ayrıca yemekte 3840 dolarlık Çin matsutaki mantarı, siyah trüf ve 400 dolarlık bluefoot Fransız mantarı yer alıyor. Sos için ise 1982 yapımı bir Fransız şarabı kullanılıyor.

Norma restoran/New York ABD The Zıllıon Dollar Frıttata 1000 dolar

Yine Amerika, yine New York… Le Parker Meridien Hotel’in Norma restoranında yer alan ve adından da anlaşılacağı gibi zilyon para gerektiren bu yemek aslına bakarsanız bir omlet. 280 gram havyar, 45 gram ıstakoz, yumurta ve patates ile hazırlanıyor. Ve karşımıza dünyanın en pahalı omleti çıkıyor. Eğer pahalı geldiyse çok daha az havyarlı, küçük porsiyonunu tercih edebilirsiniz. Onun fiyatı ise 100 dolar.

Westın Hotel/New York ABD Whıte Truffle Bagel 1000 dolar

Bu çörek New York’taki Westin Hotel’in baş aşçısı Frank Tujague tarafından yaratıldı. Beyaz trüf mantarlı, krem peynirli ve yenilebilir altınlı beyaz üzüm jölesi dolgusuyla servis ediliyor. Beyaz trüf mantarını hesaba katacak olursanız çöreğin fiyatı makul bile gelebilir. Mantarlar sadece İtalya’nın Alba kentindeki özel meşe ağaçlarının altında yetişiyor. Feromon benzeri kokusunun afrodizyak etkisi olduğu biliniyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange