JUAN VALDEZ’İNHEDEFİ YIL SONUNA KADAR30 ŞUBEYE ULAŞMAK

by efe


JUAN VALDEZ, ‘YÜZDE YÜZ PREMIUM COLOMBIAN COFFEE’ SLOGANI İLE TÜRKİYE’DEKİ KAHVESEVERLERLE BULUŞMAYA GELDİ.

Kolombiyalı kahve markası Juan Valdez, 31 Mart 2022’de İstanbul Harbiye’de ilk şubesinin kapılarını kahveseverlere açtı. Şu anda ülke çapında 12 şubeye ulaştı, hedef yıl sonuna kadar 30 şube. Honest Holding Juan Valdez Türkiye Ülke Genel Müdürü Ayhan Kap, “Türkiye’de Juan Valdez’i tanıyan bu kadar çok insan olması ve Türkiye’deki Latin Amerikalı nüfusu bizi çok şaşırttı” diyor.

Juan Valdez, 1960 yılında Ulusal Kahve Yetiştiricileri Federasyonu tarafından kuruldu. Aradan geçen 65 yılda markanın yolculuğu nasıl devam etti?
Aradan geçen süre içinde federasyon Kolombiya genelinde bünyesine kattığı 540 bin çiftçiyi sürdürülebilir tarım ve kaliteli standart üretim konusunda geliştirdi ve sonrasında dünya çapında sayısız kahve markasına premium kahve tedariki sağlamayı başardı.

İstanbul, Ankara ve Bursa’da toplam 12 şubeniz var. Lokasyonları neye göre belirliyorsunuz? Yeni şubeler planlanıyor mu?
İstanbul, Ankara ve Bursa’da toplam 12 şubemiz var. Amacımız bu yıl İzmirli kahveseverleri de Juan Valdez ile buluşturmak ve 2023 yılında bulunduğu 4 ilde paralel şubeler açarak yıl sonunda hedefimiz olan 30 şubeye ulaşmak.

İstanbullu kahveseverlerden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz? En çok tercih edilen kahveler hangileri?
Özellikle seyahat eden ciddi bir kitle markamızı yurtdışından tanıdığı için karşılaştıkları her şubemizin daimi ziyaretçisi oluyorlar. Deneyimleyen her bir misafirimiz de Kolombiya’nın bu eşsiz özel kahvesinin bağımlısı oluyor. En çok da kış aylarında espresso bazlı içecekler ve Kolombiya’ya özgü ‘Arequipe Latte’, yaz aylarında ise gerçek meyve parçaları ile hazırlanan frappe ve gerçek dondurma ile hazırlanan milkshakeler ilgi çekiyor.

Kolombiya kahvesinin özelliklerini ve farkını kısaca anlatır mısınız?
Kolombiya coğrafik olarak dünyanın en nitelikli kahvelerinin yetiştiği ülke olmasıyla kahveseverlerin gönlünde ayrı bir yer oluşturdu. Sebebi ise öncelikli olarak iklim koşullarının bu bitki için çok uygun olması. Her mevsim, 12 ay benzer hava koşulları olduğu ve düzenli yağış aldığı için hasat yapılması ve her daim taze kahve bulunması da önem taşıyor.

Organik kahveleriniz hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?
Juan Valdez organik kahveleri özenle belirlenmiş bölgelerde düzenli olarak denetlenerek hassasiyetle üretiliyor. Kahvelerimiz Amerika, Güney Amerika ve Avrupa sertifikalarına sahip ve uluslararası prosedür ve süreçlere göre denetleniyor.

Kahvede sürdürülebilirlik konusunda neler söylemek istersiniz? Bu konuda ne gibi girişimleriniz var?

Sürdürülebilirlik Juan Valdez’in en değer verdiği konu. Bunun için kurmuş olduğu çok büyük bir ekibe sahip. Bu ekip her daim kahve yetiştiricilerinin yanında ve onlara her zaman destek oluyor. Ekip kahve yetiştiricilerine bölgesel verimlilik, doğal yaşam ve çevresel etkilerin tarım için ne kadar önemli olduğunu aşılıyor ve denetliyor.
Ayrıca tarımın nesillerle devam etmesi için gençlere değer veriyor ve onlarla birlikte çalışmalar yapıyor. Juan Valdez genç ve kadın çiftçileri teşvik ediyor ve üretimlerini önemsiyor.

Juan Valdez olarak Türkiye kahve pazarını diğer faaliyet gösterdiğiniz ülkelerle kıyasladığınızda neler söylemek istersiniz? Türkiye nasıl bir pazar?
Türkiye özellikle son 10 senede bireysel kahve tüketim oranı artan ve her geçen gün kahve tüketiminde bilinçlenen genç ve dinamik bir pazar. Biz de Juan Valdez’in nitelikli ve kaliteli, özetle “Premium Colombian Coffee” sloganı ile Türkiye’deki kahveseverlerle buluşmaya geldik.

Kahve ekipmanları kategorisinde de termos, mug, french press gibi ürünleriniz var. Bu kategoride ürün çeşitliliğini artırmayı hedefliyor musunuz?
Kahve ekipmanları olduğu gibi kahve demleme (kahve demleme metotları) ekipmanları da bulunduruyoruz ve bu ekipmanları dönemsel geliştirme ve yenilemeye yönelik çalışmalarımız var.

Türkiye’de sizi şaşırtan şeylerle karşılaştınız mı?
Türkiye’de Juan Valdez’i tanıyan bu kadar çok insan olması ve Türkiye’deki Latin Amerikalı nüfusu bizi çok şaşırttı. Her yeni mağaza açtığımızda özellikle o bölgede yaşayan Latin Amerikalıların koşarak gelmesi bizim için çok güzel bir etki.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange