Fransa’dan Soğuk Çorba: Vichyssoise

by selenay

18. yüzyılın sonlarında yaratıldığı düşünülen, Fransa’nın ünlü yaz çorbalarından biri olan vichyssoise, pırasa ve patates ile yapılır. Orijinal tarife göre sebzeler su ile kaynatılıp püre haline getirilir, ardından süt ve krema ile karıştırılır ve ikinci kez kaynatılır. Pişmiş çorba gece boyunca buzdolabında soğutulur. 

Vichyssoise genellikle oda sıcaklığında servis edilir ve üzerine taze doğranmış frenk soğanı serpilerek servis edilir. Tazeliği ve yumuşak tadı, onu sıcak yaz aylarında brunch veya hafif bir akşam yemeği için servis etmek için mükemmel bir çorba haline getirir.

Malzemeler

3 yemek kaşığı tereyağı

2 adet pırasa, sadece beyaz ve açık yeşil kısımları, ince dilimlenmiş

1 adet soğan, ince dilimlenmiş

4 adet patates, haşlanmış, soyulmuş ve ince dilimlenmiş

3 su bardağı su

tuz

1 su bardağı süt

1.5 su bardağı krema

2 yemek kaşığı ince doğranmış frenk soğanı

Hazırlık

Adım 1

Tereyağını orta-düşük ısıda büyük bir tencerede eritin. Dilimlenmiş pırasa ve soğanları yumuşayana ve yarı saydam olana kadar 20 dakika soteleyin. 

Adım 2

Ardından patatesleri, suyu ve tadına göre tuz ekleyin. Isıyı yüksek seviyeye ayarlayın, kaynadıktan sonra orta-düşük seviyeye indirin ve ara sıra karıştırarak 40 dakika kadar pişirin.

Adım 3

Çorbayı bir elekten geçirin ve temiz bir kaseye alın, katıları mümkün olduğunca çıkarmak için bir kaşıkla bastırın.

Adım 4

Çorbayı temiz bir tencereye dökün, ardından sütü ekleyin. Kaynayana kadar yüksek ateşte pişirin ve soğumasını bekleyin.

Adım 5

Çorbayı bu sefer ince gözenekli bir elekten geçirin, katıları bir kaşıkla bastırarak mümkün olduğunca fazla özütleyin. Katıları atın.

Adım 6

Kremayı çorbaya karıştırın ve soğuyana kadar buzdolabında saklayın. Çorbayı kaselere paylaştırın, frenk soğanıyla süsleyin ve soğuk olarak servis yapın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange