Evde şefler gibi hindi pişirin

by Basak Oksak

Covid 19 virüsüyle başlayan ve tüm dünyayı saran pandemi 1. Yılını doldururken, hastalığın yayılmasını önlemek için önlemlerde sürüyor. Bu önlemler kapsamında alınan sokağa çıkma yasağı, 4 günlük yılbaşı tatilini ve yeni yıl kutlamalarının rotasını evlere çevirdi. Bu yıl, büyük partiler, otellerde kutlamalar ve tatiller yerini daha nostaljik aile kutlamalarına bırakıyor.  Pandemi boyunca devam eden ekmek pişirme challengları şimdi yerini lezzeti görüntüsünden belli olan yılbaşı hindilerine bırakıyor.

Hindi pişirmenin zor olduğunu düşünenler için APlus Mutfak Şefleri Koordinatörü Levent Peker, doğru püf noktalarını bilirseniz hindi pişirmenin aslında kolay olduğuna dikkat çekiyor.  Lezzetli bir hindinin nasıl hazırlanacağı konusunda ilk adımın hazırlık olduğunu belirten Peker “Hindiyi defneyaprakları ve top karabiberle yarım saat kadar haşlamak en önemli adımdır. “ Bu hindinin lezzetini arttırıp, pişmesini de ayrıca kolaylaştıracaktır.” diyor.

Filmlerde ya da reklamlarda gördüğümüz gibi hindi pişirmek için ise Peker; sıvıyağ, toz şeker, bal ve kırmızı toz biberden oluşan bir sos öneriyor. Hindinin iç ve dışının bu sosla kaplayarak fırınladığınızda nar gibi kızarmış, reklamlara taş çıkartacak bir lezzet yakalamak mümkün. Sulu ve yumuşak olması için ise hindinin 180 derece 1,5 saat kadar pişirilmesi gerektiğini, pişerken ise kurumasını önlemek için derin bir kapta su konulması gerektiğine dikkat çekiyor.

Hindinin en önemli tamamlayıcısı olan sebzelerin pişirilmesinde ise ayrı bir ipucu gizli… Bu sebzelerin de özenle hazırlanması gerektiğini belirten Peker, “ Sebzelere lezzetini veren hindinin haşlama suyudur. Sebzelerinizi mutlaka bu suda haşlayın. Bu hem bütünlük hem de lezzet için önemlidir. “ diyor.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange