Enerjisi Bol Siyah Pirinçli Tofu Salatası

by selenay

Özellikle sıcak yaz mevsimi ile birlikte enerji veren gıdaları ve vitamin yönünden zengin besinleri tüketmeniz gerekiyor. Protein deposu tofunun, vitamin ve sağlıklı yağ deposu avokado ile birleşimiyle Gastronometro şeflerinin elinden lezzetli bir tarif ortaya çıktı: Siyah Pirinçli Tofu Salatası.

Son dönemde sağlıklı beslenme eğilimi hızlanırken yazın da mevsimine uygun bir şekilde beslenmek oldukça önemli. Çünkü hava sıcaklıklarının hızla artması da bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek hastalanmaya neden olabiliyor. Bu nedenle yaz dönemlerinde özellikle enerji veren gıdalar ve vitamin yönünden zengin besinler tüketmek gerekiyor. 

Metro Türkiye bünyesinde hayata geçirilen Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun usta şefleri tarafından hazırlanan “Siyah Pirinçli Tofu Salatası” tarifi ile sadece lezzetli bir salata yemekle kalmayıp aynı zamanda bu sıcak günlerde vücut direncini de artırmak mümkün. İşte sağlıklı beslenmek isteyenlere göre hazırlanmış enerjisi bol  tarif:

Siyah Pirinçli Tofu Salatası

Malzemeler:200 gram Siyah Pirinç, 50 gram Tofu, 20 gram Ceviz, 50 gram Yaban Mersini, 1 demet Bebek Roka,  1 bağ Frenk Soğanı, ¼ bağ Taze Nane, 1 Limon, 10 ml Balsamik Sirke, 10 gram Bal, 10 ml Zeytinyağı.

Hazırlanışı: Siyah pirinçler yumuşayana dek kısık ateşte pişirilip soğutulur ve mayonez tenceresine alınır. Frenk soğanı ve taze nane ince ince doğranarak pirinçlere ilave edilir. Ceviz, bebek roka ve yaban mersini eklenir. Ayrı bir tencerede balsamik sirke, limon suyu, bal ve zeytinyağı çırpılarak sos hazırlanır. Hazırlanan sos, mayonez tenceresine ilave edilir ve karıştırılır. Tofular küp doğranıp servis esnasında tabağa ilave edilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange