En İyi Ev Yapımı Patates Kızarması

by selenay

İster kahvaltı, ister öğle yemeği, hatta ana yemeğin yanına yakışan lezzet olan patates kızartmasının fast food zincirlerinde satılanlar gibi çıtır çıtır olmaması en çok şikayetçi olduğumuz konu! Peki, en mükemmel ev yapımı patates kızartması nasıl yapılır hep beraber inceleyelim!

Püf Noktaları

*Aynı oranda ve eşit sürede kızarmaları için kesmiş olduğunuz patateslerin aynı kalınlık ve uzunlukta olmasına dikkat edin.

*Patatesleri oda ısısında dinlendirdikten sonra üzerlerine hafifçe un eleyip kızdırdığınız yağda kızartabilirsiniz. Un pateteslere çıtırlık verecektir.

*Kızartma yağının tavaya aldığınız patateslerle yaklaşık olarak aynı seviyede olması önemli bir ayrıntı.

*Doğradığını patatesleri birkaç partide kızartın, tavanızı çok doldurmayın.

Çıtır çıtır patatesler elde etmek için üç farklı yöntem…

Sirkeli Su Yöntemi

Patateslerin daha sert ve kıtır olması için, patatesleri içine birkaç damla sirke damlatılmış soğuk suda biraz bekletmelisiniz. Bir süre bu karışımda bekleyen patateslerin daha sert ve diri hale geldiğini görebilirsiniz.

Dondurma Yöntemi

Patateslerinizi dondurarak çıtır çıtır olmalarını sağlayabilirsiniz. Patateslerinizi dilimlenmiş bir şekilde dondurucuya atın ve dondurucudan çıkarır çıkarmaz kızartmaya başlayın. Daha çıtır olduklarını hem göreceksiniz hem de tadacaksınız.

İki Kez Kızartma Yöntemi

Çıtır patateslerin bir diğer sırrı da patatesleri iki kere kızartmak. Patateslerinizi yağa atarak kızartın. 3 dakika sonra yağdan alarak alüminyum folyo ile sardığınız patates dilimlerini buzluğa atın. Yaklaşık bir saat buzlukta beklettiğiniz patatesleri tekrar yağda kızartın. Daha çıtır çıtır bir lezzet elde edeceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange