En iyi 10 tostçu 2019

by Basak Oksak

Acıktığımızda ilk aklımıza gelen, en pratik ve lezzetli yiyeceklerdendir tost. Bazen kahvaltı yerine geçer, bazen de kaçırdığımız öğünü telafi eder. İki dilim arasına sıkışan, yaratıcılığa açık bu lezzeti nerede yemeli? İşte en iyi tostun 10 adresi…

Gastrofests Jürisi seçti;

Tost Bildiklerim

İstanbul

Yeni nesil tostçulara iyi bir örnek. Tost çeşitleri saymakla bitmiyor: Peynirli, sucuklu, hindili, füme kaburga etli, dana baconlu, fırın tavuklu çedarlı, kaşarlı Ezineli, çedarlı mozzarella’lı, avokadolu mozzarella’lı, fırın köfteli, dört peynirli… Üstelik tatlıseverler de unutulmamış. Nutella, mascarpone, kavrulmuş yer fıstığı ve kakaolu wrap tost, ‘tostatlı’ adıyla menüde yerini alıyor.

Adres: Kanyon AVM, Büyükdere Cad. No: 185 Kat: 2
Levent/İstanbul

Tel: 0212 296 90 46

Tostçu Erol

Gaziantep

Tost deyince ilk akla gelenlerden Mehmet Erol Sorgulu’nun Gaziantep’teki dükkânı her daim dolu. Sosyal medyada yayılan tost yapım videolarıyla fenomen oldu. Tostçuluk baba mesleği, kendisi de 24 yıldır bu mesleği icra ediyor. Atom tost, çikolatalı fıstıklı tost, kavurmalı kaşarlı tost en beğenilen çeşitlerden. En kısa zamanda İstanbul’da bir şube açmak istiyor.

Adres: Karagöz Mahallesi Torun
Sokak No: 9/A

Tel: 0542 320 27 27

Bambi Cafe

İstanbul

1974 yılından bu yana büfe kültürünü devam ettiren Bambi, 7/24 hizmet veren mekânlardan. Şehrin muhtelif yerlerinde pek çok şubesi var. Dilli, kaşarlı tostu en sevilenlerden. Peynirli, sucuklu, kavurmalı tost seçenekleri de bulunuyor. Sosisli ve goralı sandviçleri de unutmamakta fayda var.

Adres: Gümüşsuyu Mahallesi, Sıraselviler Cad. 9/A Beyoğlu/İstanbul

Tel: 0212 293 11 11

Etiler Marmaris Büfe

İstanbul

İstanbul’un pek çok yerinde şubesi var. Tost çeşitlerinden özellikle yengen çok beğeniliyor. İki dilim tos ekmeği arasında kaşar, sucuk, turşu, domates ve sırrı lezzetinde gizli özel sos ile hazırlanıyor. Muz ve çikolatalı ‘Leyla’ ve onun muz ve beyaz çikolatalı versiyonu ‘Mecnun’ da mekânın özel lezzetlerinden.

Adres: Nispetiye Mahallesi, 28/1, Nispetiye Cad. Beşiktaş/İstanbul

Telefon0212 268 31 31

Barış Büfe

İstanbul

Doyurucu tostlarıyla tanınan Barış Büfe’de tostların malzemesi bol, ekmekleri büyük. Karnı açlıktan zil çalanları bile doyurabilir. Özellikle de dil peyniri, kaşar, salam ve sucuklu spesiyal tost çok beğeniliyor. Şaşkınbakkal, Çiftehavuzlar, Kızıltoprak ve Etiler’de şubeleri bulunan büfenin müdavimi çok.

Adres: Bağdat Cad. No: 353 / B Şaşkınbakkal/Kadıköy/İstanbul

Telefon: 0 216 358 41 02

Tunalı Vitamin

Ankara

1971 yılından beri Ankara Tunalı Caddesi’nde hizmet veriyor. Ankaralıların en sevdiği tost mekânlarından. Köfteli, beyaz peynirli, tavuklu, kavurmalı, ciğerli, füme dilli ve Ayvalık gibi tost çeşitleri bulunuyor. Taze sıkım meyve suları tostlara eşlik ediyor.

Adres: Mustafa Kemal Mahallesi, Dumlupınar Blv. Tepe Prime D: B Blok 266/14 Çankaya/Ankara

Telefon0312 286 76 72

Avşar Büfe

Balıkesir

Ayvalık tostunun en iyi adreslerinden. Ayvalık’ta yazlığı bulunan Hülya Avşar’ın da uğrayıp tost yediği mekânın duvarları ünlü sanatçının fotoğraflarıyla dolu. Enfes mayalı ekmeğe yapılan Ayvalık tostu, turşu ve domatesle sunuluyor.

Adres: Hayrettinpaşa Mahallesi Barbaros Caddesi 11. Sokak
Ayvalık/Balıkesir

Telefon0266 312 98 21

Tostçu Mahmut

Adana

Sosyal medya sayesinde popüler olan Adana’daki mekân, ütü tostuyla ünlendi. Bu sıra dışı tost, sac tava üzerinde sucuğun kavrulup üzerine yumurta, domates ve acı sosun dökülüp karıştırılmasıyla hazır hale geliyor. Karıştırılan malzemeler daha sonra ekmeğin arasına konulup ütü ile ekmek ısıtılıyor.

Adres: Bey Mahallesi, Şht. Astğm. Kemal Yüzgeç Blv. No: 97 Seyhan/Adana

Telefon0546 682 10 00

Çağlar Tost

İstanbul

Etiler’deki Çağlar Tost’ta Antakya ekmeği ya da yuvarlak kepek ekmeğine tostlar yapılıyor. Tost çeşitleri kadar soslar da damakları şenlendiriyor. Tostunuzu Antakya sos, acı sos ya da zeytin ezmesi ile alabiliyorsunuz. Ayrıca kaşar ve beyaz peynir dışında mozzarella ve çedar peynir de ekletebiliyorsunuz.

Adres: Akat Mahallesi, Zeytinoğlu Cad. No: 25/F Beşiktaş/İstanbul

Telefon0212 351 31 13

Lale Büfe

Büyükada

Büyükada’nın tatlı tuzlu tostu ‘garip’ ile bir fenomen haline gelen büfesi. Çikolata ve kaşarın kulağa adı gibi garip ama lezzetli uyumu ilk kez deneyenleri şaşırtıyor. Kavurmalı kaşarlı ve karışık tostu da beğenilenler arasında. Yanında büyük bir bardak limonata çok iyi gidiyor. Limonatasının da en az tostları kadar lezzetli olduğunu hatırlatalım.

Adres:  Büyükada-Maden Mahallesi, Çınar Cad. No: 68, Adalar/İstanbul

Telefon0216 382 35 30

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange