Deniz ürünlerine farklı yorumlar

by selenay

Pek çok et ve sebze türünün şişini, kebabını yapıyoruz, peki neden midyenin kebabı olmasın? Ya da karides güveç farklı malzemelerle bambaşka bir tada bürünmesin?

Bildiğiniz gibi denizlerde balıklarla birlikte pek çok deniz canlısı da yaşıyor. Peki denizin bize verdiği güzellikleri ne kadar tanıyor ve tüketiyoruz? Cevap ne yazık ki “çok az”. Yemek kültürümüzde “Hadi bir rakı-balık yapalım”, “Deniz kenarında mangala bir çipura atalım”dan pek de öteye gitmemekle birlikte, esasında deniz ve deniz mahsullerine o kadar da uzak bir millet değiliz. Çok şanslıyız ki yaşadığımız coğrafyada lakerda, bottarga, İskenderun karidesi gibi çok özel deniz ürünleri ve onlardan yapılan lezzetler var.

Tüm ürünlerde olduğu gibi deniz ürünleri için de geçerli bir kural var: Ürünleri tanıdıkça, bu ürünlere daha cesur şekilde yaklaşabiliriz. Örneğin bottarga, kefal yumurtasının balmumu ile sarılmış hali. Ülkemizde en nitelikli bottargalar, İzmir ve Mersin’de üretiliyor. Japonya’da da benzer bir teknikle ‘karasumi’ adıyla yapılıyor olsa dahi orijinali bu topraklara ait.

Söz konusu mutfakta kalıcı lezzetler yaratmaksa, klasikleri ufak dokunuşlarla geleceğe taşıyabiliriz. Çok fazla şeyin kebabını yaptığımız veya şişlediğimiz bir coğrafyada neden midyeyi güzel bir marinasyon ile şişlemeyelim? Ya da basit bir karides güveci, teruar’ın bize verdiği malzemelerle başka bir noktaya çekmeyelim?

İşte ben de bu sorulardan yola çıktım ve  deniz mahsullerimize kendimce yorumlar getirdim. Umarım siz de beğenirsiniz…

MİDYE ŞİŞ

Malzemeler

10 adet midye eti

10 ml susam yağı

50 ml limon suyu

5 gr pul biber

1/4 soğan

1/4 kapya biber

1/4 maydanoz

Yapılışı

Susam yağı, limon suyu ve pul biberi birbiriyle karıştırıp marinasyon oluşturun. Soğan ve kapyayı brunoise kesin. Maydanozları kıyın. Midyeleri marinasyonda 10 dakika bekletin. Midyeleri beşerli şekilde şişlere geçirin. Sıcak bir tava veya ızgarada tereyağıyla birlikte midyeleri birer dakika pişirin. Midye şişlerin üzerine önce kapya, soğan karışımı sonrasında maydanoz ekleyin ve sunuma hazırlayın.

KARİDES LİME YAĞI İLE BİRLİKTE

Malzemeler

15 adet et karides

20 ml lime yağı

15 gr bottarga

20 gr tereyağı

10 gr tuz

10 gr karabiber

Yapılışı:

Karidesleri sıcak bir tavada tereyağı, tuz ve karabiber ile her yüzü 30 saniye olmak üzere pişirin. Karidesleri tabağa dizin. Üzerine bottarga rendeleyin ve servis yapın.

Yazı ve Tarifler

Şef Ataberk Gündem

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange