Boğaz’ın 20 yıllık Lacivert’i

by Basak Oksak

Boğaz’ın en eşsiz mavisinin lezzet ve kaliteyle buluştuğu noktada konumlanan, bir İstanbul klasiği Lacivert Restoran, 20’nci yılını kutluyor. Kurulduğu günden bu yana Lacivert’in mutfağından sorumlu Executive Şef Hüseyin Ceylan ve ekibi, geleneksel Türk lezzetlerine kattıkları yenilikçi yorumlar ve özel sunumlarıyla fark yaratıyor.

Eşsiz manzarası eşliğinde misafirlerine her zaman en iyiyi sunan Lacivert, yeme içme sektöründe 20. yılını geride bırakarak büyük bir başarıya imza atıyor. Akdeniz mutfağından esinlenen zengin menüsü, konforlu iç alanı, Boğaz manzaralı terası ve hizmet anlayışı ile yıllar içinde kendi müdavim kitlesini yaratan Lacivert, bir İstanbul klasiği olarak misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Yeşilçam’ın birçok unutulmaz eserine ev sahipliği yapmış tarihi bir yalıda, geçmişle geleceği bir araya getiren mekân, yaz aylarında olağanüstü bir rıhtımda, kış aylarında ise manzarayı içine alan camekân alanda hizmet veriyor.

İstanbul’un imza restoranlarından biri olarak misafirlerine dört mevsimi ayrı keyifte yaşatan, yabancı turistlerin yanı sıra iş dünyasının da vazgeçilmezi olan Lacivert, özel lezzetleriyle damaklarda unutulmaz izler bırakıyor. Kurulduğu günden bu yana Lacivert’in mutfağından sorumlu olan Executive Şef Hüseyin Ceylan ve ekibi, geleneksel Türk lezzetlerine kattıkları yenilikçi yorumlar ve özel sunumlarıyla fark yaratıyor.

Lacivert’in mutfağını şef Hüseyin Ceylan bakın nasıl anlatıyor: “1999 yılında, 30 Haziran’da açtık Lacivert’i. Gençlik, olgunluk ve ustalık dönemim Lacivert’te geçti. Bu süreçte gastronomi alanında dünyanın en iyisi sayılabilecek ülkeleri gezme fırsatı buldum. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflerle hem yemek yedim hem birlikte çalıştım. Tüm bu birikimi de Lacivert’e aktarmaya, mutfağına yansıtmaya çabaladım. Türkiye’deki yöresel mutfağı da bu arada yakından takip edip mevsimsel ürünleri kullanmaya özen gösterdim.”

Bazı mekânlar bazı isimlerle anılır, mekânın yanına o kişinin adı eklenir. Hüseyin Ceylan ve Lacivert de işte öyle. Peki bir şef için tercih edilesi bir durum mudur bu, soruyoruz şefe: “Lacivert meslek hayatımda çalıştığım ikinci mekân. Her zaman taş yerinde ağırdır diyorum ve Lacivert’le birlikte anılmaktan çok mutluyum. İşimi severek yapıyorum. Hayatta, işinizi ve eşinizi çok seveceksiniz.”

Lacivert’in 26 kişilik mutfak ekibi var, yazın bu sayı daha da artıyor. Avrupa Yakası’nda oturanlar için İstanbul trafiğine hiç bulaşmadan mekâna ulaşmak mümkün. Rumelihisarı’ndan hareket eden mekânın özel teknesiyle dört dakikada ücretsiz olarak ulaşım sağlanıyor.

Deniz mahsullü risotto

Malzemeler:

50 gr risotto karışımı

100 gr biber sos

100 gr karides

120 gr kalamar

100 gr balık

2 adet midye

150 ml balık suyu

Biber sos için:

300 gr kapya biber

300 gr yeşil biber

300 gr kuru soğan

100 gr sarımsak

30 gr paprika

1 kg demko

300 gr beyaz şarap

Yapılışı:

Sebzelerden menemen kıvamında bir harç hazırlanır. Tavada bir porsiyon risotto, sebze harcıyla harmanlanıp balık suyu verilir. Sırasına göre balık ve deniz mahsulleri eklenip kıvam alana kadar kısık ateşte çektirilir. En son tereyağı, parmesan ve maydanoz yağıyla bağlanıp servis tabağına alınır. Üzerine iki küçük ızgara karides ve çıtlanmış midyeler eklenir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange