BM’den Türkiye için enflasyon tahmini! Yüzde 42,4’e inecek

by efe

Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler raporunu yayınladı. Raporda Türkiye ekonomisi ve enflasyonla ilgili de önemli tahminler var. BM’ye göre Türkiye’de enflasyon düşecek.

Birleşmiş Milletler’in Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler raporunda bu yıl için küresel ekonomik büyümenin yüzde 1,9’a gerileceği öngörülürken, Türkiye’de enflasyonun yüzde 42,4’e düşeceği tahmin edildi.

Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler 2023 raporunu açıkladı. Rapora göre, dünya ekonomisi 2022’de COVID-19 salgınının devam eden etkileri ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın tetiklediği enerji ve gıda krizi gibi bir dizi şokla karşı karşıya kaldı.

Türkiye’de enflasyon oranı yüzde 42,4’e inecek

Türkiye’de enflasyon oranı bu yıl sonunda ortalama yüzde 42,4’e inecek. Gelecek yılda ise yüzde 13,5’e gerileyecek. 

Raporda, Rusya-Ukrayna Savaşı’yla başta tahıl ürünleri olmak üzere gıda tedarikinde yaşanan sıkıntıların Türkiye ve BM’nin girişimiyle Karadeniz limanlarından tahıl sevkiyatlarının yeniden başlamasıyla hafiflediği vurgulandı.

Türkiye ekonomisi büyüyecek

BM raporunda Türkiye ekonomisinin geçen yıl yüzde 5,4 genişledikten sonra, bu yıl yüzde 3,7 ve 2024‘te ise yüzde 3,5 büyüyeceği tahmininde bulunuldu.

Ayrıca Türkiye’de enflasyon oranının bu yıl sonunda ortalama yüzde 42,4’e ineceği ve gelecek yılda ise düşüşünü hızlandırarak yüzde 13,5’e gerileyeceği tahmin edildi.

Kur değer kayıplarının sebebi ABD Merkez Bankası

Yüksek enflasyon, reel gelirlerde düşüşe ve yaşam maliyeti artışına sebep olurken, birçok ülkede orman yangınları ve seller gibi ekonomik zararlar ve insani sorunlara yol açan iklim olayları görüldü.

Rapora göre, ABD Merkez Bankasının (Fed) yaptığı hızlı faiz artırımları, gelişmekte olan ülkelerde sermaye çıkışlarını ve kur değer kayıplarını tetikledi.

Son yılların en düşük büyüme tahmini olarak kayıtlara geçti

Yükselen faiz oranları ve azalan satın alma gücü, tüketici güvenini ve yatırımcı duyarlılığını zayıflatarak dünya ekonomisi için yakın vadeli büyüme beklentilerini daha da belirsiz hale getirdi.

Tüketim mallarına olan talebin azalması, Ukrayna’da uzayan savaş ve devam eden tedarik zinciri sorunları nedeniyle küresel ticaret yumuşadı.

Rapora göre, bu kapsamda, BM’nin 2022’de yüzde 3 olan küresel ekonomik büyüme tahmini, 2023 için yüzde 1,9 olarak belirlendi. Bu oran, son yılların en düşük büyüme tahmini olarak kayıtlara geçti.

Küresel ekonomik büyüme 2024’te yüzde 2,7’ye yükselecek

Raporda, bazı makroekonomik olumsuzluklar azalmaya başlarsa, küresel ekonomik büyümenin 2024’te yüzde 2,7’ye yükseleceği öngörüldü.

Öte yandan, küresel ekonomide toplam talebin zayıflamasıyla enflasyonist baskıların kademeli olarak azalacağı tahmin edilen raporda, çok sayıda ekonomik, finansal, jeopolitik ve çevresel risklerin devam etmesi nedeniyle kısa vadeli ekonomik görünümün belirsizliğini koruduğu kaydedildi.

Çoğu gelişmiş ekonomide resesyon riski

Rapora göre, mevcut küresel ekonomik yavaşlama, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeleri etkiliyor ve birçoğu 2023’te resesyon riskiyle karşı karşıya. ABD, Avrupa Birliği (AB) ve diğer gelişmiş ekonomilerde büyüme ivmesi zayıflayarak dünya ekonomisinin geri kalanını olumsuz etkiliyor.

ABD’de 2022’de yüzde 1,8 olması tahmin edilen büyümenin 2023’te yalnızca yüzde 0,4 olacağı öngörülüyor. AB’nin 2022’de yüzde 3,3 olan büyüme tahmini de 2023 için yüzde 0,2’ye çekildi.

Hükümetin sıfır COVID-19 politikasını bırakıp para ve maliye politikalarını gevşetmeye başlamasının ardından Çin’deki ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 4,8’e yükseleceği tahmin edildi. İngiltere ekonomisinin ise 2023’te yüzde 0,8 oranında daralması bekleniyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange