Bir Pastaneden Çok Daha Fazlası: Liçi House

by selenay

Adını Uzakdoğu’nun sağlıklı meyvesi ‘liçi’den alan Kanlıca’daki Liçi House, sağlıklı ve lezzetli ürünleriyle günün her saatinde uğranabilecek bir mekân. Özellikle organik ekşi mayalı ekmekleri ve elmalı vişneli crumble, polka pasta gibi imza tatlıları denemeye değer.

Farklı tatlar arayanların ve yeniliği sevenlerin adresi Liçi House, her biri günlük olarak üretilen pastaları, tatlıları, tuzluları ve 100 yıllık ekşi mayadan üretilen organik ekmekleri ile hem İstanbulluların hem de turistlerin ilgi odağı mekânlardan.

Kanlıca’da yer alan Liçi House, bu lezzetleri kendi evinde de yapmak isteyenlere YouTube kanalından tarifler verirken, bunu bir mesleğe dönüştürmek isteyenlere ise Rumeli Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen RUMELİSEM Pastacılık Akademisi ile sertifikalı eğitim şansı da sunuyor.

Liçi House Genel Müdürü Mine Tükel bu özel mekânla ilgili sorularımızı yanıtladı, pasta şefi Sibel Karakuş ise mekânın menüsündeki lezzetlerden polka pastanın tarifini paylaştı.

Liçi House’un konseptini anlatır mısınız?

Türkiye’de pastacılık ve aşçılık gibi çok önemli bir mesleğin geri planda kaldığını gördüğümüzde, bu alanda bir şeyler yapmamız gerektiğine inandık. Oysa dünyada bu meslekler çok değerli ve bizim de amacımız, bu mesleklerin hak ettiği yere gelmesine katkı sunmak. Bu amaçla 2018 yılının kasım ayından itibaren Kanlıca’nın tarihi atmosferindeki mekânımızda İstanbul’un pek çok yerinden tatlı ve pastaseverlere 240 metrekarelik üretim tesisimiz ve uzman personelimizle hizmet veriyoruz. Mekânımızın adı, Uzakdoğu’da bulunan ve sağlıklı bir meyve olan ‘liçi’den geliyor. Mekânımızı hizmete açtığımız ilk günden bu yana sağlıklı ve aynı zamanda lezzetli ürünler sunmak için çalışıyoruz. Müşterilerimizin evlerinde yapmışlar gibi gönül rahatlığıyla satın almaları için 30 kişilik profesyonel mutfak ekibimizle tüm ürünlerimizi günlük olarak taze sunuyoruz. Ayrıca kullandığımız her ürünün sağlık açısından zararlı olmamasına da büyük özen gösteriyoruz.

Mekânımız eski İstanbul’un tarihi dokusunun hâlâ korunabildiği nadir semtlerden biri olan Kanlıca’da yer alıyor. Kanlıca’da hem günün her saati taze ürünler sunan hem de oturup keyifli bir sohbet eşliğinde özel tatlar deneyebileceğiniz böyle bir mekâna ihtiyaç olduğunu uzun zamandır görüyorduk. Mekânımızı açtıktan sonra da hem çevreden hem de bu semti gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerden aldığımız güzel tepkilerden ne kadar doğru karar verdiğimizi anladık.

Özellikle kahvaltı seçenekleri olarak menünüzde neler var? Kahvaltı haftanın hangi gün ve saatlerinde veriliyor?

Konuklarımıza zengin bir Türk kahvaltısının yanında, fırınımızdan çıkan taze pancake, pişi, kruvasan gibi özel lezzetler sunuyoruz. Kahvaltı menümüzün baştacını ise 100 yıllık tarihi ekşi mayadan ürettiğimiz 12 çeşit organik ekmeklerimiz oluşturuyor. Mekânımıza ekşi mayalı ekmekler için gelen pek çok müdavimimiz var. Hafta içi ve hafta sonu istenilen saatte kahvaltı imkânımız mevcut.

Ürünlerinizi temin ederken nelere dikkat ediyorsunuz?

Ürünlerimizi temin ederken uzun süredir birlikte çalıştığımız, tazeliğine ve kalitesine güvendiğimiz tedarikçileri seçiyoruz. Son kullanma tarihlerine özen gösteriyoruz. Mümkün olduğunca katkısız ve organik ürünler tercih ediyoruz.

Liçi House’un müdavimleri kimler?

Kanlıca’da yaşayan ve müdavim olan pek çok müşterimiz var. Bunun yanında bu tarihi semte İstanbul’un farklı yerlerinden ve hatta yurtdışından gelen turistler de bizim müşterimiz. Bir de özellikle sağlıklı beslenmeye dikkat eden ve bunun için ekşi mayalı ekmeklerimizden satın almak için gelen müşterilerimiz var.

Rumeli Üniversitesi ile nasıl bir işbirliğiniz var? Pastacılık Akademisi hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Liçi House pastacılık alanında uzman kadrosu ve özel lezzetleri ile farklı bir hizmet sunuyor. Bu bilgi birikimini bu alanda kendini geliştirmek isteyenlere aktarmak istedik. Buradan yola çıkarak ve ihtiyacı görerek, 2019 yılında Rumeli Üniversitesi ile işbirliği yapıp Liçi House – Rumeli Üniversitesi Pastacılık Akademisini başlattık. Akademiye yoğun bir ilgi ile karşılaştık. 2021 yılında pandeminin de etkisi ile pastacılık akademisi ile birlikte aşçılık akademimizi de kurduk. Bugün Kanlıca, Haliç ve Silivri olmak üzere 3 ayrı mutfakta eğitimlerimize kısa ve uzun dönem olarak devam ediyoruz. Eğitim sonunda YÖK onaylı uzun dönem pastacılık eğitimi aldığına dair bir sertifikanın yanında Temel İş Sağlık Güvenliği ve Hijyen Sertifikası da veriliyor. Gelen bu ilgi üzerine önümüzdeki dönemde Anadolu’ya açılmayı planlıyoruz. İstanbul’un ardından önümüzdeki yıllarda İzmir, Ankara, Bursa ve Konya gibi illerde de faaliyet göstermeyi hedefliyoruz.

Adres: Kanlıca, Halide Edip Adıvar Cad. 10/A, 34810 Beykoz / İstanbul

Tel: 0216 362 30 30

Pasta Şefi Sibel Karakuş

“12 çeşit organik ekşi mayalı ekmek üretiyoruz”

“Liçi House olarak imza lezzetlerimiz polka pasta ve elmalı vişneli crumble… Neden dersek: Polka sürprizlere dolu, fındıklı choux topunun içeresinde Fransız kreması, kaliteli çikolatadan çikolata sosu var. Serinletici olarak çilek, frambuaz derken, üzerine döktüğümüz lançop sosla lezzet şölenini tamamlıyoruz. Ayrıca 100 yıllık tarihi ekşi mayadan ürettiğimiz ekmeklerimiz de var. Bulunduğumuz tarihi semt olan Kanlıca’da sağlıklı ve organik beslenmeye dikkate eden bir müşteri kitlemiz olmasından ötürü ekşi mayalı ekmeğin eksikliğini görüp menümüze ekledik. Ayrıca ilgiyi görünce ekşi mayalı ekmeklerimizi de çeşitlendirmeye başladık. Şu an özel taş fırınımızda pişen 12 çeşit organik ekşi mayalı ekmek üretiyoruz.”

Polka pasta

Malzemeler

Hamuru için:

125 gr su

62,5 gr sıvı yağ

4 adet yumurta

50 gr toz fındık

İç kreması için:

250 gr süt

75 gr toz şeker

10 gr nişasta

10 gr kakao

50 gr bitter kuvertür

Linçop sos için:

100 gr sıvıyağ

300 gr sütlü çikolata

80 gr kavrulmuş pirinç fındık

Yapılışı

Öncelikle polka hamurunu hazırlamak için su ve sıvıyağ ocakta kaynatılır. Kaynayan suya un ilave edilir. Un kavrulduktan sonra ocak kapatılır. Ocaktan alınan karışıma mikser yardımıyla ikişer ikişer yumurtalar ilave edilir. Toz fındık da eklenerek karıştırılır. Sıkma torbasına doldurulup yumurta büyüklüğünde toplar sıkılır. 170 derecelik fırında 25 dakika pişirilir.

Polkanın iç kremasını hazırlamak için sütün içerisine sırasıyla toz şeker, kakao ve nişasta ilave edilerek karıştırılır. Kıvam aldıktan sonra ocaktan alınır. Çikolata eklenir ve soğutulur.

Linçop sos için sıvı yağ ısıtılır ve içerisine çikolata eklenir. Eridikten sonra pirinç fındık ilave edilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange