Yaz aylarında su içmemiz için 15 hayati neden

by Basak Oksak

Su, insan hayatı için oksijenden sonra en önemli ikinci ihtiyaç. Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi vücut için önemli olan mineraller içeriyor. Çünkü kanın yüzde 83’ü, kemiklerin yüzde 22’si, beynin ve kasların yüzde 75’i sudan oluşuyor. Ter, tükürük, idrar gibi vücut sıvılarının üretimi, atıkların atılması, suda eriyen besinlerin emilimi, eklemlerin ve gözün kayganlaşması, vücut ısısının düzenlenmesi su ile mümkün oluyor. Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Berna Ertuğ, suyun önemi ve sağlığa faydaları hakkında bilgi verdi.

Dünyanın yüzde 70’i sudan oluşuyor, yeryüzündeki su kaynaklarının yaklaşık yüzde 0.3’ü kullanılabilir ve içilebilir özellikte. Suyun pH değeri 7,5 – 8,5 arası yani alkali olmalı. İçilen suların etiketleri okunmalı, pH değerinin bu aralıklarda olduğu sular tercih edilmeli.

Sıcak havalarda ve egzersiz sırasında daha fazla su tüketilmeli. Çünkü eğer yeteri kadar su tüketilemezse susuzluk ortaya çıkıyor. Susuzluğun hafif belirtileri baş ağrısı, yorgunluk ve kabızlık. Uzun süren durumlarda ciddi hastalıklara da neden olabiliyor.

Suyun yerini hiçbir şey tutmuyor!

Su tüketimi tek başına olduğu gibi süt, çay, meyve suyu gibi alkol dışındaki tüm içecekler ve besinlerden de sağlanabiliyor; fakat bu içeceklerin suyun yerine geçmeyeceği unutulmamalı. Vücut susuz oluncaya kadar susama hissi ortaya çıkmıyor. Dolayısıyla susamadan önce su içmek çok önemli. Çocuklar ve yaşlılar susama hissini yetişkinlere göre daha az hissettikleri için, su içmeleri hatırlatılmalı.

Sağlıklı kişilerde su ihtiyacı; yaşa, iklim koşullarına, tükettiği besinlere, yaptığı fiziksel aktiviteye göre değişiyor:

Yetişkinler için ortalama günde 2-3 lt

4-8 yaş çocuklar için 1-1,5 lt

9-13 yaş çocuklar için 1,5-2 lt

14-18 yaş gençler için 2-2,5 lt

Bilinçli tüketilmeli

Su kaynaklarının devamlılığı ve temiz bir gelecek için herkesin doğal imkânları kullanırken dikkatli olması gerekiyor. Su tüketirken bilinçli olunmalı. Örneğin sebze ve meyveler elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkanırsa yılda ortalama 18 ton su tasarrufu sağlanabilir. Dişleri fırçalarken, yüz yıkarken suyu akar vaziyette bırakmamak, günde altı litreye kadar sudan tasarruf edilmesini sağlıyor.

Yeterli miktarda su içmek bunları sağlıyor

1- Ağız kokusunu önler.

2- Kan hacmini artırır, hücreler için gerekli oksijen ve besini hızlı bir şekilde taşır, kalbin daha sağlıklı olmasını sağlar.

3- Kırık, kepek, dökülme gibi saç problemlerine engel olur.

4- Kabızlık ve bağırsak tembelliği gibi sindirim problemlerinin giderilmesini sağlar.

5- Egzersiz yaparken gerçekleşen kasılma ve krampları önlemede yardımcı olur.

6- Susuz kalmaya bağlı olarak gelişen unutkanlık, dikkat dağınıklığı gibi beyin fonksiyonlarını düzenler.

7- Su stresle savaşmamıza yardım eder.

8- Emziren anneler için süt yapıcı en önemli kaynak.

9- Reflüye iyi gelir.

10- Grip gibi bulaşıcı hastalıklarla savaşırken, vücut direncine katkıda bulunur.

11- Cilt sağlığının korunmasına etki eder. Yeterli miktarda su içen kişilerin cildi nemlenir, parlar, sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşur.

12- Vücut ısısını dengeler.

13- Vücuttan ödemin atılmasını sağlar.

14- Yeterli miktarda su içen kişilerde metabolizmayı çalıştırır ve hızlandırır.

15- Su içmek, böbrek rahatsızlıklarından korur.

Uzman Görüşü 

Diyetisyen  Berna Ertuğ

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange