Kahvaltı hakkında bilmeniz gereken 7 şey

by Basak Oksak

Kahvaltının günün diğer öğünleri gibi çeşitlilik ve farklı yiyecek gruplarını içermesi gerektiğini artık çoğumuz biliyoruz. Kahvaltımıza protein, lif ve vitaminleri dahil etmeyi unutmayalım! Peki kahvaltının ne kadar faydalı olduğunu, sağlığımıza neler kattığını tekrar hatırlamaya ne dersiniz?

1 Kahvaltı alışkanlığı obeziteyi önler

İyi bir kahvaltı etme alışkanlığına sahip kişiler diğer insanlara göre daha az atıştırma ihtiyacı duyar. Aynı şekilde, kahvaltının az olması ya da hiç olmaması durumunda aşırı kilolu ya da obez olma riski daha yüksektir. Bunun nedeni, kahvaltıda alacağınız besin maddelerinin, kalori yakmada belirleyici bir faktör olan metabolizmayı aktif hale getirmek için gerekli olmasıdır. Buna ek olarak, kahvaltı çok fazla kalori, yağ ve karbonhidrat tüketmeye neden olan atıştırmalıklardan uzak durmanızı sağlar.

2 Kahvaltınız çeşitli olmalı

Her gün ayrıntılı bir planlamaya gerek yok ama beslenme uzmanları monoton bir rutine girmemeniz gerektiğini tavsiye ediyor. Genellikle öğle ve akşam yemeklerimizi çeşitlendiririz ama her gün kahvaltıda neredeyse aynı şeyleri yeriz. Sorun, bu rutinlerin kahvaltının besin değerini düşürmesi ve sonuç olarak kahvaltıyı atlamamıza sebep olması. İdeal olarak, kahvaltıda farklı besin kaynaklarının olması gerekiyor: Protein, lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller, omega-3 yağlı asitler.

3 Kahvaltı için en az 20 dakika harcayın

Yemek yemek için acele etmek, kahvaltımızı ve hatta diğer öğünlerimizi de olumsuz etkileyebilir. İşe gitmek için hızlıca bir kahve içmek, hamur işi bir şeyler yemek ve alelacele kapıdan çıkmak kahvaltı değil. Besin maddeleri bakımından eksiksiz bir öğün olan kahvaltı etmek için 20-30 dakikamızı ayırmamız gerekiyor. Acele etmek sadece kötü seçimler yapma ihtimalimizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda sindirim sorunlarına da neden olabilir.

4 Kahvaltıyı ikiye bölebilirsiniz

Yüksek kaliteli bir kahvaltı, günlük kalori alımının yüzde 25’ine eşdeğer kabul ediliyor. Bununla birlikte, bu bir anda her şeyi yemek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. İlki evde, diğeri ise işyerinde olacak şekilde iki parçaya bölebilirsiniz. Bununla birlikte, ilk kahvaltınız daha çok olmalı ve ikincisi de günlük kalorimetrenin yüzde 10’undan daha fazla olmamalı.

5 Stres konusunda yardımcı olur

Çoğu kişi bunu bilmiyor ama gün boyunca rahatsız edici ve kötü koşullarda yaşayan insanlar, özellikle de yeterince kahvaltı etmiyor olabilir. Yemek yemeden çok uzun süre geçirmek, vücudunuzun ana yakıt kaynağı olan glikoz seviyenizi düşürür. Bu sadece fiziksel enerjinizin az olacağı anlamına gelmez, aynı zamanda sinirlilik, konsantre olma ve duygusal konularda sorun yaratabilir. Hiçbir şey yemeyince vücudunuz diğer enerji kaynaklarını arar ve bunları bulduğunda yaşam kalitenizi etkileyebilecek bir dizi semptom ortaya çıkarır.

6 Sabah ilk yapacağınız iş olmalı

Geç kahvaltı etmek gastrit ve diğer sindirim problemlerine yol açabiliyor. Uyanma ve yemek yeme arasında ne kadar uzun süre geçerse, iştah o kadar artıyor ve vücudun mide asidinde artış başlıyor. Bu nedenle kalktıktan bir saat sonra kahvaltı etmek en iyisi! Erken kahvaltıda sorun yaşıyorsanız, kademeli olarak vücudunuzu buna alıştırmaya çalışın.

7 Kardiyovasküler hastalık riskini azaltır

Çeşitli durumlarda, dengeli ve besleyici bir kahvaltının, kardiyovasküler hastalıkların riskini azalttığı kanıtlanmış. Bunun için yeterince zaman ayırmamak, kan şekeri, tansiyon ve kolesterol düzeyleri ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Sonuç olarak; her gün iyi bir kahvaltı etmemek için bahaneleri ortadan kaldırın. Unutmayın, kahvaltı vücudun en önemli işlevleri için vazgeçilmez bir öğün.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange