Bir avuç dutun 9 faydası

by Basak Oksak

Hem lezzetli hem de tam bir sağlık deposu olan dut, günde bir avuç tüketildiğinde günlük demir ihtiyacının yüzde 30’unu, günlük lif ihtiyacının ise yüzde 20’sini karşılıyor. İçeriğindeki C, A ve K vitaminleri, beta karoten, alfa karoten, lif, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve yüksek antioksidanlar sayesinde kanserden kalp hastalığına, kansızlıktan enfeksiyona kadar sayısız hastalığa iyi geliyor. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Diyetisyen Vildan Çelik, dutun faydaları ve tüketiminde dikkat edilecek noktalar hakkında bilgi verdi.

Gençlik etkisi sağlıyor, kanserden koruyor

Dut, hem çözünür hem de çözünmez lif için ideal bir kaynak. Çözünür lif, kan şekerini kontrol etmeye ve zararlı kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olurken; çözünmeyen lif sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli.

1 porsiyon dutta günlük lif ihtiyacının yüzde 20’si bulunuyor.

Dut antosiyandan zengin, iyi bir antioksidan kaynağı. Antosiyanın antienflamatuar etkisiyle ağrıyı azaltıcı ve iyileştirici etkisi bulunuyor.

İçeriğindeki resveratrol ile anti-aging kaynağı. Yapılan çalışmalar, resveratrolün kan basıncını düşürdüğünü ve kalp hastalığı riskini azaltabildiğini gösteriyor.

Antioksidandan bu kadar zengin bir meyve aynı zamanda serbest radikallerle savaşan kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye de sahip.

Dut, çok yüksek oranda C vitamini kaynağı bir meyve. C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve hasarlı dokuları onarmak için çok önemli.

Özellikle kuru dut, demir için günlük değerin yüzde 30’unu içeriyor ve bu sayede kansızlık yaşayanlar için harika bir kaynak.

Demir içeriği sayesinde, vücudun oksijenden zengin kan hücrelerini taşımaya yardımcı olarak yorgunlukla da savaşıyor.

Dutun içeriğindeki kalsiyum; kemik ve diş sağlığı için faydalı.

Dut seçerken bunlara dikkat edin

Beyaz dut; kırmızı ve karaduttan meyve olarak farklı. Yaprakları, tomurcuğu ve hatta lezzetleri de farklılık gösteriyor. Dut meyvesinin 20’ye yakın türü var, en bilinenleri ise kırmızı ve beyaz dut. Besin değeri açısından benzer olmakla birlikte içeriklerindeki etkin maddeler farklılık gösterebiliyor. Özellikle beyaz dutun kanda yüksek mikrop oranının düşürülmesine yardımcı olduğu biliniyor. Kırmızı dutun ise yorgunluğa iyi gelen özelliği öne çıkıyor. Dut seçerken ezilmiş ve çürümüş olanlar tercih edilmemeli. Mutlaka lezzetine bakılıp, aşırı yumuşamamış dutlar seçilmeli.

Dondurucuda saklayabilir, kışın da tüketebilirsiniz

Dut, çok narin bir meyve olduğu için ezilmesini engellemek amacıyla sert bir saklama kabında muhafaza edilmeli. Taze dut meyvesi yıkanmadan, buzdolabında 1-2 gün bekleyebilir. Daha uzun süreli saklamak için derin dondurucu tercih edilmeli. Çözünmesi için yemeden 4-5 saat önce dondurucudan çıkarılmalı. Dut meyvesini daha uzun ömürlü olması amacıyla kurutarak, kuru dut haliyle serin bir yerde veya tercihen buzdolabında 1 yıla kadar muhafaza edebilirsiniz. Fazla ısı ve güneş ışığından uzak tutmak ömrünü uzatır. Dutu yıkarken akan musluk altında, ezilmeyecek şekilde bir kabın içinde yıkamakta fayda var.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange