6. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’na 22 Gün Kaldı!

by selenay

Dünyaca ünlü şefleri ve gastronomi meraklılarını her yıl İstanbul’da buluşturan Gastromasa Gastronomi Konferansı’nın lansman toplantısı yapıldı. Organizasyon öncesinde yapılan etkinliğe Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞahinGastromasa Konferansı Genel Müdürü Gökmen SözenMetro Türkiye CEO’su Sinem TürüngAccor Türkiye Operasyonlar Başkan Yardımcısı Uğur TalayhanTürk Hava Yolları Kurumsal İletişim Başkanı Mert Dorman, Öztiryakiler Murahhas Üyesi Tahsin Öztiryaki ve Türk Mutfağı Araştırmacısı Vedat Başaran katıldı. Gastronomi dünyasını şekillendirecek Gastromasa, Metro Türkiye ana sponsorluğunda 7 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Ülkemiz için köprü olmaya devam edeceğiz

Gastromasa’nın 6 yıldır olduğu gibi bu yıl da Türk mutfağının dünyaya açılan kapısı olmaya devam edeceğini söyleyen Gökmen Sözen, organizasyona ABD, İspanya, İtalya, Fransa, Danimarka, Belçika, Portekiz, Rusya ve Almanya başta olmak üzere Mugaritz Restaurant, Bachour Bakery, DiverXO, Restaurant La Vie Osnabrück, Disfrutar Restaurant gibi ünlü restoranların ödüllü şeflerinin yanı sıra The Best Chef Awards tarafından Yılın Şefi seçilen Dabiz Munoz’un katılacağını belirtti. 

Sözen, “Destekçilerimizle aynı vizyonu ve hayali paylaşıyoruz. Bu masadaki herkes Türk Mutfağı ve ürünlerine sahip çıkmak için yola çıktı. Ülkemizin dünyaya ve geleceğe uyum sağlayabilmesi için Şefler ve Gastronomi yazarları yetiştirmesi gerekiyor. Bugün Gastromasa bir Sözen grup markası değil ülkemizin markası, bugün Defne Hoca ve öğrencileri nasıl destek olabiliriz diye geliyorlar, bugün Antep’ten Hatay’dan şefler ne gerekli diyor, Gastromasa artık hepimizin markası. Şu anda başka ülkelerin turizm ajanslarından teklifler var, global ofisimizi de açtık. Ülkemiz için köprü olmaya devam edeceğiz. 7 Kasım’da gerçekleşecek Gastromasa etkinliğimize vatandaşlarımız Biletix üzerinden biletlerini satın alarak katılabilecek. Buradan bu organizasyonun düzenlenmesine büyük destek veren Metro Türkiye’ye de teşekkürlerimi iletmek istiyorum” ifadelerini kullandı. 

Dünya barışı, gelir eşitsizliğini göstermek için gastronomi çok önemli

Etkinliğe katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin; “Bizi bir araya getiren Gökmen Bey’e teşekkür ederim. Güçlü ülke tanıtımın sorgulandığı bir dönemden geçiyoruz. Akıllı tarım, akıllı gıda bu bir noktaya nereden nereye geldiğimizde daha önceden de sizinle paylaşmıştım. Dünya barışı, gelir eşitsizliğini göstermek için gastronomi çok önemli. Bölgesel yeni nesil aşçılarla yapılması gereken önemli çalışmalar var. Elimizde büyük bir kültürel miras var fakat bunu ekonomiye dönüştüremiyorsunuz. Bu iş tek başına yeme-içme konusu değil. Beraberinde kimlik demektir. Farklılıklar yerellikle başlar. Yerelliği uluslararası alana çevirdiğimiz anda tanıtabiliyoruz. Aslında zenginliğin olduğu yerde gastronomi konuşuluyor. Daha da önemlisi sürdürülebilirlik bizim her yıl bunu yapmamız gerekiyor. 

Pandemi süreci bize şunu gösterdi ki güvende değilseniz, sağlıklı değilseniz hiçbir şey ifade etmiyor. Antep’te güven var. Üzerimizde öyle bir emanet var ki etrafımız ateş çemberi ama güvenli limanız hem büyük bir köprü hem de büyük emanate sahibiz. Dünyanın doğduğu merkezdeyiz. Mezopotamya göbeğindeyiz. 100 milyon turist geldiği zaman ne terör kalır ne de ekonomik sıkıntı. Zenginlik beraberinde sıkıntıları bitirir. Ne kadar çok insan bize gelirse kültür elçimiz oluyor.  Bu bağlamda köprü görevi üstlenen Gastromasa paydaşlarına teşekkür etmek istiyorum” dedi. 

Mutfak kültürümüzü bir kez daha tanıtma fırsatını bulacağız

Metro Türkiye olarak 30 yılı aşkın bir süredir Türk mutfağına sahip çıkmak, Türk mutfak kültürünün gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak ve Türk şeflerinin gelişimine katkıda bulunarak dünyada hak ettikleri yere gelmelerini sağlamak için çalıştıklarını belirten Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng: “Ülkemizin bereketli toprağını, yerel ürünlerini ve mutfak kültürünü korumayı kendimize bir görev addediyoruz.  Çünkü bize göre gastronomi bir ülkeye ekonomik kalkınma sağlayabilecek, turistik değer yaratabilecek, tarımdan turizme, eğitimden kültüre pek çok sektörü tümüyle dönüştürebilecek güçlü bir değer. Ülkemizin gastronomi alanındaki potansiyelini ortaya çıkarmak için uzun yıllardır yatırımlar yapıyor, bu yönde atılan tüm adımları da destekliyoruz. Bu amaçla; ülkemizin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro’yu altı yıl önce hayata geçirdik ve bu merkezimizde Ar-Ge faaliyetleri yürütmenin yanı sıra sektörel eğitimler ve buluşmalar organize ederek genç şeflerimizin gelişimine katkı sağlıyor, uluslararası gastronomi dünyası ile de bir köprü kuruyoruz. Bu misyonumuzla örtüşen ve Türk mutfak kültürünü dünyaya tanıtma amacı taşıyan Gastromasa Konferansı’na da ilk yıllarından beri ana sponsor olarak destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Bu konferans sayesinde de yerli ve yabancı birçok şefi ağırlama ve mutfak kültürümüzü bir kez daha tanıtma fırsatını bulacağız” dedi. 

Bu kadar ünlü şefi bir araya getiren görmedim

Accor Türkiye Lüks Markalar Bölge Başkan Yardımcısı Uğur Talayhan; “Eski bir şef olarak Gastromasa beni gururlandırıyor. Tüm çalışanlarımız da yeme içme de ayrı bir önderliğimiz var. Benim için yemek içmek her şeyin başladığı yer. Ben Asya’da, Ortadoğu’da ve Çin’de çalıştığımda yeme ve içmenin önemi Türkiye’de zayıf olarak algılanıyordu. Bu yüzden Gastromasa çok özel bir organizasyon. Her zaman yanında olacağız. İşin içinde biri olarak bu kadar ünlü şefi bir araya getiren görmedim” değerlendirmesini yaptı. 

Türk Mutfağı Araştırmacısı Vedat Başaran; “Gastromasa’yı bir iş olarak bakmıyor, Türkiye’yi tanıtan önemli bir değer olarak görüyoruz. Eskiden 10-15 şef civarında dünyada önemli şef vardı ama şimdi değişti. Butiklere döndü. Gençlerimize katma değer verecek sistemleri hayat geçiriyoruz. Yıllar önce Türk olduğumuz için giremediğimiz okulların şefleri şimdi ülkemize gelip workshop yapıyor. Bu yüzden Gökmen Bey’i tebrik ediyorum” açıklamasını yaptı. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange