5 bin çeşidi ile Türkiye’nin en sevdiği lezzet: Köfte

by Basak Oksak

Dünyanın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına binlerce çeşidiyle her mutfağa girmiş evrensel bir lezzet köfte… Köfte sevgimiz çocukken anne köftesiyle başlıyor, onlarca geleneksel çeşidini denedikten sonra ona olan düşkünlüğümüz daha da artıyor. Anne köftesinden Akçaabat köftesine, Tekirdağ köftesinden İnegöl köftesine, kiremitte köfteden satır köftesine, odun köftesinden ıslama köfteye geleneksel Türk mutfağının baş tacı köfte, bol seçenekleriyle herkesin bütçesine de uyan bir lezzet.

Peki her ay ne kadar köfte tüketiyoruz, ne kadar para harcıyoruz, hangi çeşitlerini daha çok seviyoruz, yanında ne içiyoruz? Yemeksepeti, bu ortak ve evrensel lezzeti mercek altına alarak kullanıcılarının köfte siparişlerinin hikâyesini araştırdı.  İşte Türkiye’de köfte tüketimiyle ilgili merak ettiğimiz soruların yanıtları…

Her ay 270 bin adet köfte yiyoruz

Ülke genelinde Yemeksepeti üzerinden ayda ortalama 270 bin adet köfte siparişi verilirken, kullanıcılar yılın ilk sekiz ayında yaklaşık 2 milyondan fazla köfte yedi.

Hem doyurucu hem sağlıklı olmasıyla 7’den 70’e herkesin sevdiği köftenin malzemesinden gramaj farklılığına kadar 5 bine yakın çeşidi bulunuyor. Bu kadar fazla çeşidinin olması, köfteyi ne kadar çok sevdiğimizin bir başka ispatı. Herkesin damak zevkine göre tercihleri belirleniyor.

En sevilen ızgara köfte

Kullanıcılar köftenin en çok ızgarada pişenini tercih ediyor. Ayrıca, yenmesi daha kolay olan ekmek ve dürüm arası köfte siparişleri de porsiyon siparişlerine göre iki kat daha fazla.

Köfte türlerine göre tercihlerde ise kasap, kaşarlı ve İnegöl köfte ilk üçte yer alıyor.

En köftesever kentler

Her kent özelinde, siparişlerdeki köfte oranına göre en köftesever kentler de belirlendi. Buna göre en çok köfte tercih eden ilk 10 şehir şöyle sıralanıyor: Tokat, Isparta, Yalova, Bilecik, Manisa, Edirne, Tekirdağ, Kütahya, Kayseri ve Samsun.

En pahalısı İstanbul’da, en ucuzu TRABZON’DA

Fiyatları 11,52 TL ile 19,94 TL arasında değişen köfte, ekonomik olmasıyla da herkesi kucaklıyor. Ortalama 19,94 TL fiyatıyla köftenin en pahalı yendiği şehir İstanbul olurken; İzmir 16,91 TL ile ikinci, Antalya ise 16,61 TL ile köftenin en pahalı satıldığı üçüncü şehir oldu. Köfteyi en ucuz yiyen şehir ise Trabzon. Köfte çeşitlerinin 11,52 TL’ye satıldığı Trabzon dışında Denizli ve Eskişehir de en ucuza köfte keyfi yapan şehirlerden.

Köftenin yanında ne içiliyor?

Köftenin yanına en çok yakışan içeceğin ayran olduğunu düşünen de var, gazlı içecekleri tercih eden de. Ama birinciliği gazlı içecekler alıyor. Köfte siparişlerinin yanında yüzde 46 ile en çok gazlı içecekler içiliyor. İkinci sırada ise yüzde 40 ile ayran sipariş ediliyor.

En çok gençler tüketiyor

Çocukluğumuzdan bu yana en sevdiğimiz tatlar arasında olan köfte sevgisinin yaşı yok. Ancak araştırmaya göre, en çok köfte siparişi veren yaş grubu 19-24 yaş arasındakiler. Bu yaş aralığında ise en çok 23 yaşındakiler köfte seviyor.

Türkiye’nin köfte raporu

Yemeksepeti’nden ayda verilen köfte siparişi sayısı: 270 bin

Köfte çeşidi: 4.973

En fazla sipariş verilen köfte çeşidi: Izgara köfte

En çok sipariş verilen gün: Pazartesi

En çok sipariş verilen saat: 19.00

En çok sipariş verilen şehir: İstanbul

Köftenin en pahalı olduğu şehir: İstanbul, İzmir, Antalya

Köftenin en ucuz olduğu şehir: Denizli, Eskişehir, Trabzon

En çok sipariş veren yaş: 23

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange