2021’in En İyi Restoranları

by selenay

The World’s 50 Best Restaurants 2021’in en iyileri açıklandı. Listenin ilk sırasında Noma, ikinci sırasında yine Danimarka’dan Geranium yer alırken üçüncü en iyi restoran İspanya’dan Asador Etxebarri oldu. 60’ıncı sırada yer alan Mikla ise listeye Türkiye’den giren tek isim oldu.

1- NOMA / Kopenhag, Danimarka

O sadece İskandinav mutfağının yıldızı değil aynı zamanda dünyadaki en çok rağbet gören restoranların- dan biri. Kurucusu ünlü şef Rene Redzepi ‘yeni İskandinav mutfağı’nı yaratan ve dünyadaki pek çok şefe ilham veren isim. Efsanevi restoran 2016’da kapanıp 2018’de yeni yerine taşınmadan önce 2010, 2011, 2012 ve 2014’te dünyanın en iyi restoranı seçilmişti. Yılın farklı zamanlarında, deniz ürünleri, sebzeler, av hayvanları ve orman lezzetleriyle üç farklı mevsimsel menü sunan restoranda Redzepi ve ekibi sürekli olarak yeni malzemeleri arayıp buluyor ve onlarla muhteşem tabaklar hazırlayarak misafirlerini şaşırtmaya devam ediyor.

2- GERANIUM – Kopenhag, Danimarka

Listenin ikinci sırasında yine bir İskandinav restoranı, Danimarka Kopenhag’dan Geranium var. ‘Sardunya’ anlamına gelen Geranium’da şef Rasmus Kofoed’in deniz tutkusunu yansıtan harika lezzetler bulunuyor. Yemeği sanatla buluşturan yaratıcı ve yetenekli şef Kofoed, 2016 yılında Danimarka’da üç Michelin yıldızı alan ilk isim. Şefin mahareti ve titizliği, 2012’de 49’uncu sırada yer alan Geranium’u, 2019’da beşinci ve 2021’de ikinci sıraya kadar yükseltti. Restoranın menüsünde 16’dan fazla ‘artistik’ yemek çeşidi var.

3- ASADORETXEBARRI – Atxondo, İspanya

İspanya Bask Bölgesi’ndeki Asador Etxebarri, 1990’lardan beri aynı rustik taş binada hizmet veriyor. ‘Hoşgeldi- niz’ atıştırmalıklarının servis edildiği muhteşem manzaralı terasıyla lezzet, tarih ve doğanın birleştiği bir mekan. Şef Victor Arguinzoniz, neredeyse her şeyi ızgara yapabilmesi ve görünüşte basit malzemelerden inanılmaz tatlar çıkarması ile ünlü bir isim. Asador Etxebarri’nin ızgaralarını kendisiözel olarak tasarlamış. Restoranda yerel ürünlerin kendine has doğal lezzetlerine saygı duyuluyor ve her bir malzeme en verimli şekilde kullanılıyor. 30 yıllık mükemmel bir kariyere sahip şef Arguinzoniz, sadece kendi ülkesinde değil, dünyanın pek çok yerindeki şefler tarafından saygı duyulan ve takip edilen bir isim.

4- CENTRAL – Lima, Peru

Başarılı şefler Virgilio Martine ve Pia Leon’un amiral gemisi resto ranı Central, Peru’nun gururu. Yemeklerinde bol miktarda yerel ürünler kullanılıyor. Restoranın tadım menüsünde toprağın ve denizin sunduğu tüm ürünlerden yararlanılıyor. Peru’nun yemek kültürünü en iyi şekilde yansıtan Central ekibi sürdürülebilirliğe odaklanıyor. Geri dönüşüm, kom- post, sıfır atık gibi konularda çok titi davranılıyor. Konuklar 100’den fazla ürünün bulunduğu bir sebze bahçesinden geçerek ön kapıya geldiklerinde farklı bir mutfak dünyasına adım attıklarını hemen anlıyorlar.

5- DISFRUTAR – Barselona, İspanya

Adıyla uyumlu bir restoran Disfrutar, dünyadaki en lezzetli, şaşırtıcı ve sınırları zorlayan gastronomik deneyimlerden birini yaşatıyor. 2018’de Dünyanın En İyi 50 Restoranı’nda 18. sıradan giriş yapmıştı. O zamandan bugüne 5 numaraya yükseldi. Peki mutfakta kimler var? Şefler Oriol Castro, Mateu Casañas ve Eduard Xatruch. 1996-1998 yılları arasında bir yıl arayla efsanevi El Bulli’de çalışmaya başladılar. 2011’de kapanan restoran, İspanya’nın Katalonya kentindeki Cadaqués’te Compartir’i açmak için güçlerini birleştirdi ve ardından 2014’te en iddialı projeleri olan Disfrutar geldi. Çağdaş teknikler, cüretkar kombinasyonlar ve yemek yiyenleri şaşırtma dürtüsü, şeflerin benimsediği özellikler arasında yer alıyor.

6- FRANTZEN – Stokholm, İsçev

Fütüristik ve lezzetli yemeklerin servis edildiği çok katlı bir konak. Björn Frantzén, Londra’da Chez Nico’da, Paris’te Arpège’de ve Stockholm’de Edsbacka Krog’da çalışmadan önce İsveç ordusunda şef olarak işe başlamış. Frantzén, geleneklerden ilham alarak, klasik ve modern teknikleri Asya notalarıyla birleştiriyor. Frantzén’in Singapur’da Asya’nın En İyi 50 Restoranı listesinde beğeni kazanan kardeş restoranı Zén’in yanı sıra İsveç ve Hong Kong’da bir dizi rahat restoran, kokteyl ve şarap barı ve yine Stockholm’de Fransız kökenli Bobergs Matsal var.

7- MAIDO – Lima, Peru

Şef Mitsuharu Tsumura, Maido’da; Latin Amerika ve Doğu mutfak- larının birleşimi, heyecan verici ve sıra dışı bir menü yaratıyor. 12 çeşit ‘Nikkei Experience’ tadım tabağı deniz ürünleri ağırlıklı. Tsumura, gastronomi ile olan aşk ilişkisine genç yaşta başlamış ve tutkusunu mesleğe dönüştürmeye teşvik eden babası olmuş. ABD’de mutfak sanatları bölümünden mezun olduktan sonra Japon mirası ve geleneği hak- kında bilgi edinmek için Osaka’ya gitmiş ve Japonya’daki mutfaklarda geçirdiği zaman onu suşi ve izakaya (Japon tarzı atıştırmalık, paylaşım) konusunda uzmanlaşmaya yöneltmiş. 2009 yılında doğan Maido, her iki geçmişinin kültürünü ve lezzetlerini birleştiriyor.

8- ODETTE – Singapur

2015 yılında Odette’i açtığından beri Julien Royer, mekanın Asya’nın en iyi restoranlarından biri olarak anılmasını sağladı. Şimdi ise ilk kez küresel sıralamada ilk 10’da yer alıyor. Fransız doğumlu şefin, Odette’e üç Michelin yıldızı da kazandıran başarısı en çok da enfes, rafine yemeklerinden geliyor. Royer ve İngiliz operasyon direktörü Steven Mason, Malezyalı baş aşçı Adam Wan, mutfak şefi Yeo Sheng Xiong ve Singapurlu pasta şefi Louisa Lim, baş sommelier Vincent Tan’dan oluşan tüm yıldız bir genç ekip kurmuş. Singapur Ulusal Galeri kompleksinde bulunan restoran, başlı başına bir sanat eseri.

9- PUJOL – Meksiko City, Meksika

Şef Enrique Olvera, benzersiz teknikleri ve eşsiz baharatların- dan ülkenin zengin tarihine kadar Meksika gastronomisiyle ilgili her şeyi sergileyebilmek için 2000 yılında Pujol’u kurdu. Ve 20 yıldan fazla bir süre sonra hayalini gerçekleştirdi: Pujol, Latin Amerika’nın ve Dünyanın En İyi 50 Restoranı sıralamasında sürekli olarak üst sıralarda yer alıyor. Mexico City’nin yeşil bir banliyö semtinde yer alan restoranın şık iç mekanı, pencerelerden süzülen muhteşem doğal ışıkla aydınlatılıyor. Konuklar hem yemek odasının içinde hem de kısmen kapalı verandadaki dış mekan masalarında oturabiliyor.

11- THECHAIRMAN – Honkong, Çin

Gelenekler üzerine inşa edilmiş, 2 bin yıllık Kanton mutfağı ile tanışın. Listenin onuncu sırasında yer alan restoranın yemek pişirme tarzı da gelenekler üzerine kurulu. Deniz ürünleri yerel balıkçılardan elde ediliyor, soslar mutfakta sıfırdan oluşturuluyor. Etler ve yumurtalar Sheung Shui’deki küçük çiftlikten geliyor. Restoranın baş aşçısı Kwok Keung Tung’un tadım menüsü oldukça lezzetli ve iddialı. Menüde yer alan bebek kalamar ve Szechuan biberi Tung’un modern tekniklerinin ve geleneksel Kanton malzemelerini ne kadar doğru kullandığının kanıtı.

11. Den (Tokyo, Japonya)

12. Steirereck (Viyana, Avusturya)

13. Don Julio (Bounes Aires, Arjantin)

14. Mugaritz (San Sebastian, İspanya)

15. Lido 84 (Gardone Riviera, İtalya)

16. Elkano (Getaria, İspanya)

17. A Casa do Porco (Sao Paulo, Brezilya)

18. Piazza Duomo (Alba, İtalya)

19. Narisawa (Tokyo, Japonya)

20. DiverXo (Madrid, İspanya)

21. Hisa Franko (Kobarid, Slovenya)

22. Cosme (New York, ABD)

23. Arpege (Paris, Fransa)

24. Septime (Paris, Fransa)

25. White Rabbit (Moskova, Rusya)

26. Le Calandre (Rubano, İtalya)

27. Quintonil (Mexico City, Meksika)

28. Benu (San Fransisco, ABD)

29. Reale (Castel di Sangro, İtalya)

30. Twins Garden (Moskova, Rusya)

31. Restaurant Tim Raue (Berlin, Almanya)

32. The Clove Club (Londra, İngiltere)

33. Lyle’s (Londra, İngiltere)

34. Burnt Ends (Singapur)

35. Ultraviolet by Paul Pairet (Şangay, Çin)

36. Hof Van Cleve (Kruishoutem, Belçika)

37. Single Thread (Healdsburg, ABD)

38. Borago (Santiago, Şili)Florilege (Tokyo, Japonya)

39. Florilege (Tokyo, Japonya)

40. Sühring (Bangkok, Tayland)

41. Alleno Paris au Pavillon Ledoyen (Paris, Fransa)

42. Belcanto (Lizbon, Portekiz)

43. Atomix (New York, ABD)

44. Le Bernardin (New York, ABD)

45. Nobelhart&Schmutzig (Berlin, Almanya)

46. Leo (Bogoto, Kolombiya)

47. Maaemo (Oslo, Norveç)

48. Atelier Crenn (San Fransisco, ABD)

49. Azurmendi (Larrabetzu, İspanya)

50. Wolfgat (Paternoster, Güney Afrika)

60- MIKLA – İstanbul, Türkiye

“Bölge mutfağını taze bir bakış açısı ile ele alma vakti geldiğinin düşüncesindeyim. Geçmişteki zengin mutfak kültürlerinin hem bugün hem de gelecekte var olabilmeleri için yeni bir yaklaşım vazgeçilmez. Yeni Anadolu Mutfağı’nın kalıpları yok; mutfağa bir yaklaşım, onu algılama ve ele alma biçimidir. Bu yaklaşım birçok şekilde ve alanda yorumlanmalıdır.” diyen başarılı şef Mehmet Gürs’ün Mikla’sı listeye Türkiye’den giren tek restoran oldu. The World’s 50 Best Restaurants 2021’in, 51-100. sıra arasında 60’ıncı sırada yer aldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange