2022’nin Top Chef’i Belli Oldu

by efe

Sofra/Compass Group Türkiye’nin bu yıl 8. kez düzenlediği geleneksel Top Chef 2022 Yarışması’nın kazananı Derin Topçu  oldu.

Sofra/Compass Group Türkiyetarafındanbu yıl 8’inci kez düzenlenen “Top Chef 2022”, 28 Mayıs’ta İstanbul Gastronometro mutfağında gerçekleştirildi. Türkiye genelinde yapılan bölgesel seçmeler sonucunda büyük final için yarışan şefler, birincilik için kıyasıya bir mücadele sergiledi. Türkiye çapında 85 şefin yarıştığı bölgesel elemelerde Top Chef 2022’nin büyük finali için yarışacak 7 şef belirlendi.

Jüri üyeliğini, Le Cordon Bleu Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu, Moda Deniz Kulübü Genel Müdürü Ayhan Alpakın, Le Cordon Bleu Türkiye Eğitmen Şefi Luca De Astis, Şef Türev Uludağ, Gastronometro Mutfak Şefi Sinan Dikmen ve Yemek & Gastronomi Yazarı Eray Kılıç’ın

yaptığı Top Chef 2022’de, birinciliği Bursa Bölge’den Derin Topçu göğüsledi.

“Sürpriz Zorluklar”ın üstesinden geldiler

Sofra/Compass Group Türkiye’nin birbirinden yetenekli şeflerinin mücadele ettiği yarışmanın bu yılki konsepti “Sürpriz Zorluklar”dı. Finale kalan 7 profesyonel şef daha önce belirlenen malzemelerle 60 dakika içerisinde Tavuk Parmigiana yemeği hazırladı. Sürpriz zorluk ise jürinin, yarışmanın yarısında şeflere yer değiştirerek rakibinin tezgahında devam edeceklerini söylemeleri oldu. Şeflerin tüm hünerlerini kullanarak hazırladığı menüler, jüri üyeleri tarafından lezzet, sunum, yaratıcılık, mutfak teknikleri, hijyen gibi kriterler çerçevesinde değerlendirildi.

“Her şef bu atmosferi tatmalı”

Birincilik ödülünü kazanan Şef Derin Topçu duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Bana göre her şefin deneyimlemesi gereken bir yarışma. Sürpriz zorluğa rağmen böyle bir başarı kazandığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bana bu şansı veren tüm yöneticilerime ve Sofra ailesine teşekkür ederim.”

Sofra / Compass Group Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nihat Kartal ise Top Chef 2022 yarışmasıyla ilgili olarak “Şeflerimiz Compass dünyasının en önemli değerlerinden. 8 yıldır imza attığımız bu etkinlikle, günümüzün en çok rağbet gören mesleklerinden biri olan aşçılığın çok daha ileri seviyelere taşınması ve gastronomi kültürünün gelecek nesillere taşınmasını amaçlıyoruz. Geleneksel hale gelen Top Chef, umarız yetenekli aşçılarımızı ülkemizi uluslararası arenalarda temsil etmek için daha çok cesaretlendirilmeye katkı sağlayacak” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange