Türkiye’nin tercihi karışık pizza

by Basak Oksak

İtalya’dan tüm dünyaya yayılan ve neredeyse her ülkede vazgeçilmez bir lezzet haline gelen pizza, ülkemizde de gözdeler arasında yer alıyor. Özellikle hızlı, pratik ve lezzetli olması sayesinde pizzanın online siparişlerdeki yükselişi her yıl katlanarak devam ediyor.

Yemeksepeti, hem restoranların hem kullanıcılarının gözdesi pizzanın 2019 karnesini çıkardı ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Buna göre her 2 kullanıcıdan biri pizza siparişi verirken, her 8 restorandan 1’inin menüsünde pizza bulunuyor.

Kullanıcılar pizzanın dört peynirlisinden domateslisine, tavuklusundan sucuklusuna her türlüsünü çok seviyor. Hal böyle olunca bir pizzada tüm bu malzemeleri görmek isteyenler, en çok bol malzemeli karışık pizza seçeneklerini tercih ediyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi pizzanın en sevileni olan karışık pizza çeşitlerinde bir önceki yıla göre yüzde 43 artış yaşandı.

Karışık pizzayı sırasıyla klasik, pepperoni, margarita ve sucuklu pizza takip etti. Bu yıl en çok tercih edilen pizzalar arasına yeni giriş yapan çeşit ise kaburgalı pizza.

Kalabalık buluşmaların baş kahramanı pizza, promosyonlarıyla da kullanıcıların gönlünü fethediyor. Verilen siparişlerin büyük çoğunluğu promosyonlu menülerden oluşuyor. Promosyonlu siparişler sayesinde sadece son 1 yılda kullanıcıların cebinde 18 milyon TL kalmış oldu.

Arkadaş ve aile buluşmalarının vazgeçilmezi olan pizzanın 2019’daki sipariş rekoru ise bir hayli şaşırtıcı. Bir kullanıcı tek seferde 65 adet büyük boy pizza siparişi verdi.

Kullanıcıların pizza siparişlerinin yanında en çok tercih ettikleri ürün tatlı. Pizzayla birlikte en çok sipariş edilen tatlı ise sufle. Geçtiğimiz yıllarda pizzacıların yan ürün olarak sundukları sufle konsepti çok sevilince pizzayı da suflesiz düşünemez olduk. Ayrıca, sırasıyla mozaik pasta ve künefe en çok tercih edilen diğer tatlılar oldu.

 

Pizzanın diğer ‘en’leri ise şöyle:

En çok sevildiği gün: Pazar

En çok sevildiği saat: 19.00

En çok seven yaş: 24

En çok seven kentler: Bursa, Kocaeli, Eskişehir ve Muğla

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange